Zavarovalnica Sava se bo selila leta 2022

Srečko Klapš Srečko Klapš
09.01.2020 17:41

Kakšne so razmere na slovenskem zavarovalniškem trgu? V Zavarovalni skupini Sava načrtujejo štiriodstotno rast, v Triglavu menijo, da bodo razmere ob rahlem padanju gospodarstva nekoliko zahtevnejše. Skupen izziv: digitalizacija.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Na zemljišču med tremi stolpnicami in Ulico Eve Lovše na Taboru bo do leta 2022 zrasla nova poslovna stavba mariborskega dela Zavarovalne skupine Sava.
Sašo Bizjak

Tri največje zavarovalnice obvladujejo dve tretjini zavarovalnega trga v Sloveniji. Največji delež, 27,8-odstotnega, ima Zavarovalnica Triglav, po združitvi z zavarovalnico Adriatic Slovenica je na drugo mesto s 18,5-odstotnim skočila Generali zavarovalnica, na tretjem pa je z 16,2-odstotnim tržnim deležem mariborska Zavarovalnica Sava.

 

Zavarovalna skupina Sava načrtuje 650 milijonov evrov prihodkov

V Zavarovalni skupini Sava, v katero sodi Zavarovalnica Sava s sedežem v Mariboru, ki jo vodi David Kastelic, so si za obdobje 2020-2022 zadali tri razvojne usmeritve: digitalno preobrazbo, IT-transformacijo, ki jim bo omogočala konkurenčno prednost v prihodnosti, in rast s prevzemi, ki bodo strateško dopolnjevali organsko rast: "S prevzemi bomo iskali priložnosti za širitev zavarovalnih dejavnosti v regiji, predvsem pri pokojninskih zavarovanjih in zdravstvenih storitvah." Do leta 2022 načrtujejo 4-odstotno povprečno letno rast poslovnih prihodkov skupine, ki bodo v letu 2022 presegli 650 milijonov evrov, kar je za 60 milijonov evrov več. V prihodnjem obdobju pričakujejo umirjanje rasti zaradi zmanjšanja prodaje novih vozil, zato načrtujejo v regiji Adria nad 5-odstotno rast prihodkov pri pozavarovanju, pokojninskih zavarovanjih in upravljanju sredstev. Pri premoženjskih zavarovanjih v Sloveniji pa načrtujejo nad 2-odstotno letno rast.


Skupina Triglav napoveduje okoli sto milijonov evrov dobička

Skupina Triglav napoveduje za letos rast obračunane kosmate zavarovalne premije na okoli 1,2 milijarde evrov in med 95 in 105 milijoni evrov dobička pred obdavčitvijo. Ocenjujejo še, da bo poslovanje potekalo v zahtevnih razmerah predvsem zaradi vplivov zaostrene konkurence, na naložbeni del pa bo vplivalo neugodno finančno okolje. Na škodnem področju pričakuje podobne trende kot v preteklih letih, zato ohranjajo ustrezno pozavarovalno zaščito. V razmerah nizkih obrestnih mer ostaja prednostni cilj naložbene politike Skupine Triglav visoka boniteta celotnega naložbenega portfelja. Njegova struktura ostaja konzervativna, s prevladujočim deležem obveznic in drugih naložb s fiksnim donosom.
Andrej Slapar, predsednik uprave Zavarovalnice Triglav, ocenjuje, da bodo prihodnje leto zavarovalni trgi v regiji še naprej rasli, pričakuje pa, da bodo razmere zaradi rahlega poslabševanja gospodarske rasti nekoliko bolj zahtevne: "Naša skrb ostaja ohranitev finančne trdnosti Skupine Triglav in ustrezno upravljanje tveganj, saj je naše varno in hkrati dobičkonosno poslovanje pomembno za naše stranke, delničarje in več kot pet tisoč zaposlenih."


Združena Generali in Adriatic druga največja skupina v Sloveniji

Od 3. januarja letos sta tudi formalnopravno združeni Generali zavarovalnica in zavarovalnica Adriatic Slovenica s sedežem v Ljubljani, na trgu poslujeta pod imenom Generali zavarovalnica. Njun skupni tržni delež je 18,5 odstotka, v prihodnje napovedujejo razvoj novih digitalnih poti in celovito ponudbo premoženjskih, življenjskih, pokojninskih in zdravstvenih zavarovanj ter asistenčnih storitev. Za zavarovance obeh zavarovalnic vsa sklenjena zavarovanja ostajajo nespremenjena in veljajo do poteka zavarovanja. Uprava združene zavarovalnice bo sprva dvočlanska, vodi jo predsednica uprave Vanja Hrovat s članom uprave Mitjo Ferijem. Po pridobitvi dovoljenja Agencije za zavarovalni nadzor se bosta upravi pridružila še dva člana. "Generali zavarovalnica postaja eden največjih igralcev na slovenskem zavarovalniškem trgu in vzpostavlja temelje za nadaljnjo krepitev tržnega položaja. Kot največja mednarodna zavarovalnica v Sloveniji združujemo 660.000 zavarovancev z več kot milijonom sklenjenimi zavarovalnih polic. V letu 2018 sta Generali zavarovalnica in Adriatic Slovenica skupaj zbrali 407 milijonov evrov premij," je po združitvi dejala Vanja Hrovat in dodala, da bodo s finančno močnim in mednarodno uveljavljenim lastnikom Generali CEE Holdingom prisotnost v Sloveniji še krepili.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta