Volitve v evropski parlament: Liberalci sestavljajo skupno listo

Predsednik vlade je za naslednji teden sklical sestanek strank LMŠ, SMC in SaB o skupnem nastopu na evropskih volitvah. "Če bi bil dogovor mogoč, bi bil mogoč tudi novi LDS," o uspehu dvomi evropski poslanec Ivo Vajgl.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Bodo prvaki članic Evropske zveze liberalcev našli skupni jezik o oblikovanju enotne liste za evropske volitve?
Andrej Petelinšek

Do sestanka prihaja na pobudo vodstva liberalne evropske politične skupine Alde (Zavezništvo liberalcev in demokratov za Evropo), h kateri spadajo vse tri koalicijske stranke, prejšnji teden pa se jim je pridružil še Desus. V sedanjem sklicu Evropskega parlamenta je v skupino Alde od slovenskih poslancev vključen zgolj Ivo Vajgl, ki je bil izvoljen na listi Desusa, na tokratnih pogovorih pa ne on ne stranka Desus ne sodelujeta. "O napovedanih dogovorih strank nisem obveščen, sklepam pa, da se bodo pogovarjali o skupnem nastopu na evropskih volitvah. Želja vodstva Alde je velika, kar je bilo sporočeno tudi vodjem strank v Sloveniji. Sam ne sodelujem v nobenem od teh pogovorov. Kolikor sem se pogovarjal s Karlom Erjavcem, Desus pri teh pogovorih ne sodeluje. Sicer pa dvomim, da se bodo dogovorili o tem, kdo bo na vrhu seznama skupne liste," je včeraj povedal Vajgl. Nekdanji veleposlanik in zunanji minister je v sedanjem sklicu Evropskega parlamenta edini slovenski član grupacije Alde.

Šarec si želi svežih imen

Njegove besede o težavnosti dogovora potrjujejo tudi naši sogovorniki v SMC in LMŠ; v stranki premierja Šarca menijo, da jim zaradi največ poslanskih mest v domačem parlamentu pripada najvišje mesto na seznamu, ki bi kandidata skoraj zagotovo vodilo v Evropski parlament. Z dominantno vlogo LMŠ se ne strinjajo v SMC, katere članica je evropska komisarka Violeta Bulc, kar dodatno zaplete kadrovsko kombinatoriko, če bo Bulčeva po napovedih želela nadaljevati delo na položaju evropske komisarke tudi v naslednjem mandatu, s čimer bi SMC že dobila svoj delež kadrovske razdelitve v naslednjem mandatu.

Guy Verhofstadt: "Še zdaj sem žalosten, ker naš predlog o transnacionalnih listah na evropskih volitvah ni dobil podpore v Evropskem parlamentu."
STA

Liberalci napadajo drugo mesto

Pri grupaciji Alde, ki je sedaj z 68 sedeži tretja najmočnejša v Evropskem parlamentu, za konservativno Evropsko ljudsko stranko EPP in zavezništvom socialistov in demokratov S&D, močno računajo na povezavo s stranko En Marche francoskega predsednika Emmanuela Macrona, kar bi jim lahko na prihodnjih volitvah prineslo napredovanje na drugo mesto v Evropskem parlamentu in s tem veliko večjo moč in vpliv, kar je tudi velika želja energičnega predsednika Alde, nekdanjega belgijskega premierja Guyja Verhofstadta.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta