V bolnišnicah je bilo včeraj 453 bolnikov s covid-19, od tega jih je 90 na oddelkih za intenzivno nego. Umrlo je 10 pacientov, je tvitnila vlada. V zadnjih sedmih dneh je bilo v povprečju dnevno potrjenih 705 okužb, po včerajšnjih podatkih je 7-dnevno povprečje znaša 728.
Med občinami po včeraj potrjenih okužbah po besedah vladne govorke za covid-19 Maje Bratuša izstopajo Ajdovščina (16), Nova Gorica (26), Vipava (13), Celje (24), Velenje (17), Žalec (16), Domžale (19), Koper (13), Piran (12). V Ljubljani je bilo včeraj potrjenih 88 novih okužb, v Mariboru pa 37.
Kako je s sevi v Sloveniji?
Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano (NLZOH) je do zdaj analiziral 2061 odvzetih pozitivnih vzorcev in ugotovil, da je v Sloveniji prisotnih 30 različic virusa SARS-CoV-2. V 81-odstotkih so sicer potrdili prisotnost navadnega koronavirusa, je povedala direktorica laboratorija Tjaša Žohar Čretnik. V preteklem tednu so zabeležili 155 vzorcev z britanskim sevom (skupaj je bilo v Sloveniji potrjenih 238 teh primerov) ter 8 novih primerov južnoafriškega seva (skupaj jih je 10). Zabeležen je bil tudi en primer brazilskega seva.
V zadnjih 14 dneh je bilo potrjenih 496 okužb na 100.000 prebivalcev.
Na spletni strani Covid-19 sledilnik so še zapisali, da je bilo včeraj v državi aktivnih 10.468 okužb s koronavirusom.
Krek: Nismo še izven epidemije
Direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje Milan Krek (NIJZ) je opozoril, da je trend širjenja novega koronavirusa v svetu v porastu, poleg tega pa po njegovih besedah tudi Evropa drsi v nov epidemični val. V 16 državah Evropske unije število okužb narašča. Situacija se v Evropi poslabšuje predvsem zaradi treh novih sevov virusa, ki so hitreje nalezljivi.
Krek pravi, da je sedemdnevno povprečje števila dnevno potrjenih okužb še vedno zelo visoko. "Nikakor še nismo izven epidemije, smo še globoko v epidemiji in se moramo še zelo zelo potruditi, da bomo iz nje prišli," je poudaril.
Dodal je, da sedemdnevna pojavnost trenutno stagnira, podobno kot se je to dogajalo novembra, ko je stagnaciji sledil porast širjenja okužb. "Bojimo se, da bomo zdaj šli ponovno iz te stagnacije v nov vrh. Zato je zelo pomembno, da vztrajamo pri ukrepih, da smo še bolj pozorni na vse ukrepe in na ta način zmanjšujemo prenos virusa," je poudaril.
Če se bo stanje v obalno-kraški regiji do prihodnjega tedna vidno izboljšalo, bo v naslednjem tednu vlada na seji tudi to regijo premaknila v oranžno fazo. Krek je še dejal, da je bilo pretekli teden na vladi dogovorjeno, da se posavska regija in jugovzhodna Slovenija premakneta v rumeno fazo, s tem pa so se v ponedeljek odprli tudi lokali. Odprtje je poskusno in bo trajalo 14 dni, je povedal. "Zato, da bomo lahko merili ta efekt, ali se je kaj spremenilo ali se ni," je pojasnil.
Krek je tudi pojasnil, kako epidemiologi sledijo okužbam z drugimi sevi. Rezultati analize so po njegovih besedah znani šele v osmih do desetih dneh po odvzemu brisa. Takrat okuženi ni več okužen, pravi Krek in dodaja, da zato skušajo takrat, ko dobijo rezultat analize, preveriti, ali so okuženi stiki okuženega.
Krek računa tudi na cepivo Johnson&Johnson
Slovenija zaradi dogovora Evropske komisije o dobavi dodatnih količin cepiva družb Pfizer in BioNTech pričakuje večje količine tega cepiva, vendar po Krekovih besedah za zdaj še ni znano, koliko več cepiva bo na voljo in kdaj. Izrazil je tudi upanje da bo Evropska agencija za zdravila (Ema) danes odobrila uporabo cepiva družbe Johnoson&Johnson na območju EU. "Računamo, da ga bomo dobili v prvih tednih aprila," je povedal in dodal, da je pri tem cepivu predvideno cepljenje le z enim odmerkom.
Karantene bodo spet nadzirali inšpektorji
V.d. generalne direktorice Direktorata za javno zdravje na ministrstvu za zdravje Vesna Kerstin Petrič je poudarila, da morajo ljudje dosledno spoštovati navodila stroke glede higienskih ukrepov.
Vlada je sprejela predlog spremembe zakona o nalezljivih boleznih, ki ponovno uvaja nadzor nad izvajanjem karantene na domu, v katero je bil posameznik napoten bodisi s strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) bodisi s strani policije ob prehodu meje. Spoštovanje odrejene karantene bo nadzoroval zdravstveni inšpektorat, je še povedala Kerstin Petričeva, za kršitve pa so predvidene globe v višini od 400 do 4000 evrov. Zaposleni bodo po njenih besedah prejeli nadomestilo dohodka za čas bivanja v karanteni na domu. Predlog sprememb zakona bo v državni zbor vložila po hitrem postopku.