Eden najbolj ambicioznih ciljev slovenske zunanje politike je širitev evroatlantskih integracij, EU in zveze Nato, na Zahodni Balkan. Z največ težavami na tej poti se soočata Bosna in Hercegovina (BiH) in Kosovo, ki po vojnah še vedno nista izgradili svoje državnosti. Slovenija obema državama na tej poti pomaga, najbolj konkretno v obliki vojaške prisotnosti v mednarodnih operacijah v obeh državah.
Predsednik vlade Marjan Šarec je danes z delegacijo, v kateri je tudi načelnica generalštaba Slovenske vojske Alenka Ermenc, najprej obiskal Bosno in Hercegovino, nato pa še Kosovo, kjer je slovensko vojaško zastopstvo bistveno številčnejše, obisk v najmlajši evropski državi pa nadaljuje še danes. Prvi dan se je srečal s pripadniki slovenskega kontingenta v BiH, ki delujejo v okviru operacije EU EUFOR Althea in v okviru Natovega poveljstva v Sarajevu.
V operaciji Althea je sicer skupaj okoli 600 pripadnikov v BiH in še rezervne sile zunaj območja delovanja iz 15 držav članic EU in petih partnerskih držav. Namen operacije je zagotavljanje varnega okolja in preprečevanje nasilja v državi z vojaško navzočnostjo. Glavna naloga Natovega poveljstva v Sarajevu pa je reforma obrambnega in varnostnega sektorja v BiH. Zagotavljajo tudi logistično podporo operaciji Althea.
Šarec se je v vojaški bazi blizu sarajevskega letališča srečal s poveljnikom EUFOR Althea, generalmajorjem Reinhardom Trischakom, nato pa še s poveljnico Natovega poveljstva v Sarajevu, generalmajorko Marti J. Bissell. Oba sta predsedniku vlade po njegovih besedah pohvalila prispevek Slovenske vojske v misijah. "Pomembno je, da EUFOR in Nato s svojo prisotnostjo omogočita, da se BiH postavi na noge, da postane kompatibilen člen splošne družbe ter da ne bi ponovno prišlo do poslabšanja razmer v kakšno od nepredvidenih smeri," je po srečanju povedal Šarec slovenskim novinarjem, ki spremljajo obisk.
Znano je, da ima Slovenija velike težave pri izpolnjevanju zavez Natu, da bo do leta 2024 dvignila izdatke za obrambo na dva odstotka BDP. Iz te zagate se slovenski vrh tradicionalno rešuje iz izgovarjanjem na slovenski prispevek v misijah zveze Nato, ki, posebno na Kosovu, kjer je trenutno 242 slovenskih vojakov, ni zanemarljiv.
242 slovenskih vojakov je trenutno v misiji na Kosovu