Vse več turistov, ki pa ne prinesejo dovolj denarja

Franja Žišt Franja Žišt
12.11.2019 18:59

V Sloveniji tudi letos beležimo rast prihoda turistov, a z njimi ne zaslužimo toliko, kot bi si želeli.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Če danes v mestih živi polovica prebivalcev, jih bo čez tri desetletja 70 odstotkov.
Robert Balen

Postati močnejši, vidnejši in odmevnejši je eden izmed ciljev Slovenije na področju turizma, pravi minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek, zato je treba krepiti partnerstvo med različnimi turističnimi ponudniki. Temu so namenjeni Dnevi slovenskega turizma, kjer so včeraj predstavili prve kazalce letošnje turistične sezone in ključne izzive "zelene, butične destinacije za petzvezdična doživetja", še posebej zdaj, ko lahko po letih rasti turističnega obiska pričakujemo umirjanje tega trenda.
Beležimo med 16 in 18 milijoni prenočitev
"Rezultati v turizmu do avgusta letos so ponovno pozitivni. Dosegli smo obisk petih milijonov turistov, kar je šest odstotkov več kot v istem obdobju lani, dveodstotno rast števila prenočitev in tri odstotke višje prihodke iz izvoza potovanj," razlaga Počivalšek. Po njegovih besedah je država z lanskim zelo uspešnim letom dosegla dva cilja iz Strategije trajnostne rasti slovenskega turizma 2017-2021, in sicer pričakovanih pet do 5,5 milijona turističnih obiskov in 16 do 18 milijonov prenočitev. Še vedno pa smo daleč od tega, da bi iz naslova potovanj zaslužili želenih 3,7 do štiri milijarde evrov, je izpostavil minister. "V dveh letih, ki sta nam še ostali, moramo prilive dvigniti za eno milijardo evrov," pričakuje Počivalšek in dodaja, da bi si za to morali prizadevati vsi v turizmu.
Minister je prepričan, da so tisti, ki pričakujejo petzvezdično doživetje, pripravljeni plačati več, če vidijo, da se neki ponudnik obnaša odgovorno do okolja, pa tudi če vidi, da je za zaposlene turistične delavce dobro poskrbljeno. Kje še imamo rezerve, da povečamo prihodke? Poiskati moramo nove produkte z visoko dodano vrednostjo, vlagati v razvoj in investicije, boljše upravljati destinacije ter vlagati v javno infrastrukturo, veliko pa lahko na medresorski ravni naredi tudi država, je pojasnil minister. "Čas je, da presežemo stanje, da vsak skrbi le za svoj vrtiček, in se povežemo kot destinacija," je pričel nizati ideje za izboljšanje dodane vrednosti slovenskega turizma.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta