Bliža se konec leta in mnogi zavarovanci, ki izpolnjujejo pogoje za upokojitev, se sprašujejo, ali se je bolje upokojiti konec leta ali v začetku prihodnjega.
"Novi pokojninski zakon (ZPIZ-2) je prinesel drugačen način določanja valorizacijskih količnikov in prehodna obdobja za zvišanje starosti, pokojninske dobe, odmerne odstotke za ženske in podaljšanje obdobja za izračun pokojninske osnove, zato je še posebno pomembno, da posameznik preveri, kaj vse lahko vpliva na njegovo višino pokojnine, in se tako lažje odloči za čas upokojitve."
Že trije meseci prinesejo odstotek višjo pokojnino
Na kaj je torej treba biti pozoren?
"Na odločitev, ali se upokojiti še letos ali v letu 2019, lahko vpliva več dejavnikov. Naj jih naštejem: prvi je višina osnov, od katerih se plačujejo prispevki, drugi je višina novih valorizacijskih količnikov, ki bodo določeni v letu 2019, tretji je višina uskladitev pokojnin v letu 2018, četrti je dolžina dopolnjene pokojninske dobe, peti je kvaliteta dobe, šesti je višina zmanjšanja pri predčasni pokojnini, sedmi je prejemanje 20 odstotkov starostne ali predčasne pokojnine ob odlogu upokojitve, osmi je upoštevanje ugodnejšega vrednotenja pokojninske dobe brez dokupa nad 40 let ob dopolnitvi potrebne starosti, ko se že tri mesece vrednoti z enim odstotkom, eno leto s štirimi odstotki, največ tri zaporedna leta z dvanajstimi odstotki in deveti je višina odpravnine ob upokojitvi (v javnem sektorju dve ali tri plače)."
Novo leto prinaša nekaj sprememb pri upokojitvi
Kaj pa predčasna upokojitev?
"Najbolje je seveda ostati v zavarovanju do izpolnitve pogojev za starostno pokojnino in se ne predčasno upokojiti, saj vsak dodatni mesec dela tudi pri predčasni pokojnini pomeni manjše trajno znižanje za 0,3 odstotka. Torej si tudi v tem primeru lahko zavarovanec pridobi višjo pokojnino, pripada pa mu tudi izplačilo 20 odstotkov predčasne pokojnine."
Trije meseci dela več pri povprečni starostni pokojnini 820 evrov prinesejo dodatnih 100 evrov na leto.
Zaposlenim v javnem sektorju se upokojitev v začetku leta 2019 namesto konec letošnjega lta ne izplača, saj bi dobili nižjo odpravnino.
V letu 2019 se bo za ženske starost za pridobitev pravice do starostne pokojnine ob dopolnitvi najmanj 20 let pokojninske dobe dvignila iz letošnjih 64 let na 64 let in šest mesecev.
Zakaj se splača delati dlje?(2)
Generalni direktor Zpiza Marijana Papeža, je v intervjuju, ki smo ga objavili 2. novembra pojasnjeval razloge, zakaj se splača delati dlje. V izogib morebitnim nejasnostim vam v nadaljevanju podajamo podrobnejši izračun primera, ki govori v prid odložitvi upokojitve, in sicer:
"Nekdo lahko v samo treh mesecih (če gre za pokojninsko dobo brez dokupa nad 40 let) na ta način pridobi za cel odstotek višjo pokojnino, izplačilo treh zneskov 20 odstotkov pokojnine (3 x 0,2), in če je na primer plača od pokojnine višja za 30 odstotkov, razliko med plačo in pokojnino za vse tri mesece (3 x 0,3). Na kratek in dolgi rok se to nedvomno splača. Če gre na primer za povprečno starostno pokojnino za 40 let pokojninske dobe, ki znaša približno 820 evrov, to posamezniku prinese dodatnih 1.230 evrov (1,5 x 820) in 14,33 evra višjo pokojnino, kar pomeni na letni ravni približno 172 evrov. V 6 mesecih se učinek podvoji, v devetih je že trikraten, v enem letu pa štirikraten."
Glede upokojevanja javnih uslužbencev in navedbo "nikakor se ne splača zaposlenim v javnem sektorju upokojiti takoj v začetku leta 2019 namesto konec letošnjega leta" pa je treba dodati naslednje nedvoumno pojasnilo:
"Če se javni uslužbenec upokoji v dveh mesecih po izpolnitvi minimalnih pogojev za starostno upokojitev, prejme odpravnino v višini treh povprečnih mesečnih slovenskih plač ali dve svoji zadnji mesečni plači, če je to zanj ugodneje. Če pa se javni uslužbenec upokoji kasneje, torej po preteku dveh mesecev od izpolnitve pogojev, mu namesto treh odpravnin, pripadata le dve. Denimo, če je nekdo izpolnil pogoje za upokojitev 15. oktobra letos, mora biti upokojen najkasneje do 15. decembra, saj v tem primeru dobi tri odpravnine, po tem datumu pa le dve. Kdor pa izpolni pogoje na primer šele v decembru, se lahko upokoji tudi v začetku prihodnjega leta, torej v januarju, kar je še vedno v roku dveh mesecev in tako prejme tri odpravnine. Upokojitev javnega uslužbenca v 2019 torej ne pomeni nujno izplačila dveh namesto treh odpravnin, kot je bilo v prispevku napačno povzeto."
Katja Grošelj Ziherl, Služba za odnose z javnostmi Zpiz