Kriminalisti NPU-ja so v začetku novembra na celjsko državno tožilstvo podali kazensko ovadbo zoper tri fizične osebe zaradi suma zlorabe položaja in pranja denarja. Po naših neuradnih podatkih se kazenske ovadbe nanašajo na zakonca Mirka in Tanjo Tuš, ter nekdanjega direktorja Tuš Holdinga Matjaža Zadravca, šlo pa naj bi za sporen prenos blagovne znamke Tušmobil v davčne oaze. Hišne preiskave so kriminalisti tudi na domu zakoncev Tuš opravljali 25. oktobra lani, o čemer smo tedaj tudi poročali.
V predkazenskem postopku so kriminalisti ugotovili, da je lastnik celotnega poslovnega deleža družbe iz Celja z namenom, da bi sebi in svojemu družinskemu članu pridobil premoženjsko korist, k storitvi kaznivega dejanja pridobil direktorja te družbe, da je ta izrabil svoj položaj. Omenjeni je z ciljem oškodovanja družbe in z namenom, da lastniku in njegovemu družinskemu članu pridobi veliko premoženjsko korist, po pooblaščencu podal zahtevek za prenos pravice imetnika blagovnih znamk na njiju. Prenos blagovnih znamk pa je bil nato opravljen, ne da bi družba od fizičnih oseb prejela ustrezno plačilo za prenos. Zakonca Tuš naj bi bila pri tem prejela pridobila premoženjsko korist v višini 19,3 milijona evrov, prav za toliko pa je bilo oškodovano podjetje Tuš Holding iz Celja.
V nadaljevanju sta fizični osebi prodali blagovni znamki preko družbe iz Hong Konga, katere prikrita lastnika sta, podjetju v Luksemburg, za kar je družba iz Hong Konga prejela poslovni delež sestrske družbe omenjene luksemburške družbe. To sta storila zato, da bi s pranjem denarja zakrila ali poskusila zakriti njegov izvor in da se ob tem zakrijejo sledovi izvora ter onemogoči identifikacija imetnika tega premoženja. S temi aktivnostmi pri prodaji blagovnih znamk naj bi zakonca Tuš povečala premoženjsko korist na 29 milijonov evrov, kolikor znaša vrednost pridobljenega poslovnega deleža.