Po še enem srečanju pogajalcev parlamentarnih strank pri predsedniku republike novembra bi moralo biti naposled jasno, v katero smer bodo šle spremembe volilne zakonodaje po slovensko leto od odločitve ustavnega sodišča, da veljavni volilni okraji ne ustrezajo več ne pravilom zakonitosti in ustavnosti ne geografiji in stanju na terenu in da je v dveh letih treba to popraviti. Vlada je pripravila dva osnutka: spremembe zakona o volitvah in spremenjene člene zakona o določitvi volilnih enot za volitve poslancev v državni zbor.
Predsednik republike Borut Pahor se je naredil za koordinatorja spreminjanja volilnih pravil tako, da na naslednje parlamentarne volitve ne bi padla niti najmanjša senca. Stranke so dogovorjene, da gre najprej v proceduro, kar ima največ podpore. Večinske podpore za zdaj nima še nobena od možnih dveh smeri: ukinitev volilnih okrajev in prednostni oglas oziroma predrugačene meje velikostno bolj izenačenih volilnih okrajev. A se stranke kljub vsemu bolj nagibajo k prvi rešitvi. Še najmanj še vedno SD, Desus, povsem svoje stališče imajo v SDS, ki že leta preferira večinski volilni sistem. Slovenski bo tudi po remontu še vedno proporcionalni.
Če bi popravili izključno meje volilnih okrajev, bo vpliv volivcev na to, kdo sedi v parlamentu, prav takšen, kot je zdaj