Vlada je dobila nova ministra, poslanci so namreč potrdili Aleša Šabedra za ministra za zdravje, Simon Zajc je postal minister za okolje in prostor. Njuno kandidaturo je podprlo 49 poslancev, proti jih je glasovalo 20. Dosedanji direktor UKC Ljubljana Šabeder bo tako na položaju ministra za zdravje zamenjal Sama Fakina, ki je (uradno) odstopil zaradi zdravstvenega stanja. Resor je v zadnjih tednih začasno vodil Šarec. Zajc, v preteklem sklicu državnega zbora poslanec SMC in v Šarčevi vladi državni sekretar na ministrstvu za okolje in prostor, pa bo nasledil Jureta Lebna, ki ga je z ministrskega mesta odnesla maketa drugega železniškega tira med Divačo in Koprom. Nad tem projektom je Leben bdel še kot državni sekretar na ministrstvu za infrastrukturo v prejšnji vladi Mira Cerarja.
Državna sekretarja na okoljskem ministrstvu bosta Aleš Prijon in Marko Maver, Šabeder pa bo za državnega sekretarja predlagal Tomaža Pliberška.
Šabeder tehtna izbira, Zajec jamstvo za nadaljevanje
"Nisem iskal in tudi nisem hotel nekoga, ki bi sebe videl ali dojemal kot odrešenika. Verjemite mi, nikakor ni šlo za nepremišljenost ali hitenje. Prav nasprotno. Moj predlog, naj vodenje ministrstva za zdravje prevzame Aleš Šabeder, je pretehtana odločitev in prepričan sem, da tudi tehtna," je poslancem odločitev o izbiri za zdravstvenega ministra pojasnil premier Marjan Šarec. Prepričan je, da je Šabeder kot generalni direktor UKC Ljubljana videl v drobovje čakalnih vrst in vzroke zanje. "Zaveda se sistemskih hib in zakonskih pomanjkljivosti oziroma slabosti. Kot ekonomist pozna finance, kot menedžer delovanje, razume poslovanje, izvajal je sanacijo. Slišal je zaposlene. Izkusil je sindikate različnih poklicev. Najmanj zaradi vsega naštetega ima moje zaupanje," je poudaril premier.
Razprava o problemih v zdravstvu
Večji del razprave o ministrskih kanidatih je bil sicer namenjen problemom v zdravstvu. Bojana Muršič (SD) pravi: "Prevetriti bo potrebno tudi košarico pravic, ampak na način, da ohranimo in zagotovimo, da bodo vse zdravstvene storitve v celoti plačane iz zdravstvenega zavarovanja." Jani Möderndorfer (SMC) je opozoril, da javni zdravstveni sistem nikoli ne bo zaživel brez podpore zasebnikov. Dejan Kaloh (SDS) je opozoril na korupcijo v javnem zdravstvu. Po njegovih besedah gre za nevarno stanje, ko je "pozornost vsega aparata fokusirana na denar, ne pa na bolnika". Ključni problem slovenskega zdravstva je po oceni Franca Trčka (Levica) v odnosih: "Zdravstvo je v osnovi odnos med ljudmi, potem pride vse drugo, infrastruktura, oprema, protokol in tako naprej."
Podpora koalicije in SNS
Šabeder in Zajc sta za svoje ministrovanje prejela glasove podpore v koalicijskih strankah in opozicijski SNS. V LMŠ so opozorili, da Šabedra in Zajca čakata "najbolj vroči ministrski mesti" in številne zahtevne težave, a Robert Pavšič je prepričan, da bosta oba kos nalogam. V SD po besedah Janija Prednika Zajcu priznavajo dobro poznavanje okoljskega področja. Šabedra pa so v stranki opozorili, da bo pri reševanju zagat javnega zdravstva potreboval ne le koalicijsko, ampak tudi širšo politično podporo. Zajc prihaja iz ministrske kvote SMC, kjer so prepričani, da so predlagali pravega kandidata. Janja Sluga je poudarila, da bo Šabedrovo ministrovanje otežilo tudi dejstvo, da se bo spopadel s "prvovrstno politično temo", ki jo spremljajo velika pričakovanja vseh deležnikov. Andrej Rajh (SAB) pravi, da se bosta oba ministra soočila s časovnimi in interesnimi pritiski, kar bo še otežilo njuno reševanje zahtevnih problemov. Desus po besedah Franca Jurše od obeh ministrov pričakuje takojšnje in konkretne ukrepe. Ocenil je, da ima Šabeder primerne odgovore na številne in zahtevne težave v javnem zdravstvu.
Zmago Jelinčič Plemeniti (SNS) je dejal, da Šabedru ne zavida soočanja s težavami v zdravstvu, saj se mu bo po njegovih besedah "vsula na glavo cela vrsta problemov", ki že predolgo čakajo na rešitev. Za Zajca pa je izrazil pričakovanje, da bo nadaljeval odlično delo svojega predhodnika ter bo skupaj s Šabedrom prispeval k "bolj pametni Sloveniji".
V Levici ministrskima kandidatoma niso namenili pohvalnih besed. Matej T. Vatovec pravi, da razmišljanje Zajca o okoljskih težavah žal ostaja znotraj "neoliberalnega diapazona". Pri Šabedru pa je Levico zmotilo njegovo zagovorništvo menedžerske revolucije v javnem zdravstvu, ki se je po Vatovčevih besedah izkazala za uničujočo. Aleksander Reberšek (NSi) je ocenil, da je Zajc na parlamentarnem odboru postregel s kakovostno predstavitvijo in dobrim znanjem o področju, za katerega kandidira. Manj zadovoljni so v stranki s Šabedrom, saj je po njihovem mnenju ponudil premalo rešitev.
Kritični do obeh ministrskih kandidatov so bili v SDS. Po besedah Jelke Godec od Šabedra niso slišali konkretnih rešitev za nakopičene težave v zdravstvu. Za Zajca pa so v SDS ocenili, da preslabo pozna področje, ki naj bi ga vodil.
Preseganje silosov
Andrej Gnezda, Umanotera: "Uspeh ministra bo odvisen predvsem od podpore premierja. Od tega, ali bo stal za njim, in če je premier iskren v obljubah, da želi nadaljevati zastavljeno politiko, da želi v podnebnih obljubah ambiciozno Slovenijo in spremembe na okolju. Pomembno je seveda, koliko bo Simon Zajc proaktiven, kakšne predloge bo dajal ter po kakšni časovnici, a bistvena bo podpora predsednika vlade. Veliko je stvari, ki so čezsektorske, presečne z ministrstvom za infrastrukturo, ministrstvom za gospodarstvo.
V Sloveniji že leta govorimo o silosnem sektorskem delovanju in neprenehoma se govori, kako je treba to preseči. Zdaj se ponuja prva priložnost, da je vlada sposobna to tudi izvesti, ne pa samo govoriti o tem."
Naj obdrži zagon in odločnost
Jaka Kranjc, Ekologi brez meja: "Izbor Simona Zajca kot okoljskega ministra ocenjujemo kot dober, saj glede na to, da je bil v ekipi prejšnjega ministra Jureta Lebna, lažje zagotovi kontinuiteto zastavljenega dela. Želimo si, da bi pri svojem delu na ministrstvu obdržal zagon in odločnost. Zavedamo se, da ima slabšo strokovno podlago kot predhodnik, kar pa ni nujno ovira za dobro delo.
Pred njim so odločitve na zapletenih področjih glede sežiganja odpadkov, nadgradnja razširjene odgovornosti proizvajalcev ter implementacija sprejetega paketa krožnega gospodarstva. Dela za njega in za njegove sodelavce je veliko, zato mu dajmo priložnost in čas."
Če bo hotel kaj spremeniti ...
Mag. Igor Muževič, predsednik sindikata družinskih zdravnikov Praktikum: "Delo Šabedra do zdaj je nemogoče oceniti, saj je imel kot direktor, tako kot vsi direktorji javnih zdravstvenih zavodov, omejena pooblastila. Tudi kot minister za zdravje jih bo imel. Njegova uspešnost se bo merila po tem, koliko mu bo uspelo prepričati koalicijske partnerje v spremembe, ki se ne skladajo z vsebino koalicijske pogodbe. Slednja namreč zavira kakršnekoli spremembe v zdravstvu. Če bo hotel karkoli spremeniti, bo torej moral mimo koalicijske pogodbe. Tako tudi težko govorimo o naših pričakovanjih. Eden prvih ukrepov bi morala biti ureditev plačevanja ambulantnih zdravnikov glede na normative, začasno pa je treba zapolniti vrzel pomanjkanja zdravnikov."
Nič o nas brez nas
Monika Ažman, predsednica zbornice zdravstvene in babiške nege: "Hkrati s čestitko ministru sporočamo, da želimo biti enakovreden partner v pogovorih. Nič o nas brez nas. V njegovi prejšnji vlogi sva se srečala enkrat. Obljubili smo si, da se bomo srečali vsake tri mesece in si izmenjali najbolj pereča vprašanja. Zdaj bodo ravno trije meseci, tako da računamo, da bomo pri njem, četudi v novi vlogi, hitro sprejeti. Prvo srečanje je bilo svetla točka in želimo si, da bi bilo tako tudi na nivoju ministrstva. Pri nas je odprto področje 38. člena zakona o zdravstveni dejavnosti, ki je začel veljati decembra 2017, ker pa dokument poklicnih aktivnosti ni bil sprejet pri dveh njegovih predhodnikih, so zdaj vse oči uprte vanj, da da soglasje."