Na začetku današnje seje odbora za finance v državnem zboru je vladna večina v odboru kljub svarilom opozicije, da ni bilo dovolj časa za preučitev predloga intervencijskega zakona za omilitev posledic epidemije novega koronavirusa za državljane in gospodarstvo, ki je težak kar tri milijarde evrov, nadaljevala obravnavo, ki je bila na koncu vendarle prekinjena in prestavljena na jutri. Državni zbor tako jutri na plenarni seji še ne bo potrjeval megakoronskega paketa.
Poslancem pregorevajo telefoni
Vlada je predlog interventnega zakona javnosti predstavila v nedeljo popoldne, takrat pa so ga na mizo dobili tudi poslanci, ki se morajo prebiti skozi obsežno gradivo. "Finančno gledano je to najobsežnejši zakon, ki ga je DZ kadarkoli sprejemal," je povedal Luka Mesec, koordinator Levice. "Seveda podpiramo prizadevanja vlade, da se zadeva čim prej uredi, a želimo biti predvsem odgovorni," je dejal Robert Pavšič iz LMŠ in še dodal, da so poslancem v zadnjih 24 urah skoraj pregoreli telefoni, saj jih kličejo društva, posamezniki in drugi, ki se v tem zakonu ne najdejo.
Tako opozicija kot koalicija sta pripravili po okoli 100 amandmajev k zakonu. Na koncu dneva predsedniku odbora za finance Robertu Polnarju (DeSUS) ni preostalo drugega, kot da je razpravo prekinil; nadaljevala se bo jutri. Plenarna seja državnega zbora, ki je že bila sklicana za jutri, bo predvidoma v četrtek. "A le, če bo odbor v sredo končal delo," je še dodal Polnar.
Krizne administrativne ovire za gospodarstvo
Marko Lukič, Lumar: "Upravne enote ne smejo več izdajati nobenih gradbenih dovoljenj, dopolnitev ali uporabnih dovoljenj, tudi ne odločb o komunalnem prispevku. Zakonska uredba velja do preklica, za zdaj do 1. 7. 2020. Kaj to pomeni? Na eni strani nam bo država sofinancirala čakanje na delo, na drugi strani pa mi obstojimo za vsaj tri ali štiri mesece, če gradbenih dovoljenj ni. Namesto da bi gradbena dovoljenja v tem času pospešeno izdajali, pravijo, da jih ne bodo. Gradbeništvo ima drugačne cikle. Ko stranka pridobi dovoljenje, potem gre iskat financiranje in tako naprej. Naša največja bolečina je, da imamo do 18 mesecev pogodb v zalogi, hiš pa ne moremo dobavljati, ker ni gradbenih dovoljenj."
GZS s svojimi amandmaji
Gospodarska zbornica Slovenije je vladi poslala svoje amandmaje na interventni zakon. Predlagajo spremembo datuma za koriščenje vseh ukrepov s področja plač in prispevkov na dan 13. 3. 2020. Pa črtanje omejitve, da do črpanja povračil nadomestila niso upravičeni delodajalci, ki opravljajo finančno ali zavarovalniško dejavnost. Predlagajo tudi nov ukrep, ki nalaga delavcu, da je dolžan izrabiti celoten preostali letni dopust iz preteklega leta in tretjino letnega dopusta tekočega koledarskega leta, če ga delodajalec k temu pozove v času izrednih razmer. Krizni dodatek pa naj se določi tako, da ga bodo prejeli tisti delavci, ki so bili izpostavljeni posebnim obremenitvam ali nevarnostim, v višini do 200 evrov.
Skupni znesek pomoči "de minimis", ki ga država dodeli enotnemu podjetju, pa naj se dvigne z 200.000 evrov na 800.000 v kateremkoli obdobju treh poslovnih let.