(VIDEO) V parlamentu izbruhnil spor med Dominiko Švarc Pipan in Janijem Prednikom. Ministrica poslancu zagrozila s tožbo

Luka Mlakar Luka Mlakar
07.02.2024 12:52

Pravosodna ministrica Dominika Švarc Pipan je vodji poslancev SD Janiju Predniku v državnem zboru zagrozila s tožbo, ker jo je označil za eno od glavnih osumljenk v kriminalistični preiskavi afere sodna stavba.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Dominika Švarc Pipan je Janiju Predniku zagrozila s tožbo.
Robert Balen

"Ne jaz ne minister za finance ne vlada nismo bili nevedni, ampak zavedeni," je na seji parlamentarne komisije za nadzor javnih financ o spornem nakupu nove sodne stavbe na Litijski cesti v Ljubljani dejala ministrica za pravosodje Dominika Švarc Pipan. Žal mi je, da sem kot general po bitki, ampak v času, ko sem podpisovala pogodbo, sem verjela, da je bil posel izpeljan v skladu s pravili, veljavno zakonodajo in načeli skrbnega gospodarja, je dejala ministrica, ki je premierju Robertu Golobu v začetku tega tedna ponudila svoj odstop. Golob je včeraj sporočil, da bo njen odstop sprejel predvidoma naslednji teden, ko mu bo ministrica posredovala svoje končne ugotovitve glede nakupa stavbe na Litijski.

Ministrica: Gojkovič je uspel postaviti komunikacijske zidove

Švarc Pipan je poudarila, da je nekoliko pozno, a z utemeljenimi razlogi sprejela svojo objektivno odgovornost zaradi domnevnih nepravilnosti pri nakupu: "Ta nikoli ni bila vprašljiva, sem pa nekoliko dlje vztrajala, preden sem predsedniku vlade ta ponedeljek ponudila svoj odstop. Namen je bil, da se znotraj ministrstva razišče vse sume morebitnih nepravilnosti pri pripravi posla kot tudi sume nepravilnosti v smislu vplivanja zunanjih interesov oziroma nepooblaščenega vplivanja na izpeljavo tega posla." Ministrica je poudarila, da ni preiskovalka in da ni pooblaščena za kriminalistične preiskave, a je dodala, da je kot predstojnica organa, ki je bil domnevno oškodovan, dolžna preveriti vse sume nepravilnosti, v prvi vrsti tiste, ki nujno ne predstavljajo kaznivih dejanj.

Klemen Žibert je včeraj odstopil kot glavni tajnik SD.
Sašo Radej

"Dolžna sem poskrbeti za to, da se do prihoda kriminalistov zavarujejo dokazi. Pokazali so se močni indici, da se skušajo prikriti tako sledi nepravilnosti znotraj sekretariata oziroma uradniškega aparata, ki je vodil in pripravljal posel, kakor tudi indici, da se poskušajo prikriti sledi morebitnih zunanjih vplivov. V tem primeru govorim o hkratni zamenjavi telefonov akterjev, ki so v posel vpleteni, pa o že neslavnem sms-sporočilu generalnega sekretarja SD Klemna Žiberta. Ko sem naletela na te indice, sem se čutila dolžno, da se do prihoda kriminalistov ne uničujejo indici, dokazi in sledi," je pojasnila Švarc Pipan. Po njenih besedah je bivši generalni sekretar na ministrstvu Uroš Gojkovič, ki ga je vlada razrešila za njen predlog, postavil "komunikacijske zidove" med njenim kabinetom in strokovnimi službami na ministrstvu.

Švarc Pipan: Prepričana sem bila, da smo naročili svojo cenitev

"Šele s pomočjo novega generalnega sekretarja uspela pridobiti novo dokumentacijo sekretariata, ki prej ni prihajala do mene kljub številnim pisnim in ustnim pozivom sodelavcev," je poudarila Švarc Pipan in dodala, da je Gojkovič že 17. avgusta lani prodajalcu prostorov na Litijski cesti, koprskemu poslovnežu Sebastjanu Vežnaverju, poslal dopis, s katerim ga je obvestil, da je njegova ponudba ustrezna in mu predlagal nadaljevanje pogovorov. "To je počel mimo moje vednosti," je dejala ministrica. Po njenih besedah so pristojne službe na ministrstvu nadaljevale s pripravo za izvedbo projekta kljub temu, da se je takrat zdelo, da sredstev za omenjeno investicijo ne bodo dobili. Po njenih navedbah se je pokazalo, da je bil elaborat, nad katerim je bila sprva navdušena, prirejen tako, da je favoriziral Vežnaverjevo ponudbo. Ob tem je znova opozorila, da se je v posel vpletal Žibert, ki se je na ministrstvu sredi lanskega decembra brez njene vednosti srečal z državnim sekretarjem Igorjem Šoltesom.

Dominika Švarc Pipan vztraja, da je bila pri poslu zavedena.
Robert Balen

"Še isti dan je vodja pravne službe svojim sodelavkam brez moje vednosti naročil, naj nadaljujejo s pripravo pogodbe," je dejala ministrica in dodala, da je pogodbo za nakup stavbe podpisala v prepričanju, da je ministrstvo naročila svojo cenitev stavbe na Litijski cesti. Po njenih besedah ji je bilo zagotovljeno, da so na ministrstvu naročili in zahtevali cenitev zapriseženega sodnega cenilca. Cenitev stavbe, ki jo je leta 2017 in 2023 izvedla sodna cenilka Breda Zorko temelji na bistveno različni kvadraturi, je poudarila Švarc Pipan in dodala, da obstaja dvom, da je že leta 2017 prišlo do prirejene cenitve in tudi do oškodovanja upnikov, saj je, kot je znano, Vežnaver objekt kupil iz stečajne mase. Ko gre za stavbo na Litijski, je po besedah Švarc Pipan v teku vpis lastništva v zemljiško knjigo, čakajo pa tudi na cenitev, za katero bo v dogovoru z ministrstvom poskrbelo državno odvetništvo. Nato bomo ob predpostavki, da to stavbo obdržimo, ugotovili, ali bi bila po adaptaciji možna za uporabo za sodišča ali kakšne druge namene, je še dodala Švarc Pipan.

"Ministrica je kot neka Esmeralda, ki je po letu in pol spregledala"

Vodja poslancev SD Jani Prednik je ministrico pozval, naj mu jasno odgovori, ali je Žibert kakorkoli pritiskal nanjo, naj podpiše sporno pogodbo: "Meni se zdi, da je ministrica v tem primeru kot neka Esmeralda, ki je po letu in pol ministrovanja spregledala. Ne vem, ali je prej sploh ni bilo na ministrstvu." Švarc Pipan je med drugim očital, da krivdo za nastalo situacijo vali na kadre, ki so na ministrstvo prišli po njenem predlogu. "Ne poznam države na svetu, kjer bi minister, ki je podpisnik pogodbe, na kateri je sum korupcije, sam preiskoval ta posel. Upam in verjamem, da se zavedate, da ste kot ministrica ena izmed glavnih osumljenk glede kaznivega dejanja oškodovanja javnih sredstev. Meni je čudno, da ministrica sama preiskuje ta posel. V SD smo zavzeli stališče, da neodvisni organi pregledajo ta posel in da se zadeve razčistijo," je poudaril vodja poslancev SD.

Dominika Švarc Pipan na seji komisije DZ za nadzor javnih financ. 
Matija Sušnik/DZ

Ob tem je izrazil obžalovanje, da je ministrica skrbnost pokazala šele, ko je afera sodna stavba prišla v javnost. "28. decembra lani ste zapisali, da ste hitro izpeljali ugoden in smiseln posel, nadalje ste v prvi polovici januarja trdili, da je bil ta posel izpeljan zakonito in gospodarno. Zakaj ste potem podpisali to pogodbo? Ministrica, na žalost se mi vedno bolj dozdeva, da pogodbe in dokumentacije, ki je priloga k pogodbi, niste prebrali. Iz tega pa izhaja huda malomarnost," je poudaril Prednik in dodal, da si Švarc Pipan stavbe na Litijski pred podpisom pogodbe o nakupu sploh ni ogledala. Vodja poslancev SD je bil pred tem kritičen tudi do Goloba, ker komisiji danes ni podal pojasnil o poslovanju med svojim podjetjem Star Solar in državnimi podjetji. Prednik je dejal, da bi sam od premierja pričakoval, da se bo udeležil seje komisije in odgovoril tudi na očitke o izogibanju plačila davkov, ki da niso nedolžni. Ker Golob ni prišel na sejo, je predsednik komisije Jernej Vrtovec (NSi) obravnavo te točke prekinil.

Švarc Pipan obtožila Prednika insinuacij in mu zagrozila s tožbo

Švarc Pipan je Prednika obtožila, da je podal "grde insinuacije" v zvezi z njenimi navedbami, posebej se je obregnila ob to, da jo je označil za eno od glavnih osumljenk v kriminalistični preiskavi. "Od kje Janiju Predniku takšne informacije? Če jih ima, potem je to izjemno problematično. Kot je meni znano, trenutno poteka šele zbiranje informacij, predkazenski postopek pa še ne, tako da nimam statusa osumljenca," je dejala Švarc Pipan in dodala, da bo na Prednikove izjave odreagirala s tožbo. Obrekovanje in žaljive obdolžitve so očitno "modus operandi" moje še vedno matične stranke SD, ki mi je poskušala zapreti usta in me odstraniti s prizorišča zločina, je še poudarila ministrica.

Vodja poslanske skupine SD Jani Prednik na seji komisije za nadzor javnih financ
Dz/Matija Sušnik

Ko gre za Žiberta, pa je Švarc Pipan izpostavila, da je ta sam razkril, da je pritiskal na izvedbo posla, saj je celo sestavil sms-sporočilo, ki naj bi ga poslala finančnemu ministru Klemnu Boštjančiču"Tega sporočila mu nisem nikoli preposlala naprej. Ko devet ur po prejetju sporočila tega nisem storila, je bila očitno napetost pri določenih ljudeh zelo velika, da čim prej zagotovim ta sredstva. Ali to smatrate kot pritisk, prepuščam vam, ampak očitno je to storil brez zakonskih pooblastil in prek meja pristojnosti, ki jih ima kot generalni sekretar stranke na način, ki je v ustavni demokraciji nesprejemljiv," je Predniku odgovorila Švarc Pipan. Ob tem je zavrnila navedbe, da bi "pljuvala" po stranki SD, ki jo je Golobu predlagala za ministrico: "Očitam pa vodstvu stranke, da aktivno kadruje oziroma preko ministrov poskuša kadrovati na nižja uradniška mesta v državni upravi. Če bo potrebno, bom tudi natančno povedala, koga in kdaj so mi v vodstvu stranke predlagali za imenovanje na ministrstvu."

Boštjančič: Izkazalo se je, da je bila ministrica neizmerno naivna

Boštjančič je glede nakupa stavbe izpostavil, da finančno ministrstvo nima vsebinske pristojnosti presoje posameznih projektov, poudaril pa je, da je bila Švarc Pipan ena od tistih ministrov, ki so se najbolj borili za svoj resor. Po njegovi oceni ministrica ni bežala od objektivne odgovornosti, izkazalo pa se je, da je bila "neizmerno naivna". Kot je dejal, ministrico sicer podpira pri tem, da se stvari razčistijo. Glede navedb, da bi moral premier poznati podrobnosti vseh tovrstnih projektov, pa je zbrane vprašal, ali je finančni minister v prejšnji vladi poznal podrobnosti nakupa zaščitnih mask. Vrtovec je medtem na drugi strani vlado pozval, naj namesto znotrajkoalicijske sage raje izpelje obljubljene reforme. "Če se pa mislite med seboj kregati, pa pojdimo čim prej na predčasne volitve, pa to preprečimo, ker to ljudi ne zanima," je dodal Vrtovec.

Člani komisije so po več kot triurni razpravi sprejeli sklepe, s katerimi računskemu sodišču predlagajo revizijo pravilnosti in smotrnosti poslovanja pri nakupu omenjene stavbe, sektorju proračunske inšpekcije ministrstva za finance pa priporočajo nadzor nad porabo sredstev iz državnega proračuna pri sklenitvi omenjene pogodbe. Ministrstvo za javno upravo pa je komisija pozvala, da v 15 dneh posreduje analizo s podatki o deležu pravnih poslov nad vrednostjo milijon evrov v času Golobove vlade, v katerih je bila pred pridobitvijo nepremičnega premoženja države opravljena cenitev premoženja.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta