(VIDEO) Marjan Šarec: Je Hrvaška prijateljska država?

Uroš Esih Uroš Esih
04.04.2019 13:02

Vlada je danes obravnavala navedbe iz medijev, da Hrvaška stoji za prisluhi v arbitražno-prisluškovalnem škandalu iz leta 2015. Šarca skrbi, da to počne zavezniška država in soseda.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Predsednik vlade Marjan Šarec je zaskrbljen zaradi sovražne dejavnosti hrvaških oblasti.
Epa

Predsednik vlade Marjan Šarec se je po seji vlade, ki se jo je udeležil tudi šef Slovensko obveščevalno-varnostne agencije (SOVA) Rajko Kozmelj, odzval na približno teden dni staro poročanje bosanskih medijev, kar je včeraj tudi povzela komercialna televizija Pop TV in podkrepila s svojimi "zanesljivi viri v tuji obveščevalni službi", da naj bi bilo jasno, kdo je julija 2015 prisluškoval slovenskemu arbitru Jerneju Sekolcu in naši agentki pri arbitražnem sodišču Simoni Drenik. Šlo naj bi za hrvaškega obveščevalca Davorja Franića z vzdevkom 'Mehanik Davor' iz afere novačenja salafistov za tihotapljenje orožja. Franić naj bi imel na vesti vrsto afer in grozilnih akcij po navodilu hrvaškega vrha.
{embed_youtube}https://youtu.be/kjGc-iINDBU{/embed_youtube}
Šarec je v kratki v izjavi za medije - novinarji niso imeli možnosti postavljati vprašanj - povedal, da ne bo konkreten, ker gre za sistem nacionalne varnosti in obveščevalne službe in ni modro preveč govoriti. S tem pa je posredno vendarle potrdil medijske navedbe v zadnjih dneh. Hkrati pa dodal, da so zadeve zaskrbljujoče, še zlasti, ker gre za sosednjo državo, članico zveze Nato in Evropske unije, ki trdi, da je prijateljska država. "Skrbi nas, če je to način delovanja v EU," je povedal Šarec, ker pa gre za tajne podatke, ni mogel povedati več.
Arbitražni proces, ki je zdaj v fazi implementacije arbitražne razsodbe, ki jo je konec junija 2017 izdalo ad hoc arbitražno sodišče v Haagu, ki je dokončno potegnilo morsko in kopensko mejo med Slovenijo in Hrvaško, je zelo kompleksen postopek, pri katerem se bitka med Slovenijo in Hrvaško ne odvija samo na pravnem, političnem in diplomatskem polju, ampak tudi na medijskem in obveščevalnem. 23. junija leta 2015 je najprej srbski Kurir, takoj za tem pa hrvaški Večernji list, objavil tonske posnetke, ki naj bi po hrvaški interpretaciji dokazovali, da je Slovenija kontaminirala arbitražni postopek. V prisluhih, iz katerih se je razvila prisluškovalna arbitražna afera, je takratni slovenski arbiter Jernej Sekolec o podrobnostih z zaupnih razprav predsednika arbitražnega sodišča Gilberta Guillauma in drugih sodnikov obveščal slovensko zunanje ministrstvo, natančneje Simono Drenik, ki je bila agentka Slovenije v arbitražnem postopku.
Da za prisluhi stoji hrvaška obveščevalna služba, je stroka z veliko verjetnostjo domnevala že pred aktualnim bosanskim razkritjem, ki pa tudi ne prinaša dokončnega in nedvoumnega dokaza, da je v ozadju res Hrvaška.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta