Vetrovni načrti elektrarn na Dravi

Andreja Kutin Lednik
10.12.2019 17:01

Da delajo odgovorno, transparentno in zaradi nestrinjanj posameznikov projektov ne bodo ustavljali, še preden so končane študije in analize. Skupna vrednost treh vetrnih elektrarn je ocenjena na 65 milijonov evrov

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Vse vetrnice bodo postavljene na slemenih. V ozadju ena od lokacij Paški Kozjak.
Andrej Petelinšek

Dravske elektrarne Maribor (DEM) želijo ostati vodilni proizvajalec elektrike iz obnovljivih virov energije, pravi direktor Andrej Tumpej. Že sedaj iz njihovih turbin steče v omrežje 80 odstotkov energije, pridobljene iz obnovljivih virov, če med slednje prištejemo tudi hidroenergijo, ki sicer po novih paradigmah ni obnovljiva, saj močno spremeni ekosisteme rek. A vendarle, veriga osmih hidroelektrarn na Dravi je vse, kar zmore ponuditi ta reka, in v Dravskih elektrarnah se po zaustavljenem projektu umeščanja hidroelektrarn na Muro obračajo k vetru in soncu.

Ojstrica, Paški Kozjak in Rogatec

Meritve vetrnih potencialov v Sloveniji so pokazale več območij, kjer je gradnja vetrnih elektrarn smiselna, a številna od teh območij so zaščitena kot naravovarstveno pomembna ali pa je raba tam omejena iz drugih razlogov. Ko so pri DEM iz kart izločili vsa območja z omejitvami, so se odločili za umeščanje vetrnih agregatov na tri: Ojstrico, Paški Kozjak in Rogatec. Skupno bi vsa tri "polja" vetrnic oziroma vetrni parki šteli 13 vetrnic skupne moči 46 megavatov, skupaj pa bi proizvedli 111 gigavatnih ur elektrike, kar predstavlja približno štiri odstotke potreb slovenskih gospodinjstev po električni energiji, vsa tri polja so umeščena na vrhove slemen. "Slovenija ima vetrni potencial, in čeprav morda ni tako ugoden kot na Danskem, je dobrih lokacij dovolj. Kljub temu ima Slovenija dve vetrnici. V svetu je bilo leta 2018 postavljenih za 490 gigavatov novih vetrnih elektrarn, kar je toliko kot 400 novih hidroelektrarn Zlatoličje, ki je naša največja hidroelektrarna," je na včerajšnji predstavitvi projektov poudaril nasprotja Tumpej.

Nasprotovanje lokalne skupnosti

Čeprav so načrtovane investicije še v zelo zgodnjih fazah umeščanja v prostor - za Ojstrico je ministrstvo za okolje in prostor izdalo sklep o izvedbi državnega prostorskega načrta (DPN), Paški Kozjak in Rogatec sta še čisto na začetku, saj je ministrstvo izdalo šele obvestilo o javni pobudi za pridobitev smernic za načrtovanje prostorskih usmeritev - se projekti že zapletajo. Na Ojstrici naj bi sprva stalo osem vetrnic, a "smo število zmanjšali zaradi ohranjanja ptic in poselitve", pravi Tumpej, kljub temu pa je projekt deležen močnega nasprotovanja dela lokalne skupnosti. Pri DEM ob tem zagotavljajo, "da delujejo transparentno in odgovorno do vseh vpletenih, da pridobivajo vse potrebne študije in strokovne podlage, ki bodo pokazale, ali in kako je možno postaviti objekte v prostor tako, da bodo imeli čim manj vpliva na okolje in človeka". Je pa Tumpej jasen, da zaradi nestrinjanj posameznikov, še preden so izdelane analize, projektov ne bodo ustavljali: "Računamo na razumne, da jih prepriča strokovna moč argumentov."

Gradijo tudi Avstrijci

So pa tudi na DEM potrdili, da bo blizu Ojstrice, le da na avstrijski strani, prav tako zraslo polje vetrnic. Obe polji bosta čezmejno presojani, Slovenija bo podala presojo o avstrijskem projektu in obratno, zato s to presojo ne pričakujejo težav. Bo pa postopek priprave in sprejemanja dokumentacije dolgotrajen, pove Sandi Ritlop, ki pri DEM vodi projekte umeščanja v prostor, lahko bi trajal tudi štiri do pet let, vključuje pa tudi celovito presojo vplivov na okolje. Kot predvideva postopek sprejemanja tovrstnih dokumentov, bo vključena tudi javnost, medtem pa gradnja vetrnic traja le leto. Kakšne natančno bodo, na DEM še ne vedo, saj "je najboljša tehnologija, ki smo jo načrtovali v začetku projekta, danes že zastarela, tiste, ki bi jo vgrajevali čez pet let, verjetno še sploh ni na risalnih deskah," pa meni Tumpej. Tako Ritlop kot Tumpej zagotavljata, da bodo uporabili najboljšo razpoložljivo tehnologijo.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta