Marko Puschner s Točke osveščanja o varni rabi interneta Safe.si je na temo zasvojenost in raba digitalnih tehnologij med mladimi govoril o družbenih omrežjih in aplikacijah, ki so sestavni del življenja mladostnikov.
Kaj vse mladi počnejo na internetu?
- gledajo video posnetke (YouTube)
- iščejo gradiva za šolo
- iščejo informacije o temah, ki jih zanimajo
- komunicirajo s prijatleji, sošolci, sorodniki, učitelji
- spoznavajo nove ljudi -
- objavljajo slike, videoposnetke in druge vsebine
- ustvarjajo
- komentirajo objave drugih
- igrajo igre
- preizkušajo, se izražajo in učijo komunikacije ter medčloveških odnosov.
Marko Puschner: družabna omrežja in aplikacije so sestavni del življenja mladostnikov.
Najprej izobražujejo starši
Marsikdo, sploh ne najstniki in otroci, se po besedah Puschnerja ne zavedajo, da ko nekaj objaviš na spletu, to tam ostane. In te bo spremljalo celo življenje. Tudi če na Snapchatu objaviš fotografijo zgolj za eno sekundo, lahko nekdo to posname, fotografira.
V praksi, velikokrat gre za izzivalne posnetke, se ti širijo kot požar. "To so zadeve, o katerih bi morali ozavestiti mladostnika že prvič, ko se sreča z internetom. To je vloga staršev. Prvi so starši, potem pridemo v vrtec ali šolo," razlaga strokovnjak. "Otroka naučimo hoditi čez cesto, enako mora biti na internetu."
Med aplikacijami, ki jih mladi najpogosteje uporabljajo, so na prvem mestu YouTube, sledijo pa Snapchat, Instagram, Messenger, Facebook, Viber, Skype, Twitch, Twitter, WhatsApp, 123igre, 9gag. Strokovnjaki računajo na to, da se bo število uporabnikov facebooka med mladimi še zmanjševalo, messenger pa ne. Instagram je tako visoko zaradi možnosti deljenja fotografij, Viber manj uporabljajo srednješolci, Skype pa je najpogosteje v uporabi za komunikacijo z družino. Twitter je med mladimi zelo nepopularen, najpogosteje ga imajo zato, da spremljajo dogodke.
(Pre)zapletene nastavitve zasebnosti
Kot največji problem družbenih omrežij s stališča uporabnikov vidi Puschner skrb za zaščito svoje zasebnosti. Pa ne zato, ker aplikacije tega ne bi omogočale, ampak gre prepogosto za zelo zapletene nastavitve. "Facebook ima odlične možnosti, kaj vse je mogoče nastaviti, a da se v njih znajdeš, moraš imeti kar nekaj volje. Zato uporabniki pogosto pustijo to, kar je privzeto nastavljeno. Problem je, da si marsikdo naloži aplikacijo in sploh ne gre gledati vseh teh nastavitev. Cela družba je za instantnost. Vse te aplikacije pa so narejene tako, da ne želijo omejevati objav, saj bi bilo sicer manj uporabnikov in manj objav," razlaga strokovnjak.
YouTube mika zaradi možnosti velikih zaslužkov
Na spletni platformi YouTube uporabniki večinoma gledajo videoposnetke. Problem je, ker se lahko predvsem mlajši otroci srečajo z neprimernimi video posnetki. Če denimo oče gleda borilne veščine, nato pa da otroku gledati risanko, bo YouTube zraven predlagal videe z borilnimi veščinami. Od lani je tudi v Sloveniji dostopen YouTube Kidz, ki skuša dodatno zaščititi otroke pred neprimernimi vsebinami, a 100-odstotne zaščite ni, zagotavlja strokovnjak.
Kar je enkrat objavljeno, ostane na internetu.
Snapchat uporabljajo mladi za deljenje slik in izmenjavo sporočil. Pred časom je bil problematičen Snap map, ki je na začetku privzeto razkrival lokacijo uporabnika. Pri slikovnih objavah po instagramu lahko hitro pridemo v stik z neprimernimi fotografijami, prevečkrat posamezniki tudi razkrivajo zasebnost. Pomanjkljivost instagrama je, da so vsi profili prizveto nastavljeni na javne. Velika težava pa so še lažni profili, ki nastajajo tudi zaradi norčevanja. Medtem ko omrežje zelo hitro reagira in umakne fotografije, ki kršijo avtorke pravice, pa upravitelja veliko manj skrbi norčevanje, pojasnjuje Puschner.
Pri Messengerju vidi glavni problem v tem, da lahko pride do stika z neznanci. Do nagovarjanja, pošiljanja golih fotografij, nato pa sledi izsiljevanje. Opisal je "nagradno igro", v kateri so pozivali uporabnike, naj pošljejo svojo golo fotografijo, in prejeli bodo 200 evrov. Ko so naivneži fotografijo poslali, pa je sledilo izsiljevanje. Žrtve so predvsem mladoletna dekleta. Uporabno je, da je mogoče blokirati vse neznance, kar omogočata tudi Viber in WhatsApp.
Tik Tok je kitajska aplikacija, ki postaja vse bolj popularna. Na glasbeno podlago uporabnik posname nekaj sekundi video, v katerem pleše, in ga deli z drugimi. Glavni problem so ponovno stiki z neznanci in s tem povezano nagovarjanje za gole posnetke, še bolj problematično pa je, da najstniki sami snemajo videe in to objavljajo. Ti videi pa pogosto niso primerni za deljenje.
Prehitro zaupamo neznancem
Ko je govora o bontonu na internetu in posebnostih pri dojemanju spleta, Puschner izpostavlja lažno anonimnost, ki daje občutek lažne varnosti. "Upamo si več, češ, saj se mi ne bo nič zgodilo, ne upajo si uporabniki na štiri oči povedati, kar so napisali." Ker gre za komunikacijo brez čustev, se hitro počutimo napadene. Pogosto gre za napačno razumevanje zapisanega, razlaga strokovnjak. Na internetu prehitro zaupamo neznancem: če nekdo reče, da je vojak iz Afganistana, ki išče nekoga, mu (pre)pogosto verjamemo. Velikokrat pa zaupamo tudi nepreverjenim virom.
Velja pravilo, da česar ne bi rekli v živo, ne natipkajte na internetu. Puschner poziva, da se uporabniki ne skrivajo za anonimnostjo, za zaslonom. Prav tako naj ne hranijo trolov. "Spletni troli so tisti, ki nenehno provocirajo in se ponavljajo. Take blokirajte in ignorirajte." Dodaja pa še, da ne razpošiljajte sporočil, fotografij in video posnetkov, ter da osebo, ki jo želite fotografirati s svojim mobilnikom, prej vprašajte za dovoljenje. Predvsem pa poziva, da če postanete žrtev spletnega nasilja, prijavite vdore, nadlegovanja, neprimerne posnetke, žaljive komentarje, tako v aplikacijah kot v družbenih omrežjih.
Varna raba interneta in varstva zasebnosti
Benjamin Lesjak z družbe Datainfo je opozoril še, da nas naprave ves čas spremljajo. "Na mobilnih napravah imamo vsaj eno tako aplikacijo, ki smo ji dovolili dostop do vsega kar imamo." Google nas zna profilirati, wearables (nosljiva elektronika, op. p.) pa so super stvari, a so se v šolah prehitro pojavile in imajo učitelji težave zaradi nepooblaščenega snemanja, ugotavlja strokovnjak. Izpostavi tudi težave, ki jih ob mnogih prednostih prinašajo pametni domovi, pa tudi pametna mesta. Vse to namreč proizvaja enormne količine podatkov, ki jih je mogoče uporabljati za najrazličnejše stvari. Omeni premikanje računalniške miške, ki lahko denimo v določenih primerih napove, ali bomo zboleli za Parkinsonovo boleznijo. A pri tem ne pozabi opozoriti, da ni točno določeno, čigava last je ta pridobljeni podatek. "Velikokrat napačno mislimo, da so takšni podatki zasebni, a z napravami smo odprli vrata do svoje zasebnosti. V vsakdanjem življenju se težko upremo ali odpovemo tehnološkim napravam, saj so enostavne in prijetne. Pa vsi so priklopljeni. Zbiramo točke, smo radovedni, radi se s čim pohvalimo, smo tudi zasvojeni, a si tega ne priznamo."
Dr. Jože Hren, sekretar Direktorata za javno zdravje na ministrstvu za zdravje je izpostavil, da se ukvarjajo predvsem z bolj tradicionalnimi oblikami izasvojenosti, kot so prepovedane droge, alkohol, tobak, prehrana, "ampak problemi z nekemičnimi odvisnostmi seveda obstajajo in se jih zavedamo. Z njimi se skušamo spogledovati, a česa bolj poglobljenega, resnega v Sloveniji še nismo razvili. V okviru naših centrov za preprečevanje odvisnosti imamo zgolj center v Novi Gorici, kjer se ukvarjajo s to problematiko."