Ko je finančni minister Andrej Bertoncelj poslance spomnil, da na proračunski seji ne bodo določili le, kako bomo v letih 2020 in 2021 porabili vsakič več kot 10 milijard evrov, ampak bodo določili tudi smeri razvoja Slovenije in utrli pot vzdržnosti javnih financ, je požel hvale koalicijskih poslanskih skupin LMŠ, SD, Desus, SAB in SMC.
Koalicija: proračuna omogočata gospodarski razvoj
Njihovi poslanci so v celodnevni razpravi sicer kdaj priznali, da idealnih proračunov ni, da so dali za upokojence premalo, da bi javna uprava lahko bila bolj učinkovita in da ima vsak proračun rezerve. Samo Bevk iz SD pa se je spraševal, zakaj ne bi verjeli finančnemu ministru Bertonclju, da ima Slovenija enega najboljših proračunov med evrskimi državami. "Proračuna sta tudi nominalno najvišja v vsej slovenski zgodovini, imamo tudi občuten presežek, znižuje se naš javni dolg. Vse to je pozitivno. Po drugi strani pa imamo najbolj strogo fiskalno pravilo v vsej EU. Če bi to pravilo razrahljali, bi pod streho lahko spravili tudi vse amandmaje," je Bevk opozoril zbrane. Finančni minister jih je namreč opozoril, naj premislijo o tem, da bi s sprejemom opozicijskih dopolnil, zlasti višjih povprečnin, proračun padel in fiskalno pravilo z njim.
Opozicija: SNS obljubila glasove za, druge stranke ne
Zmago Jelinčič iz opozicijske SNS pa je po plohi kritik, v katerih je vzel na piko slabo delo Fursa, prenizko minimalno obdavčitev podjetij, nepotrebno razbremenitev regresa za letni dopust, socialne transferje, ki jih je treba tako kot financiranje nevladnih organizaciji ukiniti, ..., napovedal, kar si je koalicija želela slišati. SNS bo proračuna podprla. Rekel je, da zato, ker "gospodarstvo pač ne sme zastati, investicije se ne smejo ukiniti, država ne sme poklekniti".
Zmago Jelinčič, SNS: "Veliko denarja bi dobili, če bi na ministrstvih 'spucali'. Vsaj 50 odstotkov zaposlenih nima na ministrstvih kaj delati."
Andrej Bertoncelj, finančni minister: "Predloga proračunov potrjujeta, da bo Slovenija ob dvakrat višji gospodarski rasti od držav evroobmočja tudi po šestletnem obdobju gospodarske rasti ohranila visoko raven socialne varnosti in še okrepila razvejen sistem socialne in družinske politike."
Miha Kordiš, Levica: "V tem proračunu ni nič zelenega."
Branko Grims, SDS: "Tak proračun bi bilo treba zavrniti. In naložiti vladi, da pripravi takšnega, kot ga Slovenija potrebuje in si ga Slovenci tudi zaslužimo. Ki bo zagotavljal varnost, uspešnost, blaginjo in vse tisto, kar je država dolžna zagotoviti, in ki ne bo zapravljal denarja za neumnosti, ki so v tem proračunu."
Robert Pavšič, LMŠ: "Če je danes najnižja pokojnina za 40 let delovne dobe 530 evrov, bo februarja naslednje leto 557 evrov. In če je bila jeseni 2018, ob nastopu te vlade, pokojnina 600 evrov, bo zaradi usklajevanj februarja 2020 mesečna pokojnina 647 evrov. Še enkrat poudarjam, ne čez eno leto, vsak mesec in začelo se bo že februarja. Sicer pa, kdo je vzel pokojnine in rast pokojnin upokojencem? ZUJF. Tako da se vprašajmo tudi, kdo je znižal odmerni odstotek."
Kaj dobi Maribor
"Tudi moj Maribor bo v tem proračunu dobil," je naštevala mariborska poslanka Lidija Divjak Mirnik iz LMŠ. V proračunih so predvidene investicije v energetsko učinkovitost, cestno in železniško infrastrukturo ter trajnostno mobilnost. "Predvsem me veseli, da so izdatnejša sredstva namenjena za prepotrebno energetsko sanacijo šolskih ter predšolskih objektov in tudi da bo Univerza Maribor dobila približno 50 milijonov evrov več za raziskave in razvoj, kar se do sedaj v zgodovini te univerze še nikoli ni zgodilo, in sem na to, moram priznati, zelo ponosna," je dejala.
Nadaljujejo se tudi investicije za nadaljevanje gradnje pomembnih obvoznic oziroma prometnic v Mariboru. To so zahodna obvoznica, Streliška, Kardeljeva, tudi Cesta proletarskih brigad, Limbuška, Koroška cesta, izvennivojsko križišče v Ljubljanski naj bi odprli v dveh tednih ali enem mesecu, je spomnila in dodala, da bo v proračunu 2020 še nekaj denarja za to, čeprav je to začela že prejšnja vlada. In podvoz Ledina naj bi končno uredili. Nadaljujejo tudi urejanje kolesarskih poti.
Poleg treh milijonov evrov za nakup opreme v UKC Maribor bodo zagotovili tudi denar za preselitev oddelka za pljučne bolezni v mesto. Spomnila je še na denar za zahodno obvoznico Slovenska Bistrica in obnovo železniške proge Maribor-Šentilj.