Včeraj potrdili več kot 3800 okužb. Med udeleženci silvestrovanja v Beogradu 117 okužb

A.L., STA
06.01.2022 09:35

V sredo so ob opravljenih 10.083 PCR-testih potrdili 3829 okužb z novim koronavirusom, je objavil Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ). Delež pozitivnih izvidov je bil skoraj 38-odstoten. Po podatkih vlade v bolnišnicah zdravijo 550 covidnih bolnikov, od tega jih 161 potrebuje intenzivno nego. Umrlo je pet covidnih bolnikov.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj

Andrej Petelinšek

V bolnišnicah zdravijo osem bolnikov več kot dan prej, v enotah intenzivne terapije pa je en bolnik več. Najmlajši covidni bolnik na navadnem oddelku je star 22 let, na intenzivni negi pa 21 let, je objavila vlada.

Po oceni NIJZ je v Sloveniji trenutno 25.752 aktivnih okužb, sedemdnevno povprečje znaša 2361, 14-dnevno povprečje na 100.000 prebivalcev pa 1213. Število aktivnih primerov se je v primerjavi z dnevom prej povišalo za 2711. Sedemdnevno povprečje potrjenih primerov je višje za 303, 14-dnevno povprečje na 100.000 prebivalcev pa za 127.

V primerjavi z minulo sredo, ko je bil delež pozitivnih testov 33,4-odstoten, so potrdili 2125 okužb več. Minulo sredo so sicer opravili 4976 PCR-testov manj. V primerjavi s torkom pa je bilo potrjenih 239 okužb manj.

V sredo so opravili tudi 90.327 hitrih testov, katerih pozitivne rezultate še preverjajo s PCR-testi.

Po podatkih vlade je z enim odmerkom cepiva proti covidu-19 trenutno cepljenih 1.251.985 ljudi, kar predstavlja 59 odstotkov populacije. Z vsemi odmerki je cepljenih 1.193.012 ljudi, kar je 57 odstotkov prebivalstva.

Med starejšimi od 18 let je s prvim odmerkom cepljenih 70 odstotkov prebivalstva, z vsemi odmerki pa 67 odstotkov. S prvim odmerkom je cepljenih 80 odstotkov starejših od 50 let, z vsemi pa 77 odstotkov. Poživitveni odmerek je po aktualnih podatkih prejel 485.630 ljudi.

Vlada o skrajšanju karantene na sedem dni predvidoma še ta teden

Kolegij epidemiologov NIJZ je predlagal skrajšanje trajanja karantene na sedem dni, je pojasnil minister za zdravje Janez Poklukar. Napovedal je, da bo vlada o tem predlogu odločala predvidoma še ta teden, veljati pa naj bi začel v začetku prihodnjega. Po predlogu bi se karantena zaključila brez PCR-testiranja, razširili pa bi tudi nabor izjem.

Kot je na včerajšnji vladni novinarski konferenci pojasnil Poklukar, so predlog kolegija epidemiologov Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) prejeli v torek. Epidemiologi predlagajo, da se odrejena karantena skrajša na sedem dni, zaključila pa bi se brez PCR-testiranja. Epidemiologi namreč ugotavljajo, da se okužbe v 94,6 odstotka primerih izkažejo znotraj sedmih dni, zato bi se karantena lahko zaključila brez dodatnega testa.

Bobo

Poleg tega bi razširili nabor izjem, ki jim tveganem stiku ne bi bilo treba v karanteno. Poleg cepljenih s poživitvenim odmerkom bi med izjeme uvrstili še prebolevnike, ki so bili predhodno cepljeni, in tiste, ki so covid-19 preboleli v zadnjih 45 dneh.

Poklukar je povedal, da na ministrstvu pripravljajo spremembe odloka, s katerimi bi skrajšali trajanje karantene. Vlada jih bo predvidoma obravnavala še ta teden, uveljavljeni pa naj bi bili v ponedeljek.

O morebitnih drugih ukrepih za omejevanje širjenja novega koronavirusa pa je Poklukar povedal, da moramo biti glede na napovedano hitrost širjenja koronavirusne različice omikron pripravljeni na vse. Tako bodo s strokovno svetovalno skupino poskusili sprejeti najbolj optimalne ukrepe. Ob tem ima po Poklukarjevih besedah svetovalna skupina "na mizi vse, od zapiranja države do pogoja PC+". Gre za predlog, ki ga je v minulih dneh predstavila vodja skupine Mateja Logar in po katerem bi imeli dostop do določenih dejavnosti le preboleli ali cepljeni, ki bi bili hkrati testirani.

Ob tem je minister še poudaril, da strokovna skupina ukrepe pretresa v luči zasedenosti in hitrosti polnjenja enot intenzivne terapije.

Logarjeva je za Planet TV povedala, da bi se skupina o možnosti predloga zaprtja države začela pogovarjati pri 230 do 250 zasedenih covidnih intenzivnih posteljah, če bi v kratkem času prišlo do velikega porasta hospitaliziranih na teh oddelkih.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta