Po tem ko je minuli teden vodstvo Onkološkega inštituta (OI) v Ljubljani s spremembo internega pravilnika pristalo, da bodo vsem svojim zdravstvenim delavcem dežurstvo izplačevali kot nadurno delo, so na enake zahteve po plačilu izvajanja neprekinjenega zdravstvenega varstva kot nadurnega dela in ne kot dežurstva spomnili tudi drugod. Helena Fluher, predstavnica Sindikata delavcev v zdravstveni negi Slovenije v UKC Maribor, pravi, da na omenjeni problem opozarjajo že od januarja.
Direktor Vojko Flis se bo s sindikati sestal ta petek
"Ne zahtevamo nič drugega kot enak način plačila neprekinjenega zdravstvenega varstva za vse zdravstvene delavce, kot ga imajo že ponekod drugod." Do zdaj jim problema z vodstvom ni uspelo razrešiti - zahtevo je nazadnje sredi maja obravnaval tudi svet zavoda UKC Maribor, vendar so obravnavo tematike preložili na jesen. Že ta petek pa naj bi se s predstavniki sindikatov prav na to temo, po besedah Fluherjeve, sestal direktor UKC Maribor Vojko Flis. Iz službe za stike z javnostjo UKC Maribor so odgovorili, da se direktor Flis s sindikati sestaja redno in se bo tudi ta petek. Glede plačila zdravstvenega osebja pa so za pisali, da v UKC Maribor neprekinjeno zdravstveno varstvo zagotavljajo v obliki izmenskega dela, dežurstva, stalne pripravljenosti in dela prek polnega delovnega časa. "Od navedene oblike je odvisno plačilo opravljenega dela," so še zapisali.
60
odstotkov je višji znesek za naduro v primerjavi s plačano uro dežurstva
V Ljubljani in Murski Soboti plačujejo nadure
Da se v posameznih zdravstvenih zavodih na različne načine lotevajo plačila neprekinjenega zdravstvenega varstva, so na Onkološkem inštitutu ugotovili, ko so bili postavljeni pred zahteve zaposlenih. Dežurstva naj bi se kot nadure izplačevala v delih UKC Ljubljana in nekaterih bolnišnicah. V Splošni bolnišnici Murska Sobota je Marjan Maček, pomočnik direktorja za splošne zadeve, potrdil, da dežurstva izplačujejo kot nadurno delo že od septembra 2017 na zahtevo zdravnikov specialistov - in to vsemu zdravstvenemu osebju na enak način. Zaradi tega imajo za okoli 480.000 evrov višje stroške za plače in tudi likvidnostne težave. Maček še poudarja, da si v SB Murska Sobota želijo poenotenja prakse za vse zavode, kar pa je naloga ministrstva za zdravje. Enako pričakovanje je minuli teden izrazila tudi generalna direktorica Onkološkega inštituta Ljubljana Zlata Štiblar Kisić, potem ko je od ministrstva za zdravje dobila pojasnila, da je "vsako vodstvo zdravstvenega zavoda odgovorno, da samo organizira delovni proces tako, kot misli, da je prav".
Od jeseni še večje razlike
V dogovoru s sindikati se bodo s septembrom dodatki za delo v manj ugodnem delovnem času zvišali, s tem pa se bo povišala tudi razlika pri izplačilu med dežurstvom ali naduro v omenjenem času. Zdaj znaša dodatek za nočno delo 30 odstotkov urne postavke, jeseni bo 40 odstotkov. Za nedeljsko uro pripada delavcu 75-odstotni dodatek, jeseni pa že 90 odstotkov, delo v času praznika pa bo namesto sedanjih 90 zneslo 120 odstotkov dodatka.