Podjetja in samostojni podjetniki imajo še do 30. aprila čas, da finančni upravi oddajo obračun davka od dohodkov pravnih oseb (DDPO) za leto 2020 in obračun akontacije dohodnine in dohodnine od dohodka iz dejavnosti (DohDej) za leto 2020.
Zakonska podlaga za prestavitev roka za oddajo z 31. marca na 30. april je zakon o izvrševanju proračunov Republike Slovenije za leti 2021 in 2022, ki ga je državni zbor sprejel 26. marca. Čeprav zakon še ni objavljen v uradnem listu, torej zakonske podlage formalno še ni, so na finančni upravi v sistemu eDavki že prestavili rok za oddajo omenjenih obračunov na 30. april 2021. "To pomeni, da lahko zavezanci obračuna DDPO in DohDej oddajo do konca aprila 2021," so sporočili s finančne uprave.
Ker je priprava letošnjih bilanc in izkazov zaradi protikoronskih ukrepov daleč najzahtevnejša v zadnjih desetletjih, so računovodje, zveza računovodij, gospodarska in obrtna zbornica že od januarja pozivali k podaljšanju rokov. "Podjetniki morajo v izkazih upoštevati vse ukrepe, predvsem pa preveriti, ali izpolnjujejo pogoje za prejem državne pomoči ali pa bodo morali te zneske vračati. Teh pogojev je veliko, so kompleksni in praktično za vsak ukrep drugačni," je v javnem pozivu računovodskih servisov in računovodij navedel prvopodpisani Robert Dvoršek.
Poleg tega je ministrstvo za finance pravilnik, ki tudi določa pogoje, izdalo šele 26. februarja. Računovodje so preobremenjeni, saj so že vse leto 2020 imeli kopico dela tako s proučevanjem paketov protikoronske zakonodaje kot potem tudi z dejanskimi izvedbami teh. "Pomoči, ki so jih podjetniki koristili, niso bile samoumevne. To ni samo en majhen obrazec. Za posameznega podjetnika se je v enem letu nabralo lahko tudi več kot 100 dokumentov, samo povezanih z uveljavljanjem raznih pomoči in ukrepov. Konec leta pa je treba to še preveriti in v primeru neizpolnjevanja pogojev tudi oddati vloge za vračilo državnih pomoči. Če tega ne naredijo, so kazni zares brutalne," je napisal Dvoršek.