Vse človekove pravice za vse ali nič

Kristina Božič
09.12.2018 19:30

Temeljni dokument Združenih narodov - Splošna deklaracija človekovih pravic -, sprejet pred točno 70 leti, je zaznamoval pretekla desetletja z upanjem o svobodi in enakopravnosti.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
S splošno deklaracijo človekovih pravic je bilo prvič v mednarodni skupnosti priznano, da ima vsak človek enake ter neodtujljive pravice.
Andy Rain

Dan prej, 9. decembra 1948, je bila podpisana konvencija o preprečevanju in kaznovanju zločina genocida, spomni profesorica z ljubljanske pravne fakultete Vasilka Sancin. Z novim letom bo nastopila mesto ene od 18 članic in članov odbora Združenih narodov, ki bdi nad uresničevanjem mednarodnega pakta o državljanskih in političnih pravicah. "Mobilizacijski moment je bil šok svetovne javnosti zaradi grozot, ki so se zgodile med drugo svetovno vojno," opiše oblikovanje deklaracije, ki je želela ohraniti upanje v človečnost, potem ko so bili izvršeni eni najbolj sistematično krutih zločinov v zgodovini.
A genocidi so se dogajali še naprej: le v zadnjih letih v severnem Iraku, Mjanmaru, Jemnu ... "Že v preambuli Splošne deklaracije človekovih pravic piše, da gre za ideal vseh narodov in ljudstev. Govorimo o načelih, h katerim si moramo ves čas prizadevati. Ideali so vselej težko uresničljivi. A zato deklaracija nima roka trajanja - sprejeta je bila, da usmerja človeško družbo v vseh prihodnjih rodovih."

Najnaprednejša vizija sveta

Prav univerzalnost pravic in načelo enakopravnosti vseh ljudi se kažejo kot braniki, ki tudi danes najjasneje kažejo, kje se začno politike sovraštva in izključevanja ter kako se boriti proti populizmu, ki cilja k demontaži mednarodnega sistema človekovih pravic. Profesorica pravne fakultete opozori na indiferentnost do kršitev drugod. "Če so kršene pravice nam, se zbudimo, a ko so kršene drugim, četudi v naši okolici, vidimo apatijo tudi v imenu zagotavljanja čim večjega ekonomskega blagostanja," opisuje strokovnjakinja za mednarodno pravo. "Šele ko bodo hkrati zagotovljeni mir in varnost, človekove pravice in ekonomsko blagostanje vseh, bomo kot človeška vrsta lahko naredili korak naprej v evoluciji," spomni Vasilka Sancin na širšo sporočilnost univerzalne deklaracije.

Boji za okolje in človeka

Univerzalnost bojev in pravic stopa vse bolj v ospredje tudi pri prizadevanjih proti podnebnim spremembam in za ohranitev okolja. Dr. Maša Kovič - Dine na ljubljanski pravni fakulteti vodi pravno kliniko za varstvo okolja. Skrb za okolje postaja vse bolj prepletena z zaščito človekovih pravic. Najbolj napredno je pri tem medameriško sodišče za človekove pravice, pravi strokovnjakinja za mednarodno pravo okolja in človekovih pravic. "Človekovo pravico do zdravega in čistega življenjskega okolja so prepoznali v človekovi pravici do razvoja," pojasni.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta