Zaradi pogajanj s sindikati javnega sektorja v soboto vrh koalicije

STA, M.R.
14.11.2018 20:59

V soboto naj bi se sestal koalicjski vrh in razpravljal o pogajanjih s sindikati javnega sektorja.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Pogajanja med vlado in sindikati javnega sektorja
Robert Balen

Vodja vladne pogajalske skupine Peter Pogačar je napovedal, da bodo v četrtek ministrski zbor seznanili s potekom pogajanj s sindikati javnega sektorja. Kot je dejal, so pogajanja na eni ključnih točk, vladi je v interesu, da prepreči stavke, ki so napovedane za začetek decembra, a ne za vsako ceno.
V tem tednu so se vladni pogajalci že sestali z vsemi štirimi stavkovnimi skupinami, s katerimi se ločeno pogajajo. Podrobnosti o vsebini pogajanj ne na vladni ne na sindikalni strani ne razkrivajo. Očitno pa so z dosedanjim potekom pogajanj zaenkrat najmanj zadovoljni v policijskih sindikatih, saj bo njihov stavkovni odbor v četrtek odločal o zaostritvi stavke.
Po drugi strani vladna stran z zdravstvenima sindikatoma očitno zbližuje stališča. Sindikatu zdravstva in socialnega varstva ter sindikatu delavcev v zdravstveni negi je doslej prišla naproti pri dodatkih. Pristala bi namreč na nekoliko višje dodatke za nočno, nedeljsko in praznično delo, pa tudi za deljeni delovni čas.
Višji dodatki, o katerih bi se dogovorili, bi sicer veljali tudi za vse ostale v javnem sektorju, ne le člane omenjenih sindikatov, ki pa si želita višje dvige oziroma dvige še nekaterih dodatkov.
Z zdravstvenima sindikatoma so se pogajanja nadaljevala tudi popoldne. Predsednik sindikata zdravstva in socialnega varstva Zvonko Vukadinovič je ob prihodu pojasnil, da so se na stavkovnem odboru približali vladi ter tudi sami zahteve pri dodatkih nekoliko znižali.
Ena njihovih temeljnih zahtev pa ostaja, da se pogovarjajo tudi o dodatnih dvigih za posamezna delovna mesta. Spomnil je, da ob odpravi anomalij pri tistih do 26. plačnega razreda vsi niso dobili dveh plačnih razredov. Dodaten dvig pa želijo dogovoriti še za nekatera delovna mesta, kot so na primer klinični psihologi, ki so po Vukadinovičevih besedah dejansko primerljivi z zdravniki, a po plači za njimi bistveno zaostajajo.

Za Sviz pomembna odprava zaostankov

Za Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) je, kot je večkrat poudaril njegov glavni tajnik Branimir Štrukelj, bistvena odprava zaostankov pri plačah v vzgoji in izobraževanju, ki jih po njegovih besedah potrjuje tudi vladna analiza.

Branimir Štrukelj in Jakob Počivavšek
Robert Balen

Se bodo sindikati uskladili?

Vukadinovič je napovedal, da se bodo v četrtek sestali sindikati konfederacije sindikatov javnega sektorja, ki jo vodi Štrukelj, da bi uskladili zahteve glede datumov. Na to temo pa naj bi se slišala tudi Štrukelj in Počivavšek.
"To bi bila v teh pogajanjih za vlado dobrodošla novost, če bi posamezne stavkovne skupine našle skupni jezik in ga predstavile vladi," je omenjeno informacijo komentiral Pogačar in dodal, da je v dosedanjih pogajanjih vsaka stavkovna skupina prišla s svojimi zahtevami in svojimi datumi.
Zahteve posameznih stavkovnih skupin so si med seboj zelo različne, hkrati pa znotraj enotnega plačnega sistema vplivajo tudi na druge skupine, je dejal glavni vladni pogajalec. Na vladni strani morajo tako zahteve pogledati z vidika enotnega plačnega sistema ter primerljivosti z drugimi poklici, vse skupaj pa tudi z vidika proračunskih možnosti, je dodal.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta