Vam brez mobilnika živeti ni? Poskrbite za varnost!

V času, ko so pametni telefoni naši digitalni pomočniki in mobilne denarnice, je njihova zaščita izrednega pomena.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Courtneyk

Ljudje pametne naprave, predvsem mobilne telefone in tablice, uporabljamo v različne namene, še zdaleč pa ne zgolj za telefoniranje ali ogled najrazličnejših vsebin. Mobilniki se pospešeno spreminjajo v mobilne denarnice, tudi na tablicah vse pogosteje, hitro in enostavno opravimo kakšen spletni nakup. Tam, kjer so denar ali drugi občutljivi podatki in informacije, pa se hitro najdejo tudi kibernetski napadalci. Torej velja svoje digitalno premoženje ustrezno zaščititi.
 
Varnostne rešitve za mobilne naprave so nekoliko bolj priljubljene (beri: iskane) šele zadnje desetletje, a je zavedanje uporabnikov glede mobilnih nevarnosti nižje kot sicer v računalniškem oziroma spletnem svetu. Ljudem je namreč že postalo jasno, da sta požarni zid in protivirusna rešitev praktično nuja ob uporabi v internet povezanega prenosnega ali namiznega računalnika, žal pa ju na mobilnikih uporabljajo le redki? V čem pa se pametni telefon loči od računalnika? Praktično se ne, kvečjemu zna in zmore postoriti še precej več, zato ga velja primerno zaščititi.
 
Zatiskanje oči pred mobilnimi nevarnostmi ni pravi recept. Spletnih in e-poštnih prevar, lažnih strani in okuženih mobilnih aplikacij je iz dneva v dan več, prav tako pa tudi njihovih žrtev. Kdor se ne želi znajti med slednjimi, mora poskrbeti za programsko zaščito svoje mobilne naprave.

Zaščita za okolje Android
V svetu mobilnih telefonov in tablic močno prednjači operacijski sistem Android, saj je ta nameščen že na okoli 90 % trenutno uporabljanih naprav. Prav zato je tudi vse pogostejša tarča nepridipravov in njihovih škodljivih kod vseh vrst in oblik. Če ne bi želeli pristati med uporabniki, ki so jim lažne spletne strani ukradle podatke, zlorabile kreditne kartice, jih prijavile v pregrešno drage SMS-klube ipd., velja na napravo namestiti varnostno programsko opremo.

Spletna stran TechRadar je pred kratkim preizkusila več rešitev in objavila seznam najboljših desetih. Na njem so tudi brezplačne rešitve, kot so Avast Mobile Security, AVL, Bitdefender Antivirus Free, Kaspersky Mobile Antivirus, McAfee Security & Power Booster Free in Sophos Free Antivirus and Security. Čeprav so brezplačne, še vedno nudijo precej dober nivo osnovne varnosti, saj večina obvlada več kot le preprosto skeniranje mobilne naprave za virusi, številne med njimi znajo tudi aktivno blokirati škodljive spletne strani in prenašanje ali odpiranje škodljivih datotek. Seveda pa imajo omenjene mobilne aplikacije naprednejše funkcije rezervirane za svoje plačljive različice. Vsekakor jih velja preizkusiti – eno po eno* – in se prepričati, katera nam najbolj ustreza.

*Pomnite: na mobilni napravi naj deluje zgolj ena protivirusna oziroma varnostna rešitev. Če jih bo hkrati delovalo več, se bodo »(s)teple« med seboj in naredile napravo skoraj neuporabno – podobno kot velja v svetu računalnikov.


Elegantna rešitev za povsem nov nivo spletne varnosti
Zelo dobrodošla novost v ponudbi mobilnih operaterjev je tudi skrb za varnost. Pri družbi A1 Slovenija smo pred kratkim zasledili novo storitev A1 Protekt, ki v realnem času ščiti mobilno povezavo uporabnika in mu omogoča brezskrbno rabo mobilnega interneta. Deluje brez namestitve namenske aplikacije, saj povezavo oziroma njen promet očisti že varnostni sistem na strani ponudnika, ki tako uporabniku zagotavlja celovito zaščito pred virusi in zlonamernimi kodami, vohunskimi programi, vdori ter prevarami. Zaznane grožnje so takoj blokirane, zato nikoli ne dosežejo pametnega telefona uporabnika. Tovrstna zaščita torej nima nikakršnega negativnega vpliva na uporabniško izkušnjo in delovanje telefona (varnostni programi na telefonu pač zahtevajo nekaj zmogljivosti in energije), seveda pa storitev ni brezplačna. Je pa, vsaj v naših očeh, zelo ugodna, saj brezskrbno rabo mobilnika ali tablice ponuja za mesečno nadomestilo 1,49 evra. Kdor bi se rad na lastne oči prepričal, ali potrebuje tovrstno storitev, lahko A1 Protekt en mesec preizkuša povsem brezplačno in preveri, kakšne grožnje njegovi napravi in podatkom je v tem času zaščita zaustavila. Vsekakor si želimo, da bi tovrstna storitev dobila posnemovalce in postala del stalne ponudbe mobilnih paketov, saj je varnost prioriteta skorajda vsakega uporabnika sodobnih komunikacij.

 
 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.