Zakaj sta Miha Kordiš in Mojca Šetinc Pašek umaknila zakonski predlog iniciative Glas ljudstva glede zdravstva

STA, M.R.
15.01.2025 11:25

Poslanec Levice Miha Kordiš in nepovezana poslanka Mojca Šetinc Pašek sta pred današnjo sejo odbora DZ za zdravstvo iz postopka obravnave umaknila predlog novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki bi ga morali obravnavati na seji.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Jaša Jenull, Miha Kordiš in Mojca Šetinc Pašek
Glas Ljudstva

Gre za predlog novele, ki so ga pripravili v iniciativi Glas ljudstva. Predsednica odbora Tamara Kozlovič (Svoboda) je zaradi umika predloga novele odpovedala za danes sklicano sejo odbora.

Iz iniciative Glas ljudstva pa so sporočili, da je bil umik predloga novele dogovorjen s koalicijskimi poslanci. Predlog bi po njihovi oceni jasno ločil javno in zasebno zdravstvo, in sicer je predvideval odpravo popoldanskega dela zdravnikov pri zasebnih izvajalcih in koncesionarjih ter uvedbo konkurenčne prepovedi dela.

V iniciativi so predlog novele pripravili po kritikah sprememb, ki naj bi jih ministrstvo za zdravje vključilo v osnutek novele zakona o zdravstveni dejavnosti. Takrat so ocenili, da spremembe odstopajo od napovedane jasne ločitve javnega in zasebnega zdravstva, saj še naprej dovoljujejo delo javnih zdravnikov pri koncesionarjih. Miha Kordiš in Šetinc Pašek sta predlog novele nato v DZ vložila 17. septembra 2024.

Iniciativa Glas ljudstva ob umiku predlog novele zakona o zdravstveni dejavnosti
Glas Ljudstva

Zdaj so v dogovoru s koalicijskimi strankami Gibanje Svoboda, SD in Levica svoj predlog zakona umaknili, da bodo lahko omenjene stranke karseda hitro pripeljale do zakonske potrditve svoj predlog. Z njim v iniciativi Glas ljudstva sicer niso zadovoljni, a so dobili zagotovilo, da bodo vključeni v proces dokončnega oblikovanja zakona v državnem zboru.

"Javnemu zdravstvu in pacientom ne bo koristil zakon, ki bi na eni strani sicer omejeval trenutne škodljive prakse, na drugi strani pa ustvarjal zakonske podlage in odpiral nove obvode za finančno in kadrovsko izčrpavanje javnega zdravstvenega sistema," so glede s strani koalicije predlaganega zakona povedali na današnji izjavi za javnost. 

Strankam so predali ključna konkretna določila o vsebini zakona, za katera pričakujejo, da jih bodo v poslanskih skupinah še danes tudi javno podprli. Zato pričakujejo, da bo zakon uveljavil načelo neprofitnega dela z javnimi sredstvi tudi za koncesionarje, tako da bodo presežki javnih sredstev namenjeni za razvoj zdravstvene dejavnosti, opremo in izobraževanje in ne za izplačevanje dobička. 

Predlog zakona iniciative Glas ljudstva sta lani v DZ vložila poslanca Miha Kordiš in Mojca Šetinc Pašek.
Glas Ljudstva

Pričakujejo tudi, da bo dodatno delo v javnih zavodih nagrajeno tako, da nagrade ne bodo spodbujale prenosa slabše plačanega dopoldanskega dela v bolje plačano popoldansko delo po podjemnih pogodbah, da bo ločnica med javnim in zasebnim jasna tudi pri dodatnem delu zdravstvenih delavcev in da bo delo na vodilnih mestih nezdružljivo z dvojno prakso, saj gre za očiten konflikt interesov. 

Poleg tega so kot pričakovano ključno točko prihodnje zakonodaje izpostavili, da bo ločitev javnega in zasebnega sektorja izrecno uveljavljena tudi pri določilih o "dnevnih bolnišnicah".

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta