"Vzeli smo si čas," je po seji vlade povedal minister Matej Arčon. Dodal je, da vlada razmišlja o zahtevi za presojo ustavnosti nove metodologije omrežnine.
Vlada je v sporu z Agencijo za energijo glede novega sistema obračunavanja omrežnine, uveljavljenega 1. oktobra lani, tik pred božično-novoletnimi prazniki takratnih pet članov sveta pozvala k odstopu. Mitja Breznik in Sandi Šterpin sta pozivu sledila, preostali trije - Franc Žlahtič, Janez Kopač in Borut Bratina - pa ne.
Da bo zaradi razburjenja v delu javnosti in v gospodarstvu zaradi novega sistema obračuna omrežnine danes DZ predlagala razrešitev preostalih treh članov, je minister za okolje, podnebje in energijo Kumer napovedal prejšnji četrtek. A dokončne odločitve še ni sprejela, je danes povedal podpredsednik vlade in minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Arčon.
Pojasnil je, da vlada pri razrešitvi preostalih treh članov sveta vztraja. Vendar si je ministrski zbor odločil vzeti čas, da dodatno obrazloži zahtevo za razrešitev, je dejal. Ob tem je poudaril, da "če bo vlada zaznala stvari, ki škodujejo Slovenkam in Slovencem, ne bo gledala stran, pač pa bo ukrepala, seveda v okviru zakonodaje".
Kot vzrok, da vlada danes ni sprejela sklepa o zahtevi za razrešitev sveta agencije, je Arčon navedel pismo Evropske komisije, ki je v odzivu na dopis vodstva agencije glede političnih pritiskov na regulatorja resornemu ministrstvu izrazila skrb nad dogajanjem ter izpostavila jasno opredelitev neodvisnosti energetskih regulatorjev v evropski zakonodaji.
Pred sprejemom sklepa bo namreč resorno ministrstvo odgovorilo komisiji, je povedal Arčon. Pričakuje, da bo s tem vlada dobila tudi podporo Evropske komisije, saj ta za zdaj pozna le eno plat zgodbe. "Naš namen je, da predstavimo tudi drugo plat zgodbe, ker menimo, da so bili komisija in državljani zavedeni," je dejal.
Arčon: Agencija blokira zeleni prehod
Agencija po njegovih besedah s svojim ravnanjem blokira zeleni prehod. Medtem ko Agencija za energijo trdi, da je 90 odstotkov državljanov z novim sistemom obračuna omrežnine na istem ali boljšem, namreč hkrati kaznuje približno deset odstotkov ljudi, ki so se odločili za prehod na čiste vire energije. "Tisti, ki so kupili električne avtomobile, toplotne črpalke in sončne elektrarne, tisti so kaznovani," je dejal Arčon. S tem se preostalim 90 odstotkom daje sporočilo, da bodo v primeru prehoda na čiste vire energije kaznovani, je opozoril.
Na seji vlade so danes razpravljali tudi o možnosti vložitve ustavne presoje nove metodologije omrežnine. Vendar vlada tudi glede tega še ni sprejela nobene odločitve, saj, kot je dejal Arčon, "ne želimo narediti koraka v napačno smer". To točko dnevnega reda so tako prekinili, dokončno odločitev pa je pričakovati v naslednjih tednih.
Da je novi sistem obračunavanja omrežnine neskladen z ustavo, zatrjujejo v Gospodarski zbornici Slovenije, kjer pozivajo k takojšnjemu prehodu na star sistem, kar pa ni mogoče narediti prej kot v pol leta.