S cepivom Janssen je bilo v Slovenji cepljenih več kot 136 tisoč ljudi, v državo pa je prispelo že več kot 230 tisoč odmerkov. Preostanek cepiva bo po besedah ministra Poklukarja država lahko donirala preko Covaxa in drugih mehanizmov. Foto: EPA
Po dveh mesecih od tragičnega dogodka je komisija, ki je preiskovala primer 20-letne državljanke, ki umrla po cepljenju s cepivom Janssen, predstavila ugotovitve. Predstojnik mariborske območne enote Nacionalnega inštituta za javno zdravje Zoran Simonovič je pojasnil, da je komisija, katere član je bil tudi sam, pridobila zdravstveno dokumentacijo omenjene pacientke, ki je po cepljenju razvila sindrom tromboze s trombocitopenijo. Tako so pregledali dokumentacijo od trenutka, ko je bila pacientka sprejeta v urgentno ambulanto nevrološke klinike, kjer je bila zdravljena. Prav tako so pregledali dokumentacijo, ki so jo pridobili od osebne zdravnice pacientke. "Komisija je potrdila, da je prišlo v tem primeru do razvoja sindroma tromboze s trombocitopenijo … Bili so izpolnjeni vsi kriteriji za postavitev te diagnoze. Prav tako je komisija ob proučitvi zdravstvene dokumentacije v času pred cepljenjem ugotovila, da ni bilo ugotovljenih stanj, ki bi lahko vplivala na potek težav po cepljenju," je povedal Simonovič. Komisija je tako soglasno ocenila, da je v tem primeru šlo za gotovo povezanost cepljenja s cepivom Janssen s tragičnim zapletom.
Z Janssenom cepljenih več kot 136 tisoč ljudi
S cepivom družbe Janssen, ki je del ameriške korporacije Johnson & Johnson, je bilo v Sloveniji cepljenih 136.367 ljudi. Gre za edino cepivo proti covidu-19 v Sloveniji in EU, pri katerem je bil za polno cepljenje zadosten en odmerek. Prva pošiljka cepiva Janssen je v Slovenijo prispela aprila letos, do danes pa smo skupno prejeli 230.400 odmerkov. Preostale količine cepiva Janssen bo Slovenija po besedah Poklukarja lahko donirala drugim državam preko mehanizma Covax ali drugih sistemov donacij. Pri osebah, cepljenih z Janssenom, se je pojavilo tudi nekaj nejasnosti glede označevanja v covidnem potrdilu ob prejemu poživitvenega odmerka cepiva mRNA. "Ko govorimo o poživitvenem odmerku po cepivu Janssen, potem je evropska uredba o digitalnem covidnem potrdilu jasna in naslavlja to situacijo na način, da se cepljenje označi kot 2/2. O tem v teh dneh obveščamo tudi vse izvajalce," pravi Poklukar. V zvezi s tem so se namreč v praksi pojavile razlike, saj je nekaterim v tovrstnih primerih v potrdilu pisalo 3/3.
Pri razvoju cepiva sodelovalo 27 tisoč ljudi
Profesor na Fakulteti za farmacijo Borut Štrukelj pove, da je bila Katja cepljena 16. septembra letos z enim odmerkom cepiva Janssen. "V kliničnih študijah je pri razvoju cepiva Janssen sodelovalo 27 tisoč udeležencev, kar je ena od največjih kliničnih študij pri cepivih doslej." Kot je znano, je Janssen poleg cepiva AstraZenece eno od dveh vektorskih cepiv proti koronavirusu, ki sta bili uporabljeni v Sloveniji. "Cepljenje z vektorskimi cepivi proti covidu-19 je lahko povezano z zelo redkim pojavom sindroma tromboze - strdkov, ki so lahko v telesu ali možganih, skupaj s trombocitopenijo - stanjem, ko je pa v določenih delih telesa premalo trombocitov," razlaga Štrukelj in poudarja, da je v povzetku glavnih značilnosti cepiva Janssen pogostost takšnih primerov ocenjena na manj kot ena na deset tisoč. V ZDA, kjer je Janssen edino vektorsko cepivo v uporabi, so doslej zabeležili 28 primerov na 8,7 milijona odmerkov tega cepiva, predvsem pri ženskah med 30. in 37. letom starosti. V Evropski uniji je bilo do 30. oktobra uporabljenih 16,3 milijona odmerkov cepiva Janssen, v povezavi s cepivom pa je bilo nedvoumno dokazanih šest primerov smrti.
Drugi primeri resnih zapletov
V Sloveniji smo imeli doslej dva primera resnih zapletov, pri katerih je prišlo do smrtnega izida in je bila potrjena povezava med cepljenjem in zapletom. Nekaj prijavljenih primerov je še v obravnavi, Simonovič pri tem opozarja, da se kot domnevno resni neželeni učinek obravnava vsako stanje, ki v določenem časovnem obdobju po cepljenju zahteva bolnišnično obravnavo. Glede prijavljenih neželenih učinkov pri cepivih mRNA Pfizer/BioNTech in Moderna vodja posvetovalne skupine za cepljenje Bojana Beović pravi, da se ni zgodilo nič takega, kar bi odstopalo od pričakovanj, pri tem nekatere prijavljene neželene učinke še analizirajo. Na vprašanje, ali bi se morala Slovenija cepljenju s cepivom Janssen odpovedati že maja, ko je za posledicami cepljenja s tem cepivom umrla žena slovenskega diplomata v Bruslju, je Beovićeva odgovorila, da se takrat za to niso odločili, da pa so takoj, ko je bilo na voljo dovolj cepiv, priporočili prednostno uporabo cepiv mRNA. Interes za cepljenje s cepivom Janssen se je v Sloveniji povečal po odločitvi, da pogoj cepljenosti velja takoj po polnem cepljenju, pri čemer je v primeru Janssena zadostoval zgolj en odmerek.
Poklukar: Vse žrtve covida-19 imajo svoja imena in družine
Minister za zdravje Janez Poklukar napoveduje, da bo z ugotovitvami komisije seznanil posvetovalno skupino za cepljenje, ki ji bo predlagal, da ustavi cepljenje z omenjenim cepivom oziroma da se v Sloveniji cepljenje s tem cepivom omogoči edino na izrecno zahtevo posameznika, ki to potrdi s podpisom. "To pomeni, da trenutno uveljavljen začasni protokol cepljenja s cepivom Janssen postane trajen." Poklukar je ob tem državljane še enkrat pozval k cepljenju: "Ni moj namen relativizirati smrti, kajti ta smrt se me je izredno dotaknila, pa vendar kot minister vsakodnevno razmišljam tudi o 5553 žrtvah covida-19. Kajti vsak od njih ima prav tako ime in svojo družino."
Nove dileme
V javnosti se je pojavilo nekaj novih dilem v zvezi s cepljenjem. Prva je povezana z novo različico koronavirusa, omikronom, pri kateri cepiva, ki jih uporabljamo trenutno, naj ne bi bila dovolj učinkovita. Nekateri proizvajalci cepiv so zato že napovedali prilagoditev cepiv. Ali se je kljub temu smiselno cepiti s poživitvenim odmerkom cepiv, ki jih imamo danes? "Absolutno. Vedeti moramo, da je s-protein, s katerim se virus pripne na našo celico, zelo velik. Vsi tisti, ki smo se cepili s katerim koli cepivom, imamo še vedno veliko pokritost s protitelesi. Res pa za vsako novo različico nekaj teh protiteles odpade," pojasnjuje Štrukelj.
Beovićeva pa glede tega pravi, da za zdaj dobivajo različne informacije glede nevarnosti nove različice. "Na eni strani iz Južne Afrike poročajo o tem, da je bolezen blaga, na drugi strani pa poročajo o več sprejemih na oddelke za intenzivno zdravljenje pri mlajših ljudeh." A trenutno, kot pravi, v tem trenutku razpolagajo s premalo informacijami glede tega, ali bodo cepiva učinkovita pri tej različici.
Obvezno cepljenje pa bi bilo po besedah Beovićeve v tem trenutku korak stran od tega, da bi ljudje spoznali cepljenje kot dober javnozdravstveni ukrep.