V veljavo stopil zakon o amnestiji prekrškarjev iz časa covid krize, upravičencem ni treba vlagati zahtevkov

Elizabeta Planinšič Elizabeta Planinšič
27.11.2023 12:13

Upravičencem ni treba vlagati svojih zahtevkov, pravijo na pravosodnem ministrstvu, saj bodo prekrškovni organi informativne izračune pripravili po uradni dolžnosti

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Največ prekršovnih postopkov je v času korona krize uvedla policija. Foto. Andrej Petelinšek 
Andrej Petelinšek

V nedeljo je, so opozorili s pravosodnega ministrstva, pričel veljati zakon, ki določa vračilo glob za nekatere prekrške, storjene v obdobju korona epidemije, ko so veljali ukrepi za preprečevanje širjenja nalezljive bolezni. "Zakon sledi načelu poprave krivic in ima učinek amnestije za določene prekrške iz obdobja od marca 2020 do maja 2022, ki so pomenili kršitev vladnih odlokov," so pojasnili na pravosodnem ministrstvu.

Z uveljavitvijo zakona so tako pričeli teči roki, ki zavezujejo pristojne organe za izmenjavo potrebnih informacij, ki jih pristojni prekrškovni organi potrebujejo za pripravo informativnih izračunov. "Upravičencem za uveljavljanje pravic ni potrebno vlagati individualnih zahtevkov, saj bodo prekrškovni organi informativne izračune pripravili po uradni dolžnosti in jih upravičencem posredovali po pošti. Zaradi velikega števila upravičencev je pričakovati, da bodo prvi informativni izračuni odpremljeni predvidoma v mesecu januarju 2024," pojasnjujejo na ministrstvu za pravosodje. V informativnem izračunu bo naveden znesek vračila za plačane oziroma izterjane globe, stroški prekrškovnega postopka oziroma postopka prisilne izterjave, ter morebitna odvzeta premoženjska korist za prekrške. V praksi gre predvsem za prekrške, ki so pomenili kršitev odlokov (na primer v zvezi z nošenjem maske, razkuževanjem in podobno). Navedena bo tudi številka plačilnega računa za izplačilo.

"Zoper informativni izračun bo, v primeru vsebinskih napak, mogoče vložiti ugovor, če pa bo v informativnem izračunu napačno navedena le številka plačilnega računa, bodo lahko upravičenci podali izjavo o plačilnem računu ter navedli pravilno številko plačilnega računa. Po pravnomočnosti oziroma dokončnosti informativnega izračuna (odločbe o vračilu) bodo zneski plačanih in izterjanih glob avtomatsko povrnjeni na plačilne račune upravičencev, podatki o storjenih prekrških pa bodo po uradni dolžnosti izbrisani iz prekrškovnih evidenc," še pojasnujejo na pravosodnem ministrstvu. Ob tem pa dodajajo, da zakon ne določa pravne podlage za vračilo glob za tako imenovane "sekundarne" oziroma povezane prekrške, ne določa zamudnih obresti ali odškodnin. Izplačila po zakonu ne štejejo v dohodek, ki se upošteva pri uveljavljanju pravic iz javnih sredstev, prav tako se od izplačil ne plača dohodnina. "V skladu z zakonom bodo iz prekrškovnih evidenc izbrisani podatki o prekrških," še dodajajo na ministrstvu.

V času od 7. marca 2020 do 30. maja 2022 je bilo uvedenih več kot 62 tisoč postopkov prekrškovnih organov. Največ jih je uvedla policija - kar 77 odstotkov, zdravstveni inšpektorat pa 18 odstotkov. Drugi inšpektorati, ki so odločali o prekrških, so bili še uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin, tržni inšpektorat - ti so sicer obravnavali okoli dva odstotka zadev. V več kot polovici primerov so bila izrečena le opozorila (več kot 36 tisoč primerov). Izrečene so bile 18.304 globe v skupni vrednosti 5,754 milijona evrov. Od tega je bilo plačanih za skoraj 1,766 milijona evrov glob. Del teh glob je bil poravnan s tako imenovano polovičko. Organi so zaradi neplačila finančni upravi (Furs) v izterjavo posredovali 9763 zadev, v skupni vrednosti skoraj 4 milijone evrov. Koliko teh kazni je bilo do zdaj izterjano, ni znano.

Na podlagi zakona, ki je pričel veljati v nedeljo, bodo zdaj tistim, ki so kazni za prekrške plačali po vladnih odlokih, ki so bili kasneje spoznani za nezakonite, že plačali, denar v celoti vrnila. Tisti, ki so namesto plačila odslužili zaporno kazen, bodo dobili za vsak odsluženi dan po 100 evrov, tisti, ki so opravljali delo v splošno korist, pa bodo prejeli 10 evrov za vsako uro dela.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta