Višji regres za letni dopust naj bi poslanci uzakonili najpozneje do maja, so nam včeraj potrdili dobro obveščeni. Finančnemu ministru Andreju Bertonclju bi tako Slovenci lahko že letos uresničili željo in porabili okoli poldrugi tisočak evrov neobdavčenega regresa za počitnice v domačih krajih. A koliko bodo s tem podprli domačo gospodarsko rast, je bolj odvisno od delodajalcev oziroma od tega, ali je minister večino slednjih prepričal v smiselnost izplačevanja višjega regresa samo zaradi tega, ker bo do povprečne plače neobdavčen in neoprispevčen.
Razočarana nad delodajalci
"Delodajalske organizacije so ves čas govorile, veste, mi bi dali več, če ne bi toliko pobrala država in če bi delavci dobili več. Za to smo si prizadevali tudi mi. Pa se je izkazalo, da dosedanje razbremenitve delodajalcev niso spodbudile, da bi delavcem izplačevali več, četudi sta že zdaj davčno ugodna tako regres kot 13. plača, pri kateri se je država odpovedala dohodnini. Slednja je lani znašala le okoli 700 evrov, prejelo jo je 39 odstotkov zaposlenih," je razočarana izvršna sekretarka ZSSS Andreja Poje.
Preveč plačano dohodnino bi ljudem vrnili
Koliko bo znašala povprečna plača takrat, ko naj bi začeli veljati noveli dohodninskega in pokojninskega zakona in višji neobdavčeni regres, bodo statistiki še izračunali. Za zdaj velja napoved finančnega ministra Bertonclja, da bo dobil zaposleni v žep ta hip največ 1729,15 evra neobdavčenega regresa. Toliko je namreč znašala povprečna januarska bruto plača. Če bi dobil višji regres od povprečne plače, bi na razliko, ki presega povprečno plačo, delavec plačal dohodnino, oba z delodajalcem pa tudi vsak svoj del prispevkov za socialno varnost. Spomnimo, da zdaj na izplačani regres zaposleni v vsakem primeru plačamo dohodnino, tudi če je regres le minimalen, prispevkov na regres pa tako zaposleni kot delodajalec ne plačata, če regres ne presega 70 odstotkov povprečne plače predpreteklega meseca.
Koliko dohodnine bi vrnili na tisočaka regresa
"Če je februarja zaposleni prejel 1000 evrov regresa in nanj plačal vse zdajšnje dajatve, bi mu, če je njegova povprečna stopnja dohodnine preteklega meseca znašala 16 odstotkov, z avgustovsko odločbo Furs vrnil 160 evrov preplačane dohodnine. Zavezancu, katerega povprečna stopnja dohodnine je znašala 28 odstotkov, pa bi pri 1000 evrov regresa vrnili 280 evrov dohodnine," je povedala izvršna sekretarka ZSSS Andreja Poje. V sindikalno organiziranih podjetjih bodo z izplačili regresov po njenem raje počakali, da bodo zakon sprejeli v parlamentu. Ljudje pa ne bodo imeli nič proti, če bodo dobili regres čim prej in jim bo država dohodnino letos vračala, četudi bo imel Furs veliko dodatnega dela in stroškov.
Kaj je povprečna plača zaposlenih v Sloveniji
Pri ZSSS so vlado opozorili tudi, da ni povsem jasno, kaj pomeni termin "do višine 100 odstotkov povprečne mesečne plače zaposlenih v Sloveniji". Pojetova nam je dejala, da se sprašujejo, za katero povprečno mesečno plačo gre oziroma kateri znesek je omenjenih sto odstotkov.
In nato pojasnila: "Trenutno je v zakonu o dohodnini določeno, da je to povprečna mesečna plača zaposlenih v Sloveniji, pri čemer se upošteva zadnji podatek uradne statistike, torej povprečno plačo predpreteklega meseca. To je usklajeno tudi z zakonom o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. Novi zakon pa predvideva tudi, da se bo prej omenjenih 100 odstotkov povprečne plače določilo šele drugo leto, ko bodo ugotovili, kolikšna je bila povprečna plača v letu 2019, jo preračunali na mesec dni in z zneskom določili, koliko je teh 100 odstotkov neobdavčenega regresa. Opozorili smo jih, da predstavlja to velik problem. Nobeno podjetje namreč ne bo vedelo, katerih 100 odstotkov je pravih, v enaki dilemi bodo delavci. Če bo torej izplačani regres višji, kot bo ugotovljeno čez leto dni, bodo morali doplačevati prispevke in davke tako delodajalci kot delavci."
Februarja ulovijo najvišji mogoč regres
Podatkov o tem, koliko regresa za letni dopust so prejeli zaposleni lani, nimajo ne v Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) ne v Obrtno podjetniški zbornici Slovenije (OZS). Tudi dve največji delodajalski organizaciji jih nimata. Enako velja za finančno upravo (Furs). S finančnega ministrstva pa so nam sporočili, da bodo dokončni podatki o izplačanih regresih za lansko leto nared čez teden dni. Poslali pa so nam začasne letošnje, po katerih je 5281 delodajalcev do 27. februarja izplačalo regrese 30.996 zaposlenim. Izvršna sekretarka pri Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije Andreja Poje nam je pojasnila, zakaj v nekaterih podjetjih tako pohitijo z izplačili regresa. "Lovijo trenutek, ko so zadnji objavljeni podatki o povprečni mesečni plači v Sloveniji najvišji, prav januarja in februarja je zato neobdavčeni znesek regresa najvišji. Povprečne plače so namreč novembra in decembra precej višje zaradi božičnic in 13. plač, 15. februarja pa statistika objavi podatke o decembrskih plačah," je dejala Andreja Poje.
Regresi v KP dejavnosti tudi višji
"Najnižji zakonsko določeni regres ne sme biti nižji od bruto minimalne plače. Enako velja tudi za veliko število kolektivnih pogodb v zasebnem sektorju. Povsod pa ni tako. V kolektivni pogodbi za dejavnost nekovinskih rudnin je najnižji regres za letni dopust 911 evrov bruto, v trgovini pa 970 evrov bruto, če je v bonih, če je v denarju, je minimalen. V gostinstvu in turizmu je regres 1050 evrov bruto, v elektrogospodarstvu 70 odstotkov povprečne plače za pretekle tri mesece, v drobnem gospodarstvu 896 evrov bruto, v bančništvu 80 odstotkov povprečne plače predpreteklega meseca. Letos bodo ali so več kot neobdavčenih 70 odstotkov povprečne plače regresa izplačali zaposlenim Petrol, GVO, Dars, Telekom, Geberit, Henkel in drugi," je povedala izvršna sekretarka ZSSS Andreja Poje.