Dopoldne se je v mariborskem hotelu City začela prva Večerova energetska konferenca z naslovom Zelena transformacija. Več kot sto udeležencev je najprej pozdravil direktor časnika Večer Uroš Hakl in dejal, da v prizadevanjih za zeleno preobrazbo in iskanje odgovorov na vprašanja trajnostne zelene energetske tranzicije odpiramo vse kanale medijske hiše Večer: "Če želimo spremeniti svoje ravnanje in navade, je najprej nujno sodelovanje tako na ravni države in pristojnih ministrstev kakor tudi proizvajalcev ter distributerjev električne energije," je povedal Hakl in dodal, da jih želi Večer tudi z organizacijo energetske konference povezovati. "Prihodnost je tudi na področju energetike, v katero smo vpleteni vsi porabniki električne energije, preveč pomembna je, da bi se z njo ukvarjala zgolj peščica zaposlenih v energetskih podjetjih," je Hakl še pojasnil vlogo Večera pri reševanju izzivov o prihodnosti energetike.
{twitter}https://twitter.com/vecer/status/1197076680344588288{/twitter}
Graham Weale: "Gospe in gospodje, tukaj je še veliko za postoriti"
Graham Weale, izvedenec za energetske prehode v Evropi in ZDA, je predstavil širšo sliko globalnega energetskega prehoda, ki je nujen, če želimo rešiti planet pred podnebno krizo. Slovenijo je ob grafu, ki je nazorno pokazal le malenkosten napredek države, opomnil: "Gospe in gospodje, tukaj je še veliko za postoriti." Po njegovem mnenju je gonilnih sil prehoda več, med glavnimi pa je gospodarstvo. Naftna podjetja že spreminjajo načine in razvijajo investicije v obnovljive vire, celo spreminjajo imena, vse več velikih finančnih skladov je sprejelo odločitev, da ne bodo več vlagali v fosilne tehnologije, "kar je zelo močan signal investitorjem", meni Weale. Energetski strokovnjak je prepričan, da EU na svojem ozemlju ne bo zmogla namestiti vseh kapacitet obnovljivih virov, saj je umeščanje objektov v prostor preprosto preveč zapleteno, nasprotovanj pa veliko. Weale, ko gre za nove vire, stavi na puščavske države, ki bodo ob dohodek zaradi nižanja rabe nafte, zato pa imajo idealne možnosti za velike sončne elektrarne.
Državne spodbude in prepreke
Da je Slovenija dobro oskrbovana z elektriko, je dejal Marjan Eberlinc, predsednik energetske zbornice Slovenije in dodal, da imamo zgodovinsko priložnost transformacije, Marko Maver, državni sekretar ministrstva za okolje in prostor pa meni, da se o podnebnih in energetskih temah ne moremo pogovarjati v izolaciji, že davno so namreč presegle okoljske okvirje, pa še, da mora biti prehod v nizkoogljično družbo pravičen. Nekoliko bolj kritičen je bil v omizju Robert Golob: "Slovenija zaostaja in ni dovolj ambiciozna." Prav tako so naši cilji prenizki, meni Golob in poudarja, da se, ko je govora o prehodu v nizkoogljčno družbo, nikakor ne smemo ustaviti pri energetiki, saj podobne deleže k izpustom ogljikovega dioksida prispevata tudi promet ter kmetijstvo. In kaj je prednost štejerske regije, ko gre za energetiko? Imamo sončno energijo in veliko biomase, odgovarja Filip Kokalj s fakultete za strojništvo. Ali prevzemajo lokalne skupnosti dovolj pobude pri prehodu na čistejše načine? Ne, pravi Kokalj. Kljub temu, da so izdelale energijske programe, ti ostajajo v glavnem na papirju, ambicije lokalnih skupnosti pa so praviloma nizke. "Vse prevečkrat od politikov tako na državni kot lokalni ravni slišimo, česa vse se ne da," meni Golob. Čeprav veliko preprek postavlja država tudi sama. Zgovoren je primer gradnje sončne elektrarne na strehi ministrstva za infrastrukturo: "Želeli smo postaviti sončno elektrarno na strehi ministrstva, pa se je izkazalo, da potrebujemo gradbeno dovoljenje. Nato se je vse zaustavilo," je dejal Golob. Zgodba lepo oriše vse prepogost zaplet nekonsistentne izvedbene zakonodaje. Maver se strinja, da je prostora za sončne elektrarne v Sloveniji dovolj, regulatorni sistem pa potrebuje nekaj prečiščenja, meni Golob.
Zanimiv je tudi primer podnebnega sklada, v katerem denar zastaja, namesto da bi ga porabili za spodbude čistejšim praksam, čemur je pravzaprav namenjen. Maver odgovarja, da je bila težava kadrovske narave in da so na ministrstvu dodatno zaposlili ljudi, zato naj bi se težava uredila.