Višje plače, dražja oskrba v domovih

Urška Mlinarič Urška Mlinarič
07.01.2019 18:35

Ponekod so že, v nekaterih domovih še bodo dvignili ceno oskrbnine za en odstotek do tri odstotke. Na ZZZS in ministrstvu za zdravje zagotavljajo, da bodo pokrili celotno povišico javnim uslužbencem.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
V domovih za starejše ne pristajajo na nižanje standardov za njihove oskrbovance.
Igor Napast

Večina od okoli 170.000 javnih uslužbencev bo februarja prejela za približno štiri odstotke višjo plačo, kolikor znese v javnem sektorju en plačni razred. Povišica je rezultat dogovora med vlado in sindikati javnega sektorja, v katerem je začrtano, da bodo vsi uslužbenci, uvrščeni do 26. plačnega razreda, napredovali za en plačni razred, tisti nad 26. plačnim razredom pa za dva, izjema so uradniki, pri čemer bo druga povišica izplačana konec tega leta.
A omenjeni dvigi plač že povzročajo sive lase direktorjem javnih zavodov, zlasti na področju socialnega varstva in v zdravstvu. V domovih za starejše so se tako ponovno znašli v precepu; znižati standarde ali dvigniti oskrbnino stanovalcem. Posegli so po slednjem oziroma v nekaterih domovih dvig cene oskrbe napovedujejo s februarjem, kot denimo v Domu za starejše Rakičan, kjer sicer še niso mogli povedati, za koliko bo v posameznih enotah oskrba dražja. Predvidevajo pa, da se bo gibala med 2,5 in tremi odstotki. So pa z januarjem ceno oskrbe dvignili v Domu Danice Vogrinec Maribor in Domu starejših občanov Ljutomer. V slednjem so se odločili za 1,7-odstotni dvig oskrbe I, je povedal direktor Tomislav Nemec, ki pravi, da dvig plač že krepko prehiteva oskrbno ceno. Zato bodo, ko bo ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti prihodnji mesec objavilo nov stroškovnik, ki vključuje tako stroške plač, materialov in storitev kot nekatere druge stroške oskrbe, ponovno preračunali, ali bo potreben še kakšen dvig cene oskrbe. "Na znižanje standardov za naše stanovalce ne želimo pristati in ne bomo pristali, zato smo prisiljeni v tovrstne dvige," pravi Nemec, ki poudarja, da so domovi ob dogovorih, ki jih sklepa vlada s sindikati, vselej stisnjeni v kot. "Tisti, ki pristanejo na dogovor, bi pred tem morali razčistiti, kako bodo zagotovili denar, saj sami notranjih rezerv nimamo več."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta