Vremenski paradoks

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Čas, ko se z vremenom kaj dosti ne dogaja. Vsaj pasje vročine letos ne bo več.
Shutterstock

Za poletje mediji pravijo, da je čas kislih kumaric - sinonim za obdobje, ko ni "pravih novic", ko se pogosto dlje časa ne dogaja nič usodnega ali pomembnega. Skratka, čas, ko postane novica tudi vreme, pa če je še tako dolgočasno. Kajti ko vreme postane novica, je pogosto hudo in zato si tega niti ne želimo.

Letos na prehodu iz poletja v jesen, pravzaprav ves september, je bil za vreme čas kislih kumaric. Čas, ko se vremensko kaj dosti ne dogaja. Napovedi so si podobne iz dneva v dan, vreme seveda tudi. Meteorologi vsakič znova s težavo upravičimo svojo prisotnost v medijih, ko pa nimamo nič povedati. A vendarle se najde kaj. Tokrat bomo osvetlili dogajanje, ki bo v nedeljo.

Takrat se bo od severozahoda čez Srednjo Evropo nad vzhodne Alpe in severni Balkan spuščala hladna fronta. Slovenijo bo dosegla ob severozahodnih višinskih vetrovih. Prodor bo hiter in vremenska motnja bo naše kraje le oplazila ter hitro nadaljevala pot naprej nad vzhodni in osrednji Balkan. Kadar nas vremenske motnje prehajajo ob višinskem severozahodniku, na južni strani Alp oslabijo in se lahko spet nekoliko okrepijo južneje od nas. Mi smo v nekakšnem zatišju neposredno za zidom Alp. Višji ko je zid, več zavetja daje. In ker so na splošno proti vzhodu Alpe vse nižje, vremenska fronta tam manj oslabi, bolj pa nad zahodnim delom Slovenije in severno Italijo. Hladni zrak bo od severozahoda dotekal nad vzhodno Avstrijo, Češko, Slovaško in Madžarsko ter tudi oplazil Slovenijo. Kako izrazito? Šlo bo na kilometre, bolj ali manj proti zahodu. Tudi časovno okno je odprto približno za šest ur prej ali kasneje. Ob tem se bo v višinah precej okrepil severozahodni veter, in če boste šli v hribe, boste to zagotovo občutili. Pri tleh bo vetra manj. Pri prehodu čez Alpe in ko se bo zrak spuščal na južno stran, bo nastal fenski učinek in zračna masa se bo pri spuščanju segrevala. Kjer bo ta zrak prišel do tal, kjer bo zapihal severni ali severozahodni veter, se bo zato ozračje lahko zelo segrelo in krajevno bodo možne zelo visoke temperature - paradoks, ob dotoku hladnejšega zraka se bo segrelo! Bomo videli, ali bo presežen kakšen oktobrski rekord - ni izključeno!

Ta učinek bo le prehoden, saj ko bo veter oslabel, bo prišla do izraza hladnejša zračna masa. A že v ponedeljek jo bo zamenjal toplejši zrak, ki bo k nam pritekal od jugozahoda. Epizoda bo torej kratkotrajna.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta