Vlada se pripravlja na pesimistični scenarij

Uroš Esih Uroš Esih
02.04.2020 21:14

Predsednik vlade Janez Janša je priznal, da so pripombe na interventni zakon upravičene, njihovo popravljanje pa napoveduje za drugi "likvidnostni" in tretji paket, ki naj bi prišel na vrsto jeseni

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Matija Sušnik

Državni zbor je danes na izredni seji s 53 glasovi večine potrdil interventni zakon, s katerim vlada državljanom in gospodarstvu daje za tri milijarde evrov pomoči za blažitev posledic epidemije novega koronavirusa. Proti je bil le en poslanec, 33 poslancev opozicije, ki je neuspešno predlagala številne amandmaje, pa se je vzdržalo glasovanja.
Paket bomo čutili do leta 2045
Finančno gledano, gre za najtežji zakon v samostojni Sloveniji, njegovo velikost pa oriše dejstvo, da je težak slabo tretjino slovenskega proračuna. "V njem je polno interventnih ukrepov, kakršnih nobena vlada doslej v normalnem tržnem gospodarstvu ni nikoli predlagala," je prvi protikoronski zakon predstavil predsednik vlade Janez Janša. Interventni zakon namenja finančno pomoč podjetjem, katerih poslovanje je zaradi epidemije okrnjeno ali celo ustavljeno, vključuje pa tudi širok nabor drugih upravičencev - od delavcev in upokojencev do samozaposlenih, študentov, družin in prejemnikov denarne socialne pomoči, ki bodo prejeli poseben solidarnostni dodatek, je pojasnil Janša.
Nadaljeval je, da se vlada zaveda, da interventni zakon ni popoln, zato že pripravlja drugi paket ukrepov, s katerim se bo predvsem poskušalo reševati vprašanje likvidnosti v slovenskem gospodarstvu. "Del tega paketa bodo tudi popravki današnjega zakona. Dobili smo veliko število pripomb, veliko je upravičenih," je Janša odgovoril na številne kritike zakona iz različnih sfer družbenega in gospodarskega življenja, ki opozarjajo, da je marsikoga prezrl.
Medtem ko naj bi bil drugi paket pripravljen v dveh tednih, je Janša napovedal že paket številka tri, ki bo določil izhodno strategijo, potem ko bo vlada sprejela sklep, da je epidemije konec. Kdaj bo epidemije konec, Janša ni napovedal, omenil pa je jesen, ko bi lahko po napovedih Evropske komisije našli cepivo. "Če bo cepivo res na voljo jeseni, potem lahko optimistično pričakujemo, da bodo javnofinančne posledice tega tri milijarde evrov vrednega paketa ukrepov razpršene na 20 do 25 let. V nasprotnem primeru se bomo vrnili v čas pred 20 leti, ko še nismo bili v evropski družini in smo morali skrbeti predvsem sami zase," je bil pesimističen Janša, ki danes poslancem ni pojasnil, kako bo vlada priskrbela obsežna finančna sredstva, saj naj bi bila samo prvi in drugi paket težka šest milijard evrov.
Vlada ni slišala opozicije
Opozicijske stranke so danes tožile nad tem, da jih je povozil opozicijski valjar. Na kar 86 od dobrih sto členov interventnega zakona je imela pripombe zakonodajno-pravna služba državnega zbora, opozicija je pripravila številne amandmaje, koalicija pa jih je vse zavrnila. "To, kar smo izkusili v zadnjih dneh, ni način, da skupaj in povezano premagamo krizo. Ne le da vlada ni slišala opozicije, slišala ni niti gospodarstva, sindikatov, samoorganiziranih družbenih skupin," je povedal predsednik SD Dejan Židan in dodal, da stvari z novimi paketi ne bo mogoče popravljati v nedogled. Prvi paket pa da je sestavljen slabo in nepremišljeno, "zaradi česar Slovenije ne bomo obvarovali pred recesijo".
Levica je k protikoronskemu zakonu prispevala 35 amandmajev. "Ampak se je koalicija odločila, da bo prižgala valjar in zapeljala čez opozicijo. Še celo tam, kjer so popravljali, pa so imeli identičen predlog kot opozicija, so dali svoj amandma, da ne bi dali slučajno na kakšni točki opoziciji prav. Ta vlada hoče vso oblast zase," je bil kritičen koordinator Levice Luka Mesec.
"Precej nas čudi in je nedopustno, da se v paket zakonodaje, ki bi reševala gospodarstvo, meša tudi člene s policijskimi pooblastili. Ti nameni, zakaj se to daje zraven, nam niso čisto jasni," pa je izpostavil Marjan Šarec, predsednik LMŠ. V LMŠ ne želijo, da se situacija izkorišča za začasne rešitve, ki pa lahko postanejo tudi trajne.

Jožef Horvat
Miha Kordiš
Rober Pavšič
Franc Jurša
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta