V nekaterih domovih za starejše se bodo oskrbnine zvišale že z oktobrom, v večini pa z novembrom, kar pomeni, da bodo stanovalci višje zneske na položnicah prejeli decembra. Gre za izredno povišanje oskrbnin. To je možno zaradi naraščajočih stroškov hrane, energentov in stroškov dela, ki v zadnjih mesecih enormno naraščajo, na kar opozarjajo direktorji domov.
"Elektrike nam še niso izklopili"
Ministrstvo, ki k dvigu cen v domovih daje soglasje, je že septembra vse obvestilo, da pripravlja ukrepe za zagotovitev dodatnih sredstev za sofinanciranje stroškov storitve institucionalnega varstva z namenom, da bi naraščajoči stroški čim manj vplivali na dvig oskrbnin.
Dodatno obvestilo je bilo socialnovarstvenim zavodom posredovano 20. oktobra, in sicer, da izredno zvišanje oskrbnin ne sme biti višje od 4,5 odstotka. Domovom so obljubili tudi pomoč iz državnega proračuna in pripravili zakon o nujnih ukrepih za povečanje prihodkov upokojencev in omejitev dviga oskrbnin, ki ga je že potrdila vlada, mora pa ga še državni zbor.
Direktorji domov pa so navkljub temu vse bolj zaskrbljeni, ker ne vedo, kdaj in koliko denarja bodo dobili od države, višje stroške pa je treba sproti poravnavati. "Ne glede na določeno ceno elektrike je ta še vedno za 300 odstotkov dražja od lanske. MGC Bistrica še vedno nima dogovorjene in rešene cene električne energije za prvih devet mesecev letošnjega leta, ki nam jo je Petrol podražil za 800 odstotkov. Še vedno smo v pogovorih, katerim se vsi vztrajno izmikajo, saj nihče noče zagristi v to jabolko. Ne na ministrstvih ne na Petrolu. Mi stroškov elektrike še nismo plačali, saj nam nihče ne da odgovora, na podlagi česa se lahko domu za ostarele tako dvigne cena. Zaenkrat nam elektrike še niso izklopili. Drugi največji strošek pa so živila. Določeni artikli so se podražili tudi do 150 odstotkov, čemur se vseskozi prilagaja prehrana in znižuje kvaliteta obroka, cena obroka pa ostaja enaka," pravi Primož Cimerman, direktor Medgeneracijskega centra Bistrica v Domžalah.
Dvig pokojnin bo šel za višje oskrbnine
Od države še ni nobenih konkretnih predlogov, kako se bodo krili stroški vsega tega povečevanja. Napisali so jim le, da se bodo stroški krili iz interventnega zakona, ampak nihče ne ve kdaj. Plače pa gredo gor že z oktobrom za 4,5 odstotka, poračun regresa bo v novembru takoj po plačah, postopoma pa se drugo leto dvigujejo tudi nekateri plačni razredi.
Tudi v Domu starejših občanov Tezno v Mariboru beležijo največji porast stroškov pri energentih in hrani. "Stroški poslovanja v septembru letos so zaradi tega kar 15 odstotkov višji kot septembra lani, in to brez spremembe višine plač. Rešitev poravnavanja povečanih stroškov poslovanja domov za ostarele iz proračuna je absolutno pravilna in ustrezna. Žal so pokojnine še vedno tako nizke, da številni starostniki z izpolnjenimi pogoji za pridobitev starostne pokojnine ne prejemajo dovolj velike pokojnine, da bi sami lahko poravnali stroške domske oskrbe. To se mi zdi pomembna anomalija in nepravilnost. Če bi sami dajali v svoj žakeljček enak delež denarja, kot ga vsak mesec namenjamo za prispevke, sem prepričana, da bi imeli po 40 letih varčevanja dovolj denarja za pokritje oskrbnine v domu in še ostalo bi, za kavico in frizerja. Vendar pri nas še vedno ni tako. In sedaj bomo dejansko upokojencem dvig pokojnin pobrali za kritje višjih stroškov domske oskrbe. Tudi to ni prav," ugotavlja Jasna Cajnko, direktorica Doma starejših občanov Tezno. Pri njih so se cene oskrbe zvišale že s 1. oktobrom, in sicer v osnovni oskrbi I za 4,4 odstotka, tako bo znašala cena oskrbe na dan 23,47 evra, in za 2,5 odstotka v oskrbi IV, ki bo po novem stala 40,42 evra na dan. Zneski na položnicah bodo novembra za osnovno oskrbo tako višji za 30 evrov.
30
evrov bodo zneski na položnicah novembra višji za osnovno oskrbo v Domu starejših občanov Tezno
Finančna pomoč države šele prihodnje leto
Ministrstvo je do zdaj že od 70 domov starejših prejelo predloge za zvišanje oskrbnin, ki še čakajo na soglasje.Oskrbnine bodo z novembrom zvišali tudi v Domu pod gorco v Mariboru. Oskrba I bo novembra dražja za 4,2 odstotka, oskrba IV za 2,7 odstotka. Računajo pa tudi na pomoč države, saj z zvišanjem oskrbnin tudi oni ne bodo mogli pokriti vseh višjih stroškov. "Vsaka pomoč države je dobrodošla in zaželena, čeprav bo zelo pozna, saj smo preko Skupnosti socialnih zavodov Slovenije in medijev na problematiko glede draginje in posledično likvidnostnih težav domov opozarjali že od junija. Pa se ni nič premaknilo, zato je vsak dom reševal situacijo po svoje. Zaradi nejasnosti in zavlačevanja države smo spravljali ranljivo skupino ljudi - starostnike v stisko. Ni lahko voditi doma starostnikov v takšni nepredvidljivi situaciji in pri tem ohraniti socialni čut, saj se vsi direktorji zavedamo svoje odgovornosti do stanovalcev doma kot tudi odgovornosti, da ohranimo stabilnost poslovanja. Upam, da bo pomoč države takšna, kot je obljubljena, in da ne bomo ponovno prejeli tabele za izračun in na koncu pomoč v znesku, ki ne bo pokril dejansko nastalih stroškov," opozarja Gregor Žigon, direktor Doma pod gorco.
Na ministrstvu za delo odgovarjajo, da bodo denar za kritje dodatnih stroškov po interventnem zakonu začeli zagotavljati predvidoma v začetku leta 2023. Ocenjujejo, da bo skupni finančni učinek predlagane zakonske določbe o sofinanciranju dodatnih stroškov znašal 13,2 milijona evrov. Na primer, za izvajalca s kapaciteto 160 mest bi ocenjena višina dodatnih sredstev za celotno obdobje veljavnosti predlagane določbe znašala 65.000 evrov, od tega 34.000 evrov za stroške dela in 31.000 evrov za stroške materiala in storitev. Marca pa bodo domovi imeli možnost izvesti še redno letno uskladitev, pri kateri se usklajujejo vsi elementi cene (poleg stroškov dela in materiala ter storitev izvajalci ob redni letni ceni usklajujejo tudi stroške amortizacije, investicijskega vzdrževanja in financiranja), vendar upoštevaje že izvedene izredne dvige cen in dodatna sredstva, ki se bodo zagotavljala iz proračuna, ocenjujejo, da ta dvig ne bo visok.