(VRH POBUDE TREH MORIJ) Prihaja devet predsednikov

Uroš Esih Uroš Esih
31.05.2019 19:24

Slovenija bo v sredo in četrtek naslednji teden gostila največji politično-poslovni dogodek doslej. Cilj vrha pobude je, da Evrope ne bi delila na staro in novo.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Donald Trump je Pahorju dal košarico.
Epa

Do slovenskega predsedovanja Svetu EU sta še skoraj dve leti, od prejšnjega je minilo dobro desetletje. Pred ponovitvijo obsežne diplomatsko-logistične operacije "predsedovanje" bo Slovenija naslednji teden v Ljubljani in na Brdu pri Kranju gostila največji politično-gospodarski dogodek v svoji samostojni zgodovini. Gre za vrh Pobude treh morij, ki ga je v Slovenijo pripeljal predsednik republike Borut Pahor, operativno izvedbo pa je prevzelo ministrstvo za zunanje zadeve (MZZ).

Kaj povezuje države pobude

Doslej so potekala tri srečanja pobude na ravni predsednikov držav. V Dubrovniku avgusta 2016, v Varšavi julija 2017 in v Bukarešti septembra lani. Ker se je varšavskega srečanja udeležil tudi ameriški predsednik Donald Trump, bi lahko pričakovali, da se bo "najbolj znani slovenski zet" odzval tudi na povabilo slovenske strani k udeležbi tokratnega vrha v Ljubljani. Tudi zato, ker si uradna Ljubljana prizadeva za oživitev odnosov z Washingtonom na najvišji ravni. Urad predsednika je vabilo Trumpu poslal, a je bilo zavrnjeno. ZDA so v Ljubljano, na razočaranje mnogih slovenskih diplomatov in političnih funkcionarjev, ki ZDA vidijo kot z naskokom najpomembnejšo slovensko zaveznico, poslale "zgolj" ameriškega sekretarja za energetiko Ricka Perryja.
​Pobuda treh morij je neformalni predsedniški forum dvanajstih držav članic EU, pri čemer ZDA formalno niso članice pobude, so pa zaslužne za njeno idejno zasnovo in njeno neformalno politično sponzorstvo. Članice so Avstrija, Bolgarija, Češka, Estonija, Hrvaška, Latvija, Litva, Madžarska, Poljska, Romunija, Slovaška in Slovenija, ki so geografsko umeščene med Jadranskim, Baltskim in Črnim morjem. Skratka med tri morja, ki jih v osnovni ideji povezuje LNG-plinovod, katerega glavni namen je v Evropo izvažati ameriški zemeljski plin, pridobljen s postopkom frackinga, s katerim želijo ZDA zmanjšati evropsko odvisnost od ruskega plina, četudi je ta na prostem trgu - kolikor je o njem mogoče govoriti - cenejši od ameriškega.

​Američani že dosegli svoje

Četudi je pobuda na začetku delovala kot neke vrste trojanski konj za lažji preboj ameriškega plina na evropski trg, se je to v zadnjem letu bistveno spremenilo. ZDA so bistveno povečale izvoz svojega plina v Evropo brez Pobude treh morij. Igro in s tem pomembnost pobude je spremenilo dejstvo, da je dobil Washington možnost, da se sam pogaja o energetskih vprašanjih z Brusljem.

​Največji gospodarski forum doslej

Rezultat na novo osmišljene pobude je tudi največja gospodarska konferenca doslej v Sloveniji, poslovni forum, ki bo potekal ob robu predsedniškega srečanja. Udeležilo se ga bo okoli 600 predstavnikov podjetij iz 30 držav. Poslovni forum se bo osredotočil na štiri ključna področja - energetika, infrastruktura, digitalizacija in inovacije -, ki bodo naslovljena skozi program foruma, bilateralna poslovna srečanja in dogodke, povezane s konkretnimi projekti. Načrt prednostnih projektov pobude, ki za zdaj nimajo urejenega financiranja, zajema 46 projektov, Slovenija pa je prisotna s petimi, so sporočili iz MZZ. Na slovenskem seznamu so projekti drugi tir Koper-Divača, ljubljansko železniško vozlišče, regionalni plinovod med Slovenijo in Madžarsko, investicijski projekt pametnih omrežij evropskega pomena in 5G širokopasovno omrežje za sistem za javno varnost ter zaščito in reševanje.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta