Vreme podnevi in ponoči

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Vremenu smo še vedno dostikrat prepuščeni na milost in nemilost.
Andrej Petelinšek

Če bi rekel, da je v času kratkega dneva lažje napovedovati vreme kakor poleti, ko je dan dolg, bi mi verjeli? Ali bi samo zamahnili z roko, češ, kaj pa ima dolžina dneva z napovedovanjem vremena. No, nimate čisto prav. Predvsem vemo, da je v času dolgih dni vreme lahko bolj dinamično, pomislimo samo na nevihte, ki jih pozimi in pozno jeseni praktično ni. In nevihte so že eden takih pojavov, za katere od nas pričakujete, da vam jih bomo napovedali, recimo, vsaj na uro natančno, da ne govorim o kraju ali območju, kjer naj bi nastale. Nevihtni pojavi ali vsaj plohe (to so "nevihte brez grmenja") povzročijo tudi precej bolj neenakomerno krajevno razporeditev količine padavin in tako se nam kot na pladnju ponuja še ena možnost, da vam napačno ocenimo pričakovano količino dežja. V dolgih dnevih je na voljo precej več sončne energije, ki poganja vremenske procese, zato lahko, ob primernih vremenskih razmerah, nastanejo krajevne padavine tudi brez vremenske motnje, pogosto zadostujeta že malenkost hladnejši zrak v višinah ali dotok nekoliko bolj vlažnega zraka. V "času teme" je seveda ravno obratno, zato je tudi pojavov, ki bi nastali nekoliko bolj nepričakovano in bolj krajevno, manj.

To so meteorološki, fizikalni vzroki, ki nam, meteorologom, grenijo življenje in ponujajo obilico možnosti za napake v vremenski napovedi. Ne smemo pa pozabiti subjektivnega faktorja. Če česa ne vidiš, tega ni, bi lahko rekli. Ali, kot se je nekoč izrazil moj zdaj pokojni kolega, ko je tema, večine ljudi vreme ne zanima več. Koliko je to res ali ne, bi lahko debatirali, vsaj malo pa najbrž drži. Podnevi nam je pomembno, ali sije sonce ali nebo prekrivajo oblaki. Ponoči je to pomembno verjetno le za astronome, kadar bi želeli opazovati nočno nebo. No, tudi nam, običajnim smrtnikom, je najbrž lepše, kadar svetijo zvezde, še bolj, kadar je vidna Luna, a prav velikega pomena najbrž nočna jasnina nima. Ne vem, ali kaj bolje spimo ob jasnih nočeh - ob polni luni nekateri celo slabše.

Zato ste, spoštovani uporabniki naših vremenskih napovedi, za vreme med večernim mrakom in jutranjim svitom manj občutljivi in, seveda, tudi manj kritični do tega, kaj smo za ta del dneva napovedali. A zagotavljam vam, da nas, meteorologe, vreme ponoči zanima enako kot podnevi. Konec koncev, morda vam je res vseeno, ali ponoči dežuje ali sneži (pa tudi to ne vedno), a če boste zjutraj imeli s snegom zametena vrata, mi pa obilnega sneženja ne bomo napovedali, nas bodo posledice razgalile in izpostavile vaši (upravičeni) kritiki.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta