Kader, finance, modernizacija in teritorialna organiziranost, to so v tem trenutku ključna sporočila Slovenske vojske (SV), je ob podrobnejši predstavitvi bele knjige o obrambi danes jasno izpostavil namestnik načelnice generalštaba Robert Glavaš. Snovalci usmeritvenega in strateško zastavljenega dokumenta ministrstva za obrambo se med drugim dotikajo najbolj perečega problema, o katerem je bilo največ govora tudi na razpravi, to je kadrovska podhranjenost.
Petnajst let za želeno "končno stanje"
"V povprečju od sto do dvesto pripadnikov letno odhaja iz sistema," je danes povedala državna sekretarka z ministrstva za obrambo Nataša Dolenc. Lani decembra so nam s taistega ministrstva posredovali podatke, da je v preteklem letu SV zapustilo 292 ljudi, zaposlili pa so 109 pripadnikov. Dolenčeva je nadalje ob zavedanju negativnega trenda izpostavila, da je potrebno predvsem "realno planiranje". Osrednji cilj bele knjige na področju kadrovanja do leta 2035 je doseči 8000 pripadnikov stalne sestave in 2000 pripadnikov pogodbene rezerve. Glavaš je povedal, da gre za končno stanje, pri čemer vlada zavedanje, da "tega ne bomo dosegli čez noč, govorimo o etapnem naraščanju sil, tako da bi v prvem, petletnem delu prišli na vsaj 7000 vojakov z današnjih 6300 in nekaj vojakov".
Posebne denarne nagrade (le) delu zaposlenih
Eden od poglavitnih ukrepov reševanja kadrovske slike SV so posebne denarne nagrade ob sklenitvi in podaljšanju pogodbe o zaposlitvi. Še pred 1. januarjem, ko je stopila v veljavo, je stroka ocenila, da je to lahko dobra rešitev, a le, če bo uspešno uvedena v prakso. Iz Sindikata vojakov Slovenije (SVS) so opozorili, da je povzročila "nezadovoljstvo med zaposlenimi", saj nagrade po uredbi pripadajo le zaposlenim za določen čas. Iz SV pojasnjujejo, da se vojaki, ki imajo pogodbo za določen čas, srečujejo s številnimi omejitvami, saj "so v neenakem položaju glede na druge javne uslužbence in tudi ostale vojaške osebe, ki imajo sklenjene pogodbe za nedoločen čas. Iz prakse izhaja, da težko najamejo dolgoročna bančna posojila oziroma jih ne morejo najeti in si urediti osnovnih in drugih eksistenčnih pogojev." Njihova socialna varnost je manjša v primerjavi z drugimi zaposlenimi, večji pa so stresni dejavniki, zato se po pojasnilih SV predlagane rešitve nanašajo izključno na vojaške osebe s pogodbami za določen čas.