V torek potrdili 1964 okužb, med hospitaliziranimi prevladujejo necepljeni. Kdaj bo število bolnikov začelo upadati?

STA, Va, A.L.
27.07.2022 12:36

Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je v Sloveniji trenutno 22.648 aktivnih primerov okužb, kar je 100 več kot dan prej.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Sašo Bizjak

Narejenih je bilo 645 testov PCR in 5791 hitrih antigenskih testov. Po podatkih ministrstva za zdravje je bilo na navadnih oddelkih hospitaliziranih 88 bolnikov, na oddelkih intenzivne terapije pa 14. Umrl je en okuženi s koronavirusom.

Skupno je bilo v torek hospitaliziranih 315 bolnikov s potrjeno okužbo, torej zaradi covida in s covidom-19, kar je šest več kot dan prej. Na intenzivnih oddelkih je bilo v torek s potrjeno okužbo skupno 19 bolnikov, toliko kot dan prej.

Sedemdnevno povprečje potrjenih primerov trenutno znaša 1645, kar je 21 več kot dan prej, število potrjenih primerov v zadnjih 14 dneh na 100.000 prebivalcev pa je trenutno 1070, kar je šest več kot dan prej.

Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je v Sloveniji trenutno 22.648 aktivnih primerov okužb, kar je 100 več kot dan prej.

Jereb: Število covidnih bolnikov bo najverjetneje začelo upadati v drugi polovici avgusta

Število bolnikov na covidnih oddelkih bolnišnic je doseglo plato in bo najverjetneje začelo upadati v drugi polovici avgusta, je pojasnil infektolog Matjaž Jereb. Ob tem je ocenil, da uvedba dodatnih epidemičnih ukrepov ni potrebna, in kot zdravstveno nesprejemljivo označil potezo Avstrije, ki bo odpravila izolacije za okužene s koronavirusom.

Bor Slana/sta

V Sloveniji s koronavirusom glede na uradne rezultate testiranj okuženih nekaj več kot 22.000 posameznikov, v resnici pa še vsaj tri do štirikrat več, kar predstavlja pritisk na zdravstveni sistem, je v izjavi za medije pojasnil vodja oddelka intenzivne terapije infekcijske klinike Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana Matjaž Jereb.

Ob tem je spodbudno, da se število sprejetih covidnih bolnikov počasi manjša. Po ocenah bo število covidnih bolnikov začelo upadati v drugi polovici avgusta, do takrat pa bo število bolnikov na t. i. platoju, je poudaril. Spomnil je, da je t. i. plato doseglo tudi število dnevno potrjenih okužb s koronavirusom.

V UKC Ljubljana na navadnih oddelkih trenutno zdravijo 89 bolnikov, okuženih s koronavirusom, na intenzivnih pa 10. Večinoma gre za bolnike, ki bolnišnično zdravljenje potrebujejo zaradi drugih zdravstvenih težav, ob tem pa so pozitivni na koronavirus: "Med 25 in 30 odstotki bolnikov pa je sprejetih zaradi covida-19."

Na pediatrični kliniki zdravijo tri otroke s koronavirusom, od tega en potrebuje oskrbo s kisikom, dva pa sta bila sprejeta zaradi drugih zdravstvenih težav.

Bolni ljudje naj ne hodijo naokoli

Med hospitaliziranimi covidnimi bolniki še vedno prevladujejo necepljeni, cepljenih proti covidu-19 je po njegovih besedah med 35 in 40 odstotki. Razlog za nekoliko višji odstotek hospitaliziranih cepljenih bolnikov kot pred časom je v tem, da je pri večini posameznikov od cepljenja minilo že daljše obdobje, je pojasnil.

Zaradi okužb s koronavirusom pri zaposlenih so imeli v UKC Ljubljana v zadnjem času nekaj težav, vendar se stanje izboljšuje. V torek je bilo v UKC Ljubljana zaradi okužb odstotnih 90 zdravstvenih delavcev, kar je manj kot pred tednom dni, je dejal.

Na vprašanje, če bi bili glede na trenutno epidemično stanje v Sloveniji ob obveznih zaščitnih maskah v zdravstvu in priporočenih zaščitnih maskah v zaprtih prostorih potrebni še drugi ukrepi, je odgovoril, da navedeno v tem trenutku zadošča: "Če bi se ljudje dobronamerno držali vseh priporočil, bi bile stvari lažje obvladljive, kot so."

Odzval se je tudi na dogajanje v Avstriji, kjer bodo s 1. avgustom odpravili obvezno izolacijo za okužene z novim koronavirusom, pri čemer bodo pozitivni lahko zapustili dom, če se ne bodo počutili bolne, ob tem pa bodo morali nositi zaščitno masko FFP2.

"To potezo lahko razumemo kot ekonomsko učinkovito, nikakor pa kot zdravstveno sprejemljivo," je dejal in dodal, da poteze nikakor ne podpira. Spomnil je na "osnovno pravilo", naj bolni ljudje ne hodijo naokoli. Odprava izolacij namreč ne pomeni le potencialnega širjenja okužb s koronavirusom, pač pa tudi nevarnost za okuženega, ki se mu lahko zdravstveno stanje tekom prebolevanja okužbe poslabša.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta