Vsa večja slovenska pijačarska podjetja s tujimi lastniki

Damijan Toplak Damijan Toplak
22.06.2020 06:00

Z izjemo Dane, Nektar Nature in Presada so vsa večja slovenska pijačarska podjetja v tujem lastništvu.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
V zadnjem desetletju je bilo precej slovenskih pijačarskih podjetij prodanih tujim lastnikom, tudi obe največji pivovarni.
Rozmari Petek

V zadnjem desetletju je bilo precej slovenskih pijačarskih podjetij prodanih tujim lastnikom. Nizozemskemu Heinekenu obe največji pivovarni (Laško, Union), srbskemu Nectarju Fructal, češki Kofoli Radenska, hrvaškemu Agrokorju Costella, hrvaški Atlantic Grupi pa prehrambno podjetje Droga Kolinska, kjer imajo v svojem asortimentu izdelkov tudi pijačo Cockta ter vode Donat Mg, Tiha, Tempel. Tako je v slovenskem lastništvu ostalo zgolj nekaj proizvajalcev pijač in polnilnic vode, pri čemer velja slednja za izjemno pomembno naravno dobrino. Med tistimi v slovenskem lastništvu sta daleč največji kamniška Nektar Natura, ki po svetu prodaja avtomate za pijače (sokove, kavne napitke) in z njimi tudi te pijače, ter mirenska Dana pod (lastniškim) vodstvom Franca Freliha, ki pa je nedavno od Heinekena odkupila še Vital Mestinje. Precej manjši po prihodkih so Presad, Voda Juliana, Cana Water, Rogla, H20, Kaplja, 902 Voda in še nekateri drugi.

Pijejo jih tudi na Kitajskem

Podjetnika Franca Freliha, direktorja in lastnika mirenske Dane, smo vprašali o kupnini za Vital Mestinje in o razlogih za nakup tega podjetja. Kupnine ni razkril, ker je poslovna skrivnost, je pa pojasnil, da je Slovenija zelo majhen trg in z omejenimi možnostmi za potencialno rast. "Rast lahko zagotovimo samo z nakupom podjetij in Vital Mestinje je podjetje z usposobljeno, izkušeno delovno silo in proizvodi, ki so zelo blizu podjetju Dana, zato imata podjetji zelo veliko skupnih sinergij na posameznih področjih, kot so nabava, prodaja ... Z nakupom podjetja, v katerem bodo zaposleni ohranili delovna mesta, bo to še eno podjetje, ki bo v slovenski lasti," odgovori direktor Dane, ki je lani ob 114 zaposlenih imela 17,1 milijona evrov čistih prodajnih prihodkov (1,6-odstotna rast glede na predlani) in 183 tisoč evrov dobička.

Konkurenti so jih izrinili s polic

Lastnik podjetja Voda Juliana s šestimi zaposlenimi, Mariborčan Marjan Krajnc, pa pove, da ima njihovo podjetje tri vodne vrtine v (alpskih) Karavankah, a bodo obdržali le eno in prenehali proizvajati. Za preostali dve vrtini iščejo kupca - najresnejši interesenti prihajajo iz Slovenije, a imen Krajnc ne razkrije, v preteklosti pa so se za Juliano zanimali Kitajci, Kuvajtčani in poslovneži iz Dubaja -, ker tega posla njihovo podjetje finančno ne zmore več. Osebno se bolj usmerja v turistične projekte, predvsem na Pohorju. "Drži, da smo (pre)malo vložili v marketinško promocijo naše vode, prav tako so nas konkurenti izrivali s trgovskih polic. Ko pa sem leta 2003 kupil podjetje, je imelo v Sloveniji celo 34-odstotni tržni delež in smo imeli vodilno ustekleničeno vodo pri nas. Zelo dobro smo bili sprejeti tudi v ZDA. Veliko slovenskih podjetij, ne le pijačarskih, tudi prehrambna ali pa banke, je bilo prepoceni (raz)prodanih. To so bile tudi kvalitetne slovenske blagovne znamke. Slovenske potrošnike pa bolj kot kvaliteta posamezne vode zanima njena cena, tudi če je le nekaj centov razlike. Podobno velja pri drugih prehrambnih izdelkih, recimo paradižniku. Drži, da ima Slovenija veliko vode, a zelo malo kvalitetne, in država bi morala poskrbeti, da se ​konzumira čim več kvalitetne vode," ostaja prepričan Krajnc.

Radensko je pred skoraj šestimi leti kupila češka Kofola, v preteklosti pa je bilo podjetje tesno povezano tudi z zdraviliškim turizmom v Radencih.
Andrej Petelinšek
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta