Podrobnosti odločitve bo na novinarski konferenci po seji vlade predstavil minister za okolje in prostor Simon Zajc, vlada pa sicer z ustavitvijo postopka sledi koalicijski zavezi, da hidroelektrarn na Muri ne bo.
Ustavitev postopka je sicer predlagalo ministrstvo za okolje in prostor. Pred tem je preučilo tri možnosti, ki pa so se vse izkazale za okoljsko nesprejemljive.
Nadaljevanje postopka celovite presoje vplivov na okolje in priprave državnega prostorskega načrta bi po mnenju okoljskega ministrstva pomenilo dodatne stroške in administrativno delo, postopek pa bi se, ob upoštevanju mnenj deležnikov, zaključil z negativno odločitvijo.
{twitter}https://twitter.com/vladaRS/status/1134022857657397248{/twitter}
Vlada končno storila prvi korak k izpolnitvi obljub
Kampanja Rešimo Muro!, ki povezuje lokalne pomurske, nacionalne in mednarodne nevladne organizacije, pozdravlja današnjo odločitev vlade. Opozarjajo, da je ta prišla po mesecih zamud, četudi je trajna zaščita Mure del koalicijske pogodbe. In da še zdaleč ne gre za zadnji korak, ki bi zagotovil, da bo Mura prosto tekoča reka, ki jo bodo poznali tudi zanamci.
"Zadovoljni bomo, ko bo vlada dokončno sprejela akte za izpolnitev koalicijske zaveze, da elektrarn na Muri ne bomo gradili. Stroka že od leta 1985 ponavlja, da gradnja HE na Muri ni sprejemljiva, prav tako pa tudi domačini opozarjamo na nedopustnost samovoljnega odločanja in zasledovanja ozkih interesov energetikov, bank in gradbincev. Cilj zaščite reke in posledično pitne vode ter priložnosti za trajnostni razvoj regije bomo zasledovali do njegove uresničitve," se je odzvala Sonja Bezjak iz Muzeja norosti Trate. "Zaustavitev postopkov za HE Hrastje Mota je le eden od korakov k odgovornejšemu upravljanju z reko, nad katero še visi koncesija za osem hidroelektrarn od Sladkega Vrha do Veržeja in ene dodatne v Ceršaku," opozarja tudi Boris Bezjak iz ribiške družine Mura Paloma in član meddržavne komisije za mejno reko Muro. Lokalni prebivalci in okoljevarstveniki pozivajo tudi k takojšnjemu začetku postopka za razglasitev Krajinskega parka Mura, kar je eden od ciljev regionalnega razvojnega programa Pomurja za obdobje 2014–2020.
Odziv DEM
V Dravskih elektrarnah Maribor (DEM) obžalujejo današnjo odločitev vlade, ob tem pa menijo, da je "posledica zasledovanja parcialnih interesov enega sektorja (okolja) na račun širših družbenih, kmetijskih in podnebno-energetskih ciljev." Poudarjajo tudi, da so vedno delovali "strokovno, transparentno, v skladu z zakoni in direktivami ter v interesu posrednega lastnika, torej države, in njenih širših strateških zavez."
DEM je v projekt vložil veliko truda in finančnih sredstev, opravili tudi več študij o vplivu na gospodarstvo in okolje, upoštevali so pripombe nosilcev urejanja prostora. Priznavajo, da iz okoljskega poročila sledi, da so potrebni tudi izravnalni ukrepi in po njihovih besedah so dodatne analize pokazale, da bi z izravnalnimi ukrepi lahko nadomestili predvideno okrnitev narave.