Ministrica za kmetijstvo Aleksandra Pivec je ob nedavni aferi s poljskim mesom izpostavila pomen prehranske varnosti in prehranske samozadostnosti države. Vprašanje prehranske varnosti je po njeni oceni povezano z vprašanjem zagotavljanja nacionalne varnosti, zato si Pivčeva prizadeva za umestitev prehranske varnosti v strategijo nacionalne varnosti. Čas je ustrezen, saj je vlada ravno prejšnji teden določila besedilo predloga nove resolucije o strategiji nacionalne varnosti.
"Prehranska varnost v Sloveniji še nima dovolj visokega položaja in mesta v primerjavi z vsemi drugimi vidiki varnosti, ki jih v zadnjem času vedno pogosteje obravnavamo," je za Večer povedala ministrica, ki v zadnjem času ob vsaki priložnosti opozarja, da morata politika in stroka tudi ta vidik jemati precej bolj resno in ga obravnavati v kontekstu drugih oblik varnosti.
Kritična točka: zelenjava in sadje
Na žalost se šele ob izbruhu raznih afer zavemo, kakšen pomen ima prehranska varnost. "Ob nepredvidenih dogodkih imamo težave z dotokom različnih surovin iz drugih okolij. Slovenija izjemno veliko pozornost na področju kmetijstva namenja temu, da bi bili čim bolj samooskrbni," pove ministrica in hkrati opozarja, da Slovenija nima pogojev, da bi bila na vseh segmentih samooskrbna. "Imamo omejena kmetijska zemljišča, poleg tega ima Slovenija še izrazito specifično strukturo kmetijskih zemljišč, saj je več kot 70 odstotkov zemljišč na območju z omejenimi dejavniki, bodisi gre za gorska ali hribovska območja bodisi območja Nature ali vodovarstvena območja. Obdelava na takšnih področjih je stroškovno dražja, kar pomeni manjšo konkurenčnost," omejitvene dejavnike, da bi v ključnih prehranskih kategorijah Slovenija dosegala samooskrbo, predstavi Pivčeva.
Oskrba z vodo in naravne danosti
V prenovljeni strategiji nacionalne varnosti je prehranska varnost za zdaj omenjena na nekaj mestih, še najbolj vsebinsko v poglavju o omejenosti naravnih virov in degradaciji življenjskega okolja. Na omenjenem mestu strategija ugotavlja, da Slovenija ni prehrambno samozadostna: "Zaradi podnebnih sprememb in onesnaževanja okolja je možno, da se bo Slovenija v prihodnosti soočila tudi s težavami pri oskrbi s kakovostno pitno vodo in z omejenimi naravnimi danostmi za pridelavo zdrave hrane."
Prehranska odvisnost od tujine je varnostno neodgovorna
Področje prehranske varnosti je po njegovem absolutno relevantno tudi v varnostnem smislu, politika pa se mora odločiti, ali želi področje prehranske varnosti gledati skozi prizmo nacionalne varnosti ali ne. Pomembno je, pravi Prezelj, da imamo področje urejeno. Kot strokovnjak za nacionalno varnost ne vidi težav, če prehranska varnost v mehki obliki pride v strategijo nacionalne varnosti: "Scenariji na področju prehranske varnosti so lahko katastrofalni, v tem primeru pa postanejo nacionalnovarnostni."