Zaznati podjetniški potencial in ga ohranjati

Srečko Klapš Srečko Klapš
19.03.2020 11:33

V Sloveniji porast zgodnje podjetniške aktivnosti na 7,5 odstotka, a še pod povprečjem EU. Podjetnic, ki se za to pot odloča tudi zaradi preživetja, le za dobro tretjino

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Slovenija že vrsto let zaseda zadnja mesta na repu evropske lestvice podjetnic. Tudi zato gospodarske zbornice (na fotografiji konferenca podjetnic Štajerske gospodarske zbornice) vzpodbujajo njihovo delovanje.
Sašo Bizjak

Rezultati Globalnega podjetniškega monitorja (GEM) 2019/2020, največje mednarodne raziskave o podjetništvu, ki so jih v začetku marca predstavili v Miamiju, so potrdili, da je ob prispevanju k spremembam v svetu, motiv za podjetništvo tudi ustvarjanje finančnega premoženja. Več kot osem od desetih podjetnikov, ki so začeli nov posel v Iranu, Katarju, Pakistanu, Indiji in Italiji, je namreč navedlo, da jih je motivirala želja po visokih dohodkih. Nasprotno pa je ta motiv veljal za manj kot dva podjetnika od desetih na Norveškem in Poljskem.
Vodja GEM raziskave za Slovenijo, dr. Miroslav Rebernik z Ekonomsko-poslovne fakultete UM ugotavlja: "Ustvarjanje večjega dohodka, glede na rezultate raziskave ni edino gonilo podjetniške aktivnosti novih generacij podjetnikov. Proučevani motivi kažejo, da se krepi premik k bolj trajnostnemu podjetništvu, vendar pa želja po ustvarjanju večjega dohodka še naprej ostaja močan motivator."


Porast zgodnje podjetniške aktivnosti

Med proučevanimi gospodarstvi v raziskavi GEM izkazujejo najvišje stopnje zgodnje podjetniške aktivnosti indeks TEA, ki predstavlja delež odraslega prebivalstva, ki je v procesu ustvarjanja podjetja ali pa že ima podjetje, vendar ne dlje kot tri leta in pol, države v Latinski Ameriki in na Karibih. Razlike v svetu so velike; najvišji indeks TEA, kar nad 35 %, imata Čile in Ekvador, najnižjega, okoli 5 %, pa Italija, Pakistan, Poljska in Japonska. V Sloveniji je indeks TEA iz 6,4 % v letu 2018 zrasel na 7,8 % v letu 2019, kar nas uvršča na 40. mesto med 50 državami v svetu, v evropskem merilu pa na 15. mesto med 21 državami, ki so sodelovale v raziskavi: "Čeprav po vseh državah vrednost TEA indeksa med posameznimi leti niha, je zvišanje njegove vrednosti v Sloveniji, po dvoletnem upadanju spodbudno. Kljub temu pa bo treba vložiti več napora, da bi se postopoma približali evropskemu povprečju. Predvsem na področju poslovnega okolja, saj so nastajajoča in nova podjetja šibka ter zelo ranljiva, zato potrebujejo ugodno okolje in veliko podpore, da bi preživela in se razvijala," ocenjuje Rebernik.


Slabo izkoriščen potencial žensk, Slovenija na repu

Podjetniški potencial žensk je v večini proučevanih držav slabo uresničen, čeravno v nekaterih gospodarstvih kot je Savdska Arabija, Katar in Madagaskar ženske krepijo svojo podjetniško vlogo. V evropskem merilu je več kot 40 odstotkov žensk med vsemi zgodnjimi podjetniki v sedmih državah, najvišji pa je ta odstotek v Španiji (48,5 %), na Poljskem (47,2 %) ter v Grčiji (46,5 %), kaže raziskava GEM. Tudi to, da Slovenija že vrsto let zaseda mesta na repu te lestvice. Delež žensk med vsemi zgodnjimi podjetniki v Sloveniji namreč znaša 36,1 %, kar je sicer nekoliko bolje kot leta 2018 (30,1 % podjetnic) in v letu 2017 (31,3 %), vendar bo treba v Sloveniji še precej postoriti, da bi vzpostavili zadostne pogoje za vključevanje žensk v podjetništvo. Dr. Karin Širec z Ekonomsko-poslovne fakultete UM še ugotavlja: "Čeravno so ženske pri vstopu v podjetništvo bolj motivirane z željo po doseganju sprememb v svetu, podatki kažejo, da so pogosteje kot moški prisiljene vstopiti v podjetništvo tudi zaradi pomanjkanja delovnih mest in ustvarjanja zaslužka za preživetje".


Štiri petine Slovencev meni, da je podjetništvo spoštovano

Profesor Rebernik še opozarja, da je v Sloveniji ponovno porasel delež ljudi, ki menijo, da je podjetništvo dobra izbira kariere - iz 55,1 % v letu 2017 in 58,4 % v letu 2018, na 63,5 % v letu 2019. Slovenija se na sredini lestvice tako pridružuje Švedski (62,7 %) in Hrvaški (61,5 %). V Sloveniji več kot osemdeset odstotkov ljudi (84 %) meni, da je podjetništvo spoštovanja vredno, kar nas uvršča tik pod vrh evropske lestvice, za Norveško na prvem mestu (93,5 %) in pred Luksemburg (81,4 %). Znova se potrjuje, da v Sloveniji spoštujemo podjetnike, ki so spisali uspešne podjetniške zgodbe: "Žal pa to ni dovolj, da bi v večjem številu izbrali podjetništvo kot zaželeno karierno pot, saj na podjetniško izbiro vplivajo tudi drugi razlogi, med katerimi sta posameznikova podjetniška naravnanost in podjetniške namere," še meni Rebernik. V Sloveniji namerava sicer slabih 15 odstotkov ljudi, ki še niso vključeni v nobeno obliko podjetniške aktivnosti, pričeti s podjetniško potjo v naslednjih treh letih. Med podjetniškimi namerami in dejansko ustanovitvijo podjetja in poslovanjem pa je velik razkorak, saj le manjši delež posameznikov to namero tudi realizira: "Podjetniški potencial je izjemno redek, zato ga je treba ohraniti in sprejeti potrebne ukrepe, da ga zaznamo in ohranimo."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta