Vemo, preventiva je boljša od kurative. Tudi v Avto-moto zvezi Slovenije (AMZS) varnosti otrok, eni najbolj ranljivih skupin udeležencev v prometu, namenjajo veliko pozornosti, predvsem pa opozarjajo, da je treba za varnost otrok v prometu skrbeti vse dni v letu, ne le na prvi dan ali prvih nekaj šolskih dni. Po različnih slovenskih krajih in v sodelovanju z lokalnimi avto-moto društvi in klubi, Zavarovalnico Sava ter policijo v dneh pred začetkom novega šolskega leta opozarjajo, da se otroci vračajo na šolske poti. Maskote Anja, Marko in Zdravko z odštevanjem dni do začetka pouka (Še 3 dni, Še 2 dni, Še 1 dan) mimoidoče in voznike opozarjajo, čez koliko dni se začne pouk, ključno sporočilo AMZS pa je povezano s prvim šolskim dnem, ko maskote nosijo table z napisom, ki je identičen sloganu te preventivne akcije: »Še 365 dni!«
Odsevni trakovi, rutke, pametne kresničke ...
Da bi bili otroci na cesti in ob njej kar najbolj varni, morajo biti predvsem vidni. To je še bolj pomembno v času slabšega vremena, ko je tudi vidljivost (voznikov) manjša.
Za vidnost otroka skrbijo različni odsevni trakovi, ki so lahko del šolskega nahrbtnika ali oblačil pa tudi kolesa, skiroja ali čelade, šolarji »začetniki« nosijo še prepoznavne rumene rutice, zadnji krik mode pa so pametne kresničke.
Pametna kresnička je odsevno telo, ki ga preprosto pripnemo na šolsko torbo ali jakno. Starši si na pametni telefon naložijo brezplačno aplikacijo, nastavijo priljubljene lokacije in časovne razpone za šolo, dom in izvenšolske dejavnosti.
Aplikacija omogoča spremljanje lokacije kresničke (šolarja) v realnem času ter nastavitev obvestil (npr. prejem sporočila, ko otrok pride v šolo ali domov, če zapusti nastavljeno območje gibanja …).
Kresnička, ki skrbi za večjo mirnost staršev, pogosto premore tudi namenski gumb, ki pošlje signal za pomoč (npr. rabim prevoz domov) ali SOS-klic.
Vozilo in hišo zavarujemo, zavarujmo tudi otroka
Medtem ko je večini ljudi samoumevno, da ima zavarovane premičnine in nepremičnine večje vrednosti, pa številni pozabijo zavarovati svoje največje bogastvo – otroke. Nezgodno zavarovanje za otroke in mladostnike velja skleniti za vsakega šolarja, dijaka in študenta, saj vsekakor sodi med cenovno dostopnejša zavarovanja, poleg tega pa velja vedno in povsod (po svetu).
V Zavarovalnici Sava, denimo, omogočajo nezgodno zavarovanje mladih in šolajočih se oseb kar do 26. leta starosti, pri čemer ponudba zavarovanj lahko vključuje tudi športne dejavnosti, pri katerih med mladimi pogosteje prihaja do poškodb.
Tako ustrezno zavarovan otrok prejme ne le dnevno odškodnino, temveč tudi nadomestilo za bolnišnične ali zdraviliške dni, pa nadomestilo za zlom kosti, pri otrocih, mlajših od 14. let pa so v primeru nezgode zavarovanega otroka nadomestila za nego (če so zato zadržani od dela za polni delovni čas) deležni tudi starši.
Večina staršev pri sklepanju tovrstnih zavarovanj daje največ poudarka dnevnim odškodninam, a velja preveriti tudi kritje v primeru invalidnosti. Čeprav si tega scenarija nihče ne želi, je zelo pomembno, da je zavarovalna vsoto za invalidnost dovolj visoka, da bo otroku, mladostniku ali študentu zadoščala za prilagoditev življenja in življenjskega prostora novim in zahtevnim razmeram.
Z nezgodnimi zavarovanji otrok in mladine zavarovalnice bolj malo zaslužijo, saj pogled v cenik Zavarovalnice Sava razkriva, da je tovrstno zavarovanje na voljo že od dobrih 9 evrov letno (!) pa do zelo ugodnih 48 evrov letno za aktivne in registrirane športnike, ki vključuje tudi nezgode na treningih in tekmovanjih. Nesreča pa, to ugotovimo prav vsi tekom let, resnično nikoli ne počiva.
In še praktičen nasvet za konec:
veliko zavarovalnic ponuja dodatne popuste za sklenitev zavarovanj prek spleta, nezgodna zavarovanja otrok in mladine pri tem niso izjema.