Zdravje po občinah: Jasna razlika med vzhodom in zahodom države

Franja Žišt Franja Žišt
11.04.2019 18:15

Nekateri kazalniki zdravja, denimo prekomerna prehranjenost otrok, so se v zadnjem letu izboljšali, še vedno pa je skrb vzbujajoča raba alkohola v Sloveniji.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
V Sloveniji imamo v primerjavi s prejšnjim letom manjšo umrljivost. Foto. Andrej PETELINŠEK
Andrej Petelinšek

Manj prekomerno prehranjenih otrok, manj poškodovanih v transportnih nezgodah, manj okužb s klopnim meningoencefalitisom in manjšo umrljivost imamo v Sloveniji v primerjavi s prejšnjim letom. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so že četrto leto zapored preučili različne vire podatkov in kazalnike zdravja primerjali tudi med slovenskimi občinami. Če je med pozitivnimi premiki mogoče zaznati še nekoliko povečan delež odzivnosti v preventivnem programu Zora, ki preprečuje rak materničnega vratu, pa je še vedno skrb vzbujajoča raba alkohola med Slovenci. Povečal se je delež prometnih nesreč, ki jih povzročajo alkoholizirani udeleženci v prometu, prav tako pa tudi delež bolezni, ki jih je mogoče pripisati alkoholu, pravijo na nacionalnem inštitutu.

Tatjana Kofol Bric: Bolj zdrave so praviloma občine, ki so razvojno in ekonomsko močnejše ter demografsko mlajše in bolj izobražene.
Nijz

Bolj in manj zdrave občine

Med podatki, najbrž zato, ker jih spremljajo že dlje časa, ni bilo večjih presenečenj, pravi Tatjana Kofol Bric z NIJZ. So pa letos prvič narisali zemljevid prekomerne prehranjenosti odraslih po podatkih ankete Z zdravjem povezan vedenjski slog odraslih prebivalcev iz leta 2016, pojasnjuje sogovornica. "Presenetljivo je, da se sicer pričakovana razlika tako jasno kaže med zahodnim in vzhodnim delom Slovenije." In res, jasno je videti ločnico, po kateri so prebivalci vzhodnega dela bolj prehranjeni. Tudi slika prehranjenosti otrok je podobna, medtem ko je slika njihovega telesnega fitnesa obratna. Otroci severovzhodne Slovenije imajo torej tako kot njihovi starši več težav s telesno težo in so manj telesno aktivni.
"Bolj zdrave so praviloma občine, ki so razvojno in ekonomsko močnejše ter demografsko mlajše in bolj izobražene," ugotavlja Tatjana Kofol Bric in dodaja, da vidi rešitev za zmanjševanje neenakosti v zdravju z zmanjševanjem vseh drugih neenakosti med območji države. Če pa bi sogovornica morala oceniti zdravje celotne Slovenije, je to mogoče storiti z različnimi metodami in odgovori, poudari. "Ena od njih je, kako svoje zdravje ocenjujejo prebivalci Slovenije." Odgovore oziroma samooceno dobrega zdravja so objavili v letu 2016, v anketi o zdravju in zdravstvenem varstvu je 66 odstotkov prebivalcev ocenilo svoje zdravje kot dobro in zelo dobro. "Naslednja možnost je primerjava z drugimi državami v EU, kjer se Slovenija po večini kazalnikov uvršča v sredino držav EU, kazalniki so različni in razlike od povprečij EU so tako v pozitivno kot negativno smer," še izpostavlja sogovornica.

Revščina med nižjimi v Evropi, a narašča

Sociolog, predavatelj na ljubljanski fakulteti za socialno delo dr. Srečo Dragoš o razlikah v zdravju občin pravi: "Če v družbi povečujete neenakosti, gredo vsi kazalniki kakovosti življenja navzdol." V mislih ima tako subjektivne, kot je občutek sreče, kot objektivne, kot so kazalniki zdravja. "Večja kot je neenakost, večje težave imamo zlasti s spodnjim slojem, kjer se razrašča revščina," pojasnjuje Dragoš in dodaja, da je ta pri nas sicer ena najnižjih med evropskimi državami, a narašča. Podobno je pri nas z neenakostjo med regijami in občinami, kjer neenakost ni tako velika kot v drugih državah, vseeno pa se razlike med občinami večajo. "Naloga države je, da to sanira s prerazporeditvijo sredstev pri financiranju občin," izpostavi Dragoš in pravi, da je tam, kjer so potrebe največje, denarja običajno najmanj. "Zaradi velike razdrobljenosti občin se te niso zmožne samofinancirati, občine pa dobivajo delež sredstev ne glede na njihovo razvitost ali podrazvitost." Četudi Slovenija ne sodi med države z nadpovprečno stopnjo revščine, pa to ne velja, če pogledamo posamezne občine, opozori Dragoš, občine v Zasavju, Posavju in Prekmurju so denimo ranljivo območje, kjer je razlike sedaj še mogoče zmanjšati. "Če bomo želeli bolj zdravo prebivalstvo, bomo morali dati večji poudarek zmanjšanju neenakosti," zaključi Dragoš.
Na NIJZ bodo podatke o zdravju v občinah analizirali tudi prihodnje leto, zaradi razširitve preventivnega programa Dora, s katerim preprečujemo rak dojk, bodo znani tudi ti podatki.

Dr. Gregor Starc 
Tit Košir
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta