Po trenutnem odloku, ki velja od prejšnjega tedna, so spet dovoljene samostojne ali vodene individualne vadbe, pa tudi brezkontaktna športna rekreacija v skupinah do deset vadečih. Pri izvajanju športne vadbe v skupinah je potrebno vzdrževanje vsaj dva metra medosebne razdalje. Takšna športno-rekreativna vadba je dovoljena tako na zunanjih površinah kot tudi v zaprtih prostorih. V praksi to pomeni, da je znova dovoljeno igranje tenisa, badmintona, mogoči so vadba na fitnes napravah, plezanje, drsanje, in kot je razumeti iz opisa, tudi kopanje.
Kopališča ne vedo, ali in kako lahko obratujejo
Ravno pri kopalcih je, kot kaže, nastalo največ zmede. Večina bazenov je kljub odloku ostala zaprta, saj posebej zanje ni zapisano nič. "Odloki niso dovolj eksplicitni. Najhuje, kar bi se nam lahko zgodilo, je, da bi imeli situacijo, kot so jo imela smučišča. En dan so bili zaprti, potem odprti in spet zaprti. Ne vemo niti, ali bi kopalci potrebovali negativni test, če res velja, da se lahko kopajo na razdalji dveh metrov," je pojasnil predsednik Skupnosti slovenskih naravnih zdravilišč Iztok Altbauer. "Dokler nimamo jasnih navodil s strani odločevalcev, se bomo držali tega, da bomo bazene odpirali takrat, ko bodo sproščene tudi nastanitvene kapacitete," je še dejal.
Podoben odgovor smo dobili od podjetja Sava Turizem, kjer med drugim upravljajo Terme 3000, Terme Ptuj in Zdravilišče Radenci. "Notranji kopališki kompleksi naših resortov so vezani predvsem na obisk gostov, ki pri nas bivajo. Ker pa skladno z odlokom vlade ni možno bivanje turističnih gostov, se bodo naša kopališča odprla skladno z odpiranjem turističnih nastanitev," so zapisali v odgovoru.
Tudi kopališče Pristan je za zdaj še zaprto. "Mi bi pod temi pogoji lahko hkrati v bazen spustili deset ljudi. Ob tem bi vseeno morali zagotoviti tri reševalce. Odločili smo se, da še kak teden počakamo," je pojasnil vodja Športnih objektov Maribor Matej Pungartnik.
Odprti vsi fitnesi, ki so preživeli
Nekaj časa so sproščeni tudi fitnesi, kjer prav tako velja spoštovanje razdalje dveh metrov. "Mislim, da so zdaj odprti praktično vsi fitnesi, razen tistih, ki so se zaprli za zmeraj," je povedala Maja Tasič iz Sekcije za fitnes, rekreacijo in regeneracijo. Ker gre za brezkontaktni šport, tam prav tako velja pravilo razdalje dveh metrov. Lastniki fitnesov so veseli teh sprostitev in si jih v prihodnje želijo še več. Trenutno imajo največ težav glede omejitev pri vodenih vadbah, kjer je lahko v skupini največ deset vadečih in učitelj oziroma trener, ki pa potrebuje negativni test. "To ni profitabilno in prisiljeni bomo, da te vadbe podražimo," je še dejala Tasičeva, saj je deset vadečih zanje premajhna skupina.
Predsednik skupnosti Iztok Altbauer je glede sproščanja opozoril na še en vidik: "Za pripravo kopališča potrebujem dva ali tri tedne. Gre za zelo kompleksne procese čiščenja, prezračevanja in vzorčenja." Ravno zato je zanje še toliko bolj pomembno, da bodo odpirali takrat, ko bodo prepričani, da lahko imajo hkrati v bazenu več ljudi. "Ne samo pet ali šest. To bi bilo povsem nerentabilno," je še dejal in dodal, da so zato ministrstvo prosili za dodatna pojasnila, ali lahko obratujejo in pod katerimi pogoji. Za pojasnila smo prosili tudi mi. Z gospodarskega ministrstva so nam odgovorili, da področje zunanjih in notranjih objektov za namen športne vadbe spada pod ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport. Od tam so nam potrdili, da bazeni lahko obratujejo pod pogojem, da kopalci vzdržujejo dvometrsko razdaljo. Savne pa za zdaj še ne smejo biti odprte.
V Celju je kopališče odprto
Za odprtje v skladu z veljavnim odlokom, ki določa dvometrsko razdaljo, pa so se odločili v Celju. Že več kot teden dni je tam odprto Zimsko kopališče Golovec. "Kopališče je spet na voljo za rekreativce, ob tem pa morajo ohranjati razdaljo dveh metrov. Naenkrat tako ne sprejmemo več kot 20 kopalcev. Imamo namreč osem prog, držimo pa se pravila: nekje do dva plavalca na progo," je pojasnila Maja Voglar, vodja gospodarjenja pri ZPO Celje. "Ljudje so zelo veseli. Takoj, ko smo odprli, smo že imeli goste, sploh tiste, ki imajo letno karto," je še dejala.
"Ljudje so zelo veseli. Takoj, ko smo odprli, smo že imeli goste"
V sklopu ZPO Celje so prejšnji vikend zagnali tudi drsališče za rekreativce. "Na ledeni površini imamo ves čas eno osebo, da vse obiskovalce opozarja na razdaljo," je pojasnila Voglarjeva. Na ledeni ploskvi tako zdaj drsa največ 100 ljudi, sicer bi jih lahko bilo do 160, ponujajo tudi možnost izposoje drsalk, ki jih po vsaki uporabi razkužijo. Drsališče pa za zdaj še ni na voljo Mariborčanom. Več informacij o morebitnem odprtju ta konec tedna bodo sporočili predvidoma v četrtek. "Na drsališču se izvajata tudi hokej in drsanje. Po teh treningih je treba vse razkužiti. To predstavlja organizacijski zalogaj," je povedal vodja Ledne dvorane Anton Knez.