Zdravstveni inšpektorat ugotovil 47 primerov cepljenja mladoletnikov z vektorskimi cepivi. Beovićeva o participaciji necepljenih za zdravljenje

A.L., Va, STA
01.12.2021 11:40

V torek so ob 6974 PCR-testih potrdili 2257 okužb z novim koronavirusom, delež pozitivnih testov je tako znašal 32,4 odstotka, kažejo podatki Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). V bolnišnicah po podatkih vlade zdravijo 1101 covidnega bolnika, 277 jih potrebuje intenzivno nego. V ponedeljek je umrlo 15 covidnih bolnikov.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj

Fotografija je simbolična.

Sašo Bizjak

V bolnišnicah danes zdravijo 27 covidnih bolnikov manj kot v torek, medtem ko intenzivno nego potrebujejo trije bolniki manj. Najmlajši covidni bolnik v bolnišnici je star 27 let, prav toliko je star najmlajši bolnik, ki potrebuje intenzivno nego, kažejo podatki vlade.

Po oceni NIJZ je v Sloveniji trenutno 35.072 aktivnih okužb, sedemdnevno povprečje okužb znaša 2063, 14-dnevno na 100.000 prebivalcev pa 1664.

Število aktivnih okužb je bilo v torek za 2023 nižje kot dan prej, sedemdnevno povprečje pa znaša 126 primerov manj. Število potrjenih primerov na 100.000 prebivalcev v zadnjih 14 dneh pa se je glede na dan prej znižalo za 96.

V torek so opravili tudi 59.478 hitrih antigenskih testov, katerih pozitivne rezultate preverjajo še s PCR-testi.

Z enim odmerkom cepiva proti covidu-19 je po podatkih vlade cepljenih 1.231.214 ljudi, kar je 58 odstotkov prebivalstva. Delež cepljenih z enim odmerkom je med starejšimi od 18 let 69 odstotkov, med starejšimi od 50 let pa 79 odstotkov. Z vsemi potrebnimi odmerki je cepljenih 1.149.788 ljudi oz. 55 odstotkov populacije. Z vsemi potrebnimi odmerki je cepljenih 65 odstotkov starejših od 18 let in 75 odstotkov starejših od 50 let.

S poživitvenim odmerkom je bilo doslej cepljenih 296.278 ljudi, kažejo podatki vlade.

Predsednica posvetovalne skupine za cepljenje pri NIJZ Bojana Beović je v torkovih Odmevih dejala, da so epidemiološke napovedi razmeroma ugodne. "Če bomo vztrajali pri ukrepih, ki jih izvajamo zdaj in ki so pravzaprav skoraj normalno življenje, potem je lahko stanje do praznikov kar nekoliko boljše kot zdaj, bolnišnice bolj prazne, kar bi lahko pomenilo, da bi še kakšen ukrep lahko malo sprostili, vendar bi bilo to lahko tudi nevarno, saj je v Sloveniji še precej za virus občutljivih ljudi, kar bi lahko prineslo nove pospešitve epidemije," je pojasnila. Najbolje je, pravi, da se pripravimo na praznike, ki bodo potekali "skoraj normalno" s PCT-pogojem, ki ga že dobro poznamo.

"Nekateri ljudje smo odgovorno pristopili k epidemiji in se cepili. Z nekim minimalnim tveganjem, ampak vendarle. Potem so pa tu drugi, ki se niso cepili, uživajo pa vse ugodnosti. Tukaj je treba stvari postaviti na tehtnico. Participacija za hospitalizacijo necepljenega bi bila, mislim, pravična rešitev," pa je za Vroči mikrofon Radia Slovenija danes rekla ob podatkih, da večina tistih, ki so zaradi virusa v bolnišnici, ni cepljena.    

Po izkušnjah z delto in omikronom bi moralo biti cepljenje obvezno za starejše od 40 let, ne samo nad 50, je še ocenila Beovićeva, "to bi bila neke vrste solidarnost", pravi. 

Po navedbah direktorice Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano mag. Tjaše Žohar Čretnik je pri nas do zdaj močno prevladovala različica delta, v Sloveniji smo ugotovili prek 80 njenih podtipov. V tem trenutku pa še niso odkrili različice omikron, poudarja pa, da pozorno spremljajo situacijo in vsakega povratnika iz tujine.

Do zdaj je bil omikron potrjen v enajstih državah članicah Evropske unije. Zaenkrat je najbolj prizadeta Nizozemska. Dve okužbi z omikronom so potrdili še na Norveškem in tri v Švici. V norveškem primeru sta bili okuženi osebi pred tem v Južni Afriki. V Švici pa je sledenje okužbam bolj zapleteno. En primer so potrdili pri 19-letniku med rednim testiranjem v šoli, vir okužbe je neznan. Še en primer so potrdili v kantonu Basel, več informacij ni. Kje so potrdili tretji primer, ni znano. Nobena okužba z novo različico pa se nikjer do zdaj ni razvila v težji potek bolezni ali celo smrt. 

O prvem primeru poročajo tudi iz ZDA. Največ primerov so potrdili v Južnoafriški republiki, pri čemer Žohar Čretnikova opozarja, da je tam precepljenost prebivalstva le 23-odstotna.

So pa zaskrbljeni, ker je po besedah direktorice NLZOH pri tej različici kombinacija mutacij takšna, da bi bila lahko bolj prenosljiva in bi lažje vstopala v celice. Lahko bi se lažje izogibala imunskemu odgovoru, ki je nastal po cepljenju ali preboleli okužbi, je dodala. Trenutno sicer še čakajo na rezultate laboratorijskih testov glede učinkovitosti cepiv pri različici omikron in tega, "kako se bo različica obnašala v realnem svetu".

Zdravstveni inšpektorat preverja cepljenje z Janssnom po začasni ustaviti njegove uporabe

Na zdravstvenem inšpektoratu preverjajo cepljenje s cepivom Janssen po tistem, ko je bila njegova uporaba začasno ustavljena, so zapisali na ministrstvu za zdravje v sporočilu za javnost po seji vlade minuli teden. Slovenija je uporabo tega cepiva začasno ustavila 29. septembra, po podatkih NIJZ pa je od takrat z njim cepljenih 58 oseb.

Odločitev, da Slovenija začasno ustavi cepljenje z vektorskim cepivom Janssen, je sledila smrti mlajše bolnice, pri kateri so sumili na zaplet po cepljenju s tem cepivom.

Primer smrti bolnice je nato obravnavala posebna skupina, ki je v torek sporočila, da je vzrok smrti mlajše ženske nedvomno povezan s cepljenjem s cepivom Janssen.

UKC Maribor

Sašo Bizjak

Kot je napovedal minister za zdravja Janez Poklukar, bo posvetovalni skupini tudi predlagal, da ustavi cepljenje s cepivom Janssen oz. da se v Sloveniji cepljenje s tem cepivom omogoči edino na izrecno zahtevo posameznika, ki to potrdi tudi s podpisom.

Na vprašanje, ali morda razmišljajo v smeri ustavitve ali omejitve cepljenja z drugim vektorskim cepivom proizvajalca AstraZeneca, je Poklukar napovedal, da bo pri tem sledil mnenju stroke.

Vodja posvetovalne skupine za cepljenje pri NIJZ Bojana Beović je nato v torek pojasnila, da je v igri več opcij. Mogoče je, da bosta obe vektorski cepivi za uporabo omejeni, razen ob izrecni želji posameznika ali ob kontraindikacijah po predhodnem cepljenju s cepivi mRNK. Druga od možnosti je, da se na navedeni način omeji cepivo AstraZenece, popolnoma prepove pa uporabo cepiva Janssen. Po tretji možnosti pa bi popolnoma prepovedali uporabo obeh cepiv.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta