Zaživela pobuda za lažje pridobivanje digitalnih znanj za delovna mesta prihodnosti

Gr.G.
24.03.2021 08:06
Študentom, iskalcem zaposlitve ter zaposlenim v javnem in zasebnem sektorju so v okviru pobude na voljo štirje brezplačni učni programi za poslovno in podatkovno analitiko, razvoj aplikacij in programski razvoj z malo ali brez kode, ki vključujejo tudi praktična spletna predavanja uveljavljenih slovenskih in tujih strokovnjakov.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Udeleženci konference o zagonu pobude Digitalna znanja za delovna mesta prihodnosti.
Microsoft

Microsoft Slovenija, Fast Lane Slovenija, Ministrstvo za javno upravo, Adecco H.R., Digitalno inovacijsko stičišče Slovenije, Univerza v Ljubljani in Univerza na Primorskem so predstavili novo pobudo, poimenovano Digitalna znanja za delovna mesta prihodnosti, s katero želijo približati ključna znanja za uspešno delo in življenje v digitalni dobi. Nagovarjajo študente, iskalce zaposlitve ter zaposlene v javnem in zasebnem sektorju, ki morajo zaradi vse hitrejše digitalizacije pridobiti dodatna znanja in spretnosti, da bodo lahko najbolje uporabili vse prednosti sodobnih tehnologij. 

Ministrstvo za javno upravo in Microsoft sta podpisala memorandum o soglasju, ki predvideva okrepljeno sodelovanje na področju digitalnih znanj za zaposlene v slovenskem javnem sektorju
Microsoft

Kriza, s katero se svet sooča že več kot eno leto, ni zgolj zdravstvena, temveč tudi gospodarska in socialna, saj so številni ljudje izgubili zaposlitev ali pa delajo manj, kot bi lahko, so zapisali v sporočilu za javnost. V obdobju, ko se države pripravljajo na ponoven zagon gospodarstev, mnogi prebivalci vse bolj spoznavajo, da se ta ne bodo vrnila na stanje pred krizo. Strokovnjaki so prepričani, da se zaradi hitrega tehnološkega razvoja, avtomatizacije in pospešitve digitalnih preobrazb v organizacijah vseh velikosti nekatera delovna mesta nikoli več ne bodo vrnila, dodajajo pa, da se bodo odprla številna nova, ki pa bodo zahtevala mnogo več digitalnih znanj.

Barbara Domicelj, direktorica Microsofta Slovenije.
Microsoft

"Okrevanje gospodarstev bo potekalo sredi dolgoročnih trendov digitalizacije in avtomatizacije s sodobnimi tehnologijami, kot so umetna inteligenca, strojno učenje, računalništvo v oblaku in internet stvari. Slovenija je pri tem pred zahtevno nalogo, saj po ugotovitvah OECD-ja sodimo med države z največjim deležem delovnih mest, ki jih zelo ogroža avtomatizacija. Zelo hitro moramo dvigniti raven digitalnih znanj in vsem prebivalkam in prebivalcem olajšati dostop do vseživljenjskega učenja in dodatnih usposabljanj," je povedala Barbara Domicelj, direktorica Microsofta Slovenije. "Predstavljena pobuda, ki je združila kar 18 deležnikov iz slovenskega javnega in zasebnega sektorja, kaže na široko zavedanje izziva pred nami, zato verjamem, da bo Slovenija zagotovo med zmagovalkami digitalnega prehoda."

Boštjan Koritnik, minister za javno upravo je pojasnil, da so za uspešno digitalno preobrazbo pomembne tako digitalne kompetence javnih uslužbencev kot tudi njihovih končnih uporabnikov, torej državljanov in tudi podjetij. "Državljani, ki se zavedajo potenciala digitalnih tehnologij, bodo znali od države zahtevati sodobne rešitve in tudi sodelovati pri njihovem soustvarjanju. Javni uslužbenci, ki se zavedajo tega potenciala, pa bodo ustvarjali boljše predpise, boljše rešitve in boljše storitve, zelo pomembno je tudi, da se bodo z digitalnimi tehnologijami lahko bolj približali državljanom in s njimi tesneje sodelovali."

Boštjan Koritnik, minister za javno upravo.
Microsoft

Da pridobivanje znanja o digitalnih tehnologijah še nikoli doslej ni bilo bolj potrebno in zahtevno kot v teh nenavadnih časih meni Durđica Strunjaš Kurt, vodja prodaje in marketinga za srednjo in vzhodno Evropo pri Fast Lane. "Stiske trenutnega stanja – usklajevanje službenega in družinskega življenja, šolanje od doma in druge obveznosti – nam izpopolnjevanje znanja skorajda onemogočajo," je dodala.

S premoščanjem digitalnega razkoraka s krepitvijo digitalnih kompetenc, digitalizacijo malih in srednje velikih podjetij in zagotavljanjem podpornega okolja za digitalizacijo se ukvarjajo na Zavodu digitalno inovacijsko stičišče Slovenije. Katja Mohar Bastar, direktorica Zavoda DIHS omenjeno izpostavlja kot ključne izzive, ki se jih lotevajo, meni, da je izkušnja s pandemijo koronavirusa jasno izpostavila pomen digitalizacije za preživetje podjetij, s tem pa digitalne kompetence zaposlenih kot ključne za nemoten delovni proces. 

"Trg dela se zaradi pospešene digitalne preobrazbe vse hitreje drastično spreminja. Da bi zmanjšali vrzeli med potrebami delodajalcev in veščinami kandidatov, moramo posameznike opremiti s potrebnimi digitalnimi znanji," je prepričan Luka Peter Medved, vodja ključnih strank, Adecco H.R. d. o. o. Da pa bi ljudem lahko zagotovili mesto na trgu dela, jih je treba prav tako izobraziti o trendih na trgu, vplivih digitalizacije, potrebah po kadrih ter veščinah in možnostih za karierni razvoj, je sklenil.

Štirje brezplačni učni programi

V okviru pobude je vsem, ki bi radi pridobili znanja za uspešno delo in življenje v digitalni družbi, na voljo dostop do štirih brezplačnih učnih programov na platformi Microsoft Learn: poslovna analitika, podatkovna analitika, razvoj aplikacij in programski razvoj z malo ali brez kode. Programi v angleškem jeziku temeljijo na samostojnem učenju, udeleženci pa lahko hitrost in čas učenja prilagodijo svojim željam in zmožnostim, izpostavljajo, učenje pa bodo dopolnjevala tudi praktična spletna predavanja. Ob uspešnem zaključku bodo udeleženci pridobili potrdilo o opravljenem izobraževanju. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta