Kaj je bolje, upokojiti se še letos ali prihodnje leto? Glede na spremembe pokojninske zakonodaje, ki jih predlaga vlada, potrditi jih mora še državni zbor, je bolje počakati, pravi generalni direktor Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz) Marijan Papež.
Moški čez šest let na 63,5 odstotka
Moški namreč z januarjem lahko računajo na višje pokojnine, saj se bo zanje zvišal odmerni odstotek s sedanjih 57,25 na 58,5 odstotka. Postopoma se bo nato odmerni odstotek zviševal vsako leto, vse do leta 2025, ko naj bi moškemu za 40 let dela brez dokupa odmerili pokojnino v višini 63,5 odstotka od njegove pokojninske osnove. Za boljšo predstavo poglejmo, kaj to pomeni v številkah. Če bi moškemu letos od pokojninske osnove 1000 evrov odmerili pokojnino, bi dobil 572,50 evra pokojnine, po novem letu pa bo dobil 12,50 evra več oziroma 585 evrov pokojnine. In koliko bi znašala njegova pokojnina, če bi se upokojil šele leta 2025? Takrat bi ta moški dobil 62,50 evra višjo pokojnino, ki bi znašala 635 evrov.
Se tudi ženskam, ki so tik pred upokojitvijo, splača počakati? Kar zadeva odmerni odstotek, ne, ker se ta za njih ne spremeni. Če se ženska letos upokoji s 40 let pokojninske dobe, se ji namreč pokojnina odmeri v višini 63,5 odstotka in tako bo tudi v prihodnjem letu. "Če sprememb pokojninske zakonodaje ne bi bilo, bi se ženskam v letu 2020 odmerni odstotek s sedanjih 63,5 znižal na 61,5 odstotka," pojasnjuje Papež. Ker za ženske velja višji odmerni odstotek, že zdaj dobivajo za 40 let pokojninske dobe višje pokojnine. V primeru, da bi se ženski letos odmerila pokojnina od pokojninske osnove 1000 evrov, bi dobila 635 evrov pokojnine, torej 62,50 evra več od moškega. Na tolikšno pokojnino pa lahko računa tudi drugo leto.
Za otroka tudi višja pokojnina
Se pa ženskam, ki imajo otroke, navkljub temu splača počakati in upokojiti šele prihodnje leto. Za vsakega otroka ji bo po pokojninskih spremembah namreč od januarja pripadala za 1,36 odstotka višja pokojnina, uveljavljala pa bo lahko največ tri otroke. V primeru, da ima torej tri otroke, bo njena pokojnina višja za 4,08 odstotka. V našem primeru bi to znašalo 675 evrov ali dobrih 40 evrov več.
Ustavno sodišče in dvojni status
Ustavno sodišče je presojalo ureditev dvojnega statusa, ki samostojnim podjetnikom ne omogoča uživanja polne pokojnine ob sočasnem opravljanju dejavnosti. Zgolj en glas (5:4) je odločil, da trenutna ureditev ni v neskladju z ustavo. Glede na dejstvo, da odločitev ni bila sprejeta soglasno, ampak s preglasovanjem in najtesnejšim možnim izidom 5:4, v OZS pričakujejo, da se bo ob nadaljnjem spreminjanju pokojninskega zakona ponovno odprlo tudi vprašanje o ureditvi dvojnega statusa in da se podobno kot v drugih evropskih državah podjetnikom omogoči uživanje polne pokojnine, če želijo še naprej opravljati svojo dejavnost.
Strinjajo se z ugotovitvijo sodnice dr. Korpič -Horvat, ki je v ločenem mnenju zapisala: "Dvojni status koristi vsem: tako tistim, ki so še naprej v celoti delovno aktivni, kot tudi mlajši generaciji, za katero podjetniki z dvojnim statusom plačujejo prispevke v pokojninsko in zdravstveno blagajno ter druge dajatve. Vse prej kot nepomembno je tudi to, da dvojni status odpravlja revščino tistih, ki prejemajo nizke pokojnine. Dvojni status krepi vrednoto dela, ne da bi, ker gre za podjetnike, onemogočal delo mlajši generaciji, ki jo podjetniki tudi zaposlujejo."
Usklajevanje pokojnin v letu 2020
Koalicija je včeraj razpravljala o proračunu in se uskladila o zahtevi Desusa za izredno uskladitev pokojnin prihodnje leto. Tako lahko upokojenci v prihodnjem letu poleg redne uskladitve pokojnin, ki bo februarja, računajo tudi na izredno v decembru, če bo gospodarska rast v tem letu višja od 2,5 odstotka.
Po prvotnem predlogu, ki je že v parlamentarnem postopku, bi se namreč pokojnine prihodnje leto izredno uskladile za en odstotek le ob več kot triodstotni letošnji gospodarski rasti, ki pa glede na napoved Umarja ne bo dosežena. Urad je namreč znižal napoved gospodarske rasti v letošnjem letu na 2,8 odstotka, kar pomeni, da izrednega povišanja pokojnin drugo leto ne bi bilo.