Bodoči prvošolci in njihovi starši si te dni, ko potekajo vpisi v prvi razred, že ogledujejo šole, ki jih bodo obiskali jeseni. Nemalo vprašanj se poraja staršem, od tega, ali naj otroka vpišejo v najbližjo šolo, tisto, ki je bližje njihovi službi, ali tisto, ki velja za boljšo, do tega, kako pomembno je, da gre otrok iz vrtca v šolske klopi skupaj s svojimi prijatelji. V novo šolsko leto 2020/21 bo zakorakalo okoli 20.700 otrok.
Zaradi načina življenja imajo starši danes več informacij kot nekoč in posledično tudi več vprašanj ob vpisu, pravi ravnateljica OŠ Toneta Čufarja v Mariboru Špela Drstvenšek. "Mi pa moramo poznati vse odgovore, nastopiti argumentirano, v skladu z zakonodajo in za dobro otroka. Tako se večina primerov razreši brez večjih težav," pojasnjuje ravnateljica.
Izberejo enega prijatelja ali prijateljico
Zagotovo je za učenca iz več razlogov najbolje, da obiskuje šolo v svojem šolskem okolišu, izpostavi sogovornica. "Je pa res, da včasih službe izven kraja bivanja določajo časovni tempo življenja in vpis v svoj šolski okoliš praktično ni mogoč. Zato se nekateri starši odločajo otroka vpisati tam, kjer imajo zagotovljeno varstvo. Šole moramo pri tem upoštevati zakonodajo, najprej vpisati vse otroke z našega šolskega oziroma gravitacijskega območja. Šele nato lahko vpisujemo otroke iz drugih okolišev, če imamo prostor v okviru razpoložljivih kapacitet."
Odlogi pogosto upravičeni
Že nekaj let v šolah opažajo, da želijo starši odložiti vpis svojega otroka za eno leto. "Ker mariborske šole zelo dobro sodelujemo s svetovalnim centrom za otroke, mladostnike in starše, ki izvaja pregled pripravljenosti za šolo, opažamo, da so odlogi otrok pogosto res posledica upravičenih razlogov, kot so socialna in čustvena nezrelost, govorno-jezikovne motnje in drugo," ugotavlja Špela Drstvenšek. Največ odlogov je sicer na Gorenjskem, v osrednji Sloveniji in Zasavju, najmanj pa v Posavju in Pomurju. Na zavodu za šolstvo med razlogi za odlaganje vidijo tudi to, da je odločitev o odlogu prepuščena staršem. Na ministrstvu so že pred časom napovedali spremembe. Podobno kot odlaganje šolanja narašča tudi število otrok, ki jih šolajo na domu. Če je bil leta 2004/05 le en tak prvošolec, jih je bilo v šolskem letu 2018/19 že 83.
Včasih službe izven kraja bivanja določajo časovni tempo in vpis v pripadajoči šolski okoliš praktično ni mogoč