Če bo v letošnjem letu gospodarska rast več kot 2,5-odstotna, se bodo pokojnine decembra leta 2020 izredno uskladile za 6,5 evra. Državni zbor je danes sprejel interventni zakon, ki prinaša tudi izredno uskladitev pokojnin. Prevladala je odločitev, naj se opravi v enakem znesku za vse upokojence. Če bo gospodarska rast višja, bo višja tudi uskladitev pokojnin, še piše v zakonu, in sicer bo v primeru več kot 3,5-odstotne rasti izvedena v višini 9,75 evra, v primeru več kot 4,5-odstotne rasti pa v višini 13 evrov.
Uskladitev pokojnin v nominalnih zneskih in ne v odstotkih so predlagali poslanci SAB, s čimer naj bi se zagotovilo, da se razlike med upokojenci ne bi povečevale. Ta predlog pa je v petek potrdil tudi odbor za finance. Poslanski skupini koalicijskih SMC in Desusa sta sicer vložili dopolnilo, naj se pokojnine uskladijo v odstotkih, kot je prvotno predlagala tudi vlada, a to danes ni bilo sprejeto. Zmanjkal je le en glas. Za je namreč glasovalo 42 poslancev, 42 jih je bilo tudi proti. Kljub temu da so poslanci SMC in Desusa še pred glasovanjem opozarjali, da je takšna odločitev v nasprotju z veljavnim pokojninskim zakonom, saj ta določa, da se uskladitev, redna ali izredna, izvede v odstotkih. Se torej lahko zgodi, da bo današnja odločitev o načinu izredne uskladitve pokojnin še pod drobnogledom zakonodajnopravne službe državnega zbora? Da izredna uskladitev v nominalnem znesku in ne v odstotku pomeni nerazumno odstopanje od obstoječega sistema usklajevanja pokojnin, opozarja tudi generalni direktor Zpiza Marijan Papež.
Tej odločitvi niso naklonjeni tudi v Zvezi društev upokojencev Slovenije (ZDUS). "Predlagani način za izredno uskladitev je nesprejemljiv, ker ne sledi sistemski ureditvi, torej rešitvi v pokojninskem zakonu," so zapisali v ZDUS. Spomnili so, da se izredna uskladitev pokojnin po sistemskem zakonu izvede zaradi določene gospodarske rasti ali rasti cen življenjskih potrebščin na predlog sveta pokojninskega zavoda in ob soglasju vlade. Se bi torej utegnilo drugo leto zgoditi, da svet Zpiza ne predlaga nominalne izredne uskladitve pokojnin ali pa vlada k takšnemu načinu izredne uskladitve ne da soglasja?
V SAB pa so zadovoljni. "Gre za izredno usklajevanje pokojnin," je izpostavila Alenka Bratušek. Ocenjujejo, da je redno usklajevanje pokojnin namenjeno ohranjanju realne vrednosti pokojnine. Izredna uskladitev pa je "nekaj izrednega", vezanega na to, da gre državi tako dobro, da si to lahko privošči, je pojasnila. V vsakem primeru bodo upokojenci te izredne uskladitve po mnenju Bratuškove deležni, saj verjame, da bo gospodarska rast višja od 2,5 odstotka. Kot je poudarila, so si pa v SAB prizadevali, da bi bil denar čim bolj pravično razdeljen med vse upokojence. "Kruh, mleko in elektrika se podražijo za vse enako," je še dejala. Da bodo njen predlog podprli, pa so pred glasovanjem napovedali tudi v Levici in NSi.