Varčevanje na bolnih najrevnejših delavcih

Kristina Božič
28.12.2016 19:29
V Svetovalnici za migrante opozarjajo, da je Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije bolne ali poškodovane najrevnejše delavce protipravno prikrajšal za nadomestila plač, do katerih so bili upravičeni. ZZZS napoveduje revizijo pravnomočne sodbe
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj

V Sloveniji je bilo oktobra po podatkih Ajpesa 27.507 delavcev v zasebnem sektorju, ki so jim bile izplačane le minimalne plače. Leta 2014, zadnje leto, za katero ima statistični urad podatke, je bilo 26.382 zaposlenih, ki so prejemali neto plačo, nižjo od 570 evrov. Med temi so nekateri zboleli ali bili poškodovani. Zato so bili odsotni z dela in upravičeni do nadomestila plače, ki ga izplačuje ZZZS. Eden takih je delavec, ki se je poškodoval med delom avgusta 2014. Zdravljenje je trajalo skoraj leto dni. ZZZS mu je odmeril nadomestilo - februarja 2015 je dobil 283,18 evra. Za cel mesec. Ravnanje ZZZS, je razsodil senat višjega delovnega in socialnega sodišča v Ljubljani 10. oktobra letos, je bilo protipravno.

Dve leti protipravnosti

ZZZS se je v svojih izračunih opiral na inštitut zajamčene plače. A ta v slovenski zakonodaji že leta ne obstaja več: leta 2006 jo je nadomestila minimalna plača, ki je bila natančno določena z zakonom leta 2010. Zajamčena plača se je uporabljala le za posebne izračune zavarovanj za ožji obseg pravic, a teh zavarovanj zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, v veljavi je od leta 2013, ne pozna več. Novi zakon je "kot najnižjo osnovo za obračun prispevkov od plače in nadomestila plače za leti 2013 in 2014 določil prav znesek minimalne plače", so zapisali v sodbi sodniki oddelka za socialne spore. In da ne bi bilo nejasnosti, še dodatno poudarili, da "osnova za odmero nadomestila za čas začasne zadržanosti tako ne more biti manjša od minimalne plače".

Popravite krivice!

"Od Zavoda za zdravstveno zavarovanje zahtevamo takojšnjo revizijo in popravo krivic," je bil včeraj jasen

Goran Lukić

iz Svetovalnice za migrante. Števila vseh oškodovancev ne poznajo, točnega števila nimajo niti v ZZZS, kjer pravijo, da so takšni primeri "redki, po grobi oceni jih je bilo okoli 100 v zadnjih treh letih."

Brez posluha za življenje

Vendar ne ZZZS ne ministrstvo za zdravje

ne nameravata spremeniti praks in stališč. Na ZZZS bodo "v konkretnem primeru pravnomočno sodbo višjega sodišča spoštovali", a nameravajo, ker jo ocenjujejo za "pomanjkljivo", vložiti revizijo na vrhovno sodišče. V stališču ministrstva za zdravje, ki so ga na ZZZS pridobili prejšnji ponedeljek, pa piše, da "po natančni preučitvi gradiva sporočamo, da ministrstvo še vedno meni, da se kot najnižji znesek pri izplačilu nadomestila upošteva znesek, ki je enak višini zajamčene plače, 237,73 evra bruto". Nadalje se strinjajo, da ZZZS, če razpolaga s podatki, da je bila plača za leto prej nižja od minimalne plače, "upošteva razpoložljive podatke, četudi je bilo plačilo nižje od minimalne plače". Na ministrstvu so za Večer pojasnili, da "ministrstvo za zdravje podaja zgolj neobvezujoča pravna mnenja. ZZZS pa je samostojen subjekt, ki se samodejno odloča o ravnanjih v konkretnih zadevah."

Goran Zrnić
Andraž Teršek
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta