Pokojninske spremembe, ki jih predlaga vlada, imajo pa tudi soglasje socialnih partnerjev, bodo, kot so včeraj napovedali, podprli v vseh strankah. Glasovanje o tem bo namreč šele v torek. Predvidenemu zvišanju odmernega odstotka, s čimer naj bi bodoči upokojenci imeli nekoliko višje pokojnine, nihče ne nasprotuje. Boljši gmotni položaj bodo imeli vsi, saj se bo dvignila tudi najnižja starostna pokojnina za dopolnjenih 15 let zavarovalne dobe, višji odmerni odstotki bodo prinesli višje starostne, invalidske, vdovske in družinske pokojnine ter nadomestila iz invalidskega zavarovanja, je poudarila Janja Sluga iz SMC.
Pomisleki o šestletnem prehodnem obdobju
Je pa bilo v razpravi ob prvem branju pokojninskih sprememb slišati več pomislekov, kar zadeva šestletno prehodno obdobje, v katerem naj bi se postopoma dvigovali odmerni odstotki za moške, s sedanjih 57,25 na 63,5 odstotka, kar naj bi veljajo šele 1. januarja 2025. Maša Kociper (SAB) je menila, da bi bilo treba to obdobje skrajšati, vsaj prepoloviti, za kar so si prizadevali, a žal niso uspeli. Da bi bilo treba prehodno obdobje za moške prepoloviti, je menil tudi Jurij Lep iz Desusa.
Po novem le tri odstotke bonusa za leto dela več
Precej kritični so bili poslanci tudi do predvidenih bonusov za delo po dopolnjenih 40 letih pokojninske dobe brez dokupa. Za vsako leto dela več, toda največ za tri leta vključenosti v zavarovanje, se jim bo pokojnina zvišala za tri odstotke oziroma za vsakih šest mesecev dodatne pokojninske dobe lahko računajo na 1,5 odstotka višjo pokojnino. Po zdajšnji ureditvi se prišteje en odstotek na vsake tri mesece, torej dobijo za leto dela več štiri odstotke, po novem pa bodo le tri. Državni sekretar z ministrstva za delo Tilen Božič je ob tem pojasnil, da pa bodo ti zavarovanci upravičeni do višjega odmernega odstotka in višjega deleža starostne pokojnine ob plači. Ni pa bilo nobenih nasprotovanj glede bonusa za ženske, ki jim pripada za skrb za otroke.