V razmerah, ko se zaradi epidemije novega koronavirusa številne države - tudi Slovenija - soočajo s pomanjkanjem zaščitne opreme za zdravstvene delavce, so se pod velikim pritiskom znašli tudi proizvajalci, ki jim ne uspeva pravočasno zadostiti povpraševanju. Večina proizvodnje poteka na Kitajskem, kjer je prava "norišnica", je za britanski Guardian povedal Michael Crotty, trgovec s tekstilom iz Šanghaja. Proizvajalce zdaj zanima zgolj to, kdo lahko plača več in hitreje, je dejal Crotty. Naročila prihajajo od vsepovsod, je pojasnil, od držav neposredno, od mestnih oblasti, bolnišnic, distributerjev, zasebnih podjetij, ki želijo zaščititi svoje delavce …
"V teh razmerah govori denar. Proizvajalce zanima le, koliko denarja se je znašlo na njihovem bančnem računu in od kod je prišel. Tisti, ki je denar nakazal prej, bo prej odpeljal blago," je za britanski časopis povedal Crotty. Ker se je zaradi izrednih razmer pojavilo tudi veliko goljufov, je plačevanje visokih predujmov za mnoge, predvsem tiste, ki kupujejo v imenu držav za davkoplačevalski denar, nesprejemljivo. Proizvajalcem je vseeno, je povedal, saj dobivajo naročila od posameznikov, ki jih sploh ne poznajo.
Milijonske potrebe
Po oceni Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) zdravstveni sistemi v svetu trenutno potrebujejo 89 milijonov medicinskih mask, 76 milijonov rokavic in 1,6 milijona zaščitnih očal na mesec.